Szkoły branżowe i klasyfikacja zawodów. W których sektorach pojawią się nowe zawody?

Źródło:
tvn24.pl
Technika i szkoły branżowe czekają na uczniów, którym nie udało się dostać do liceum
Technika i szkoły branżowe czekają na uczniów, którym nie udało się dostać do liceumtvn24
wideo 2/4
Technika i szkoły branżowe czekają na uczniów, którym nie udało się dostać do liceumtvn24

Szkoły branżowe są ważnym elementem systemu oświaty pozwalając na zdobycie konkretnego zawodu. Szkoły te stale aktualizują swoją ofertę reagując na zmieniające się potrzeby zarówno uczniów, jak i rynku pracy. Jak wygląda kształcenie w szkołach branżowych? Do wykonywania jakich nowych zawodów będą przygotowywać?

Szkoła branżowa zastąpiła dawną szkołę zawodową, czyli szkołę pozwalającą na zdobycie konkretnego zawodu i kwalifikacji do jego wykonywania. ● Szkoły branżowe pozwalają na zdobycie zawodu w jednej z 32 branż.Wraz ze zmianami na rynku pracy zmienia się oferta szkół branżowych. Od roku szkolnego 2022/2023 utworzono sześć nowych kierunków.

Szkoły branżowe, popularnie nazywane też "zawodówkami", powstały w ramach reformy systemu oświaty z 2017 roku zastępując dawne Zasadnicze Szkoły Zawodowe (ZSZ). Szkoły branżowe pozwalają na zdobycie konkretnego zawodu i niezbędnych kwalifikacji do jego wykonywania.

Szkoła branżowa

Szkoły branżowe dzielą się na szkoły I i II stopnia. Naukę w szkole branżowej I stopnia podjąć mogą uczniowie, którzy ukończyli szkołę podstawową. Nauka ta trwa 3 lata i swoim zakresem obejmuje kształcenie na poziomie zarówno ogólnym jak i zawodowym. Szkołę branżową I stopnia kończy się przystąpieniem do egzaminu z kwalifikacji zawodowej. Po jego zdaniu otrzymuje się dyplom potwierdzający posiadane kwalifikacje oraz uzyskuje się wykształcenie zasadnicze branżowe. Wykształcenie takie umożliwia już podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie.

Po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia uczniowie mogą też kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia. Nauka w tej szkole trwa 2 lata i kończy się uzyskaniem dyplomu technika i wykształcenia średniego branżowego. Ukończenie szkoły branżowej II stopnia umożliwia także przystąpienie do matury, a co za tym idzie dalsze kształcenie się na studiach.

Klasyfikacja zawodów w szkołach branżowych

Wszystkie zawody nauczane w szkołach branżowych według aktualnej klasyfikacji zostały przypisane do jednej z 32 branż. Branże te to:

1. Audiowizualna - AUD

2. Budowlana - BUD

3. Ceramiczno-szklarska - CES

4. Chemiczna - CHM

5. Drzewno-meblarska - DRM

6. Ekonomiczno-administracyjna - EKA

7. Elektroenergetyczna - ELE

8. Elektryczno-mechatroniczna - ELM

9. Fryzjersko-kosmetyczna - FRK

10. Górniczo-wiertnicza - GIW

11. Handlowa - HAN

12. Hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna - HGT

13. Leśna - LES

14. Mechaniczna - MEC

15. Mechaniki precyzyjnej - MEP

16. Metalurgiczna - MTL

17. Motoryzacyjna - MOT

18. Ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia - BPO

19. Ogrodnicza - OGR

20. Opieki zdrowotnej - MED

21. Poligraficzna - PGF

22. Pomocy społecznej - SPO

23. Przemysłu mody - MOD

24.  Rolno-hodowlana - ROL

25.  Rybacka - RYB

26. Spedycyjno-logistyczna - SPL

27. Spożywcza - SPC

28. Teleinformatyczna - INF

29. Transportu drogowego - TDR

30.  Transportu kolejowego - TKO

31. Transportu lotniczego - TLO

32. Transportu wodnego - TWO

Szkoły branżowe w zespołach szkół

Szkoły branżowe mogą funkcjonować samodzielnie, ale często funkcjonują także w ramach zespołów szkół, czyli placówek obejmujących co najmniej dwie szkoły różnych typów, na przykład podstawówkę i szkołę branżową I stopnia.

Funkcjonowanie w ramach zespołów szkół sprawiło, że szkoły te kojarzone są również ze skrótami swoich nazw. Przykładowo ZSS oznacza Zespół Szkół Samochodowych, ZSG - Zespół Szkół Gospodarczych, ZSH - Zespół Szkół Handlowych, zaś ZSM - Zespół Szkół Mechanicznych.

Zespół Szkół Samochodowych

Każda ze szkół branżowych naucza co najmniej kilku różnych zawodów, może również nauczać zawodów należących do kilku różnych branż.

W tak zwanej "samochodówce" uczniowie mogą nauczyć się zawodu elektromechanika pojazdów samochodowych, mechanika pojazdów samochodowych, blacharza samochodowego, lakiernika, mechanika motocyklowego, mechatronika, kierowcę mechanika albo technika pojazdów samochodowych. Jednocześnie nie każda branżowa szkoła samochodowa będzie uczyła wszystkich zawodów należących do danej branży - szczegółowe informacje dostępne są bezpośrednio w konkretnych placówkach.

Na tej samej zasadzie branżowa szkoła handlowa można nauczać zawodów z branży handlowej: sprzedawca, technik handlowiec oraz technik księgarstwa, ale nie tylko. Często zdarza się, że w szkole handlowej nauczane są również zawody z innych branż, np. zawód magazynier-logistyk należący do branży spedycyjno-logistycznej.

Nowe zawody branżowe

Potrzeby rynku pracy, podobnie jak oczekiwania uczniów stale się zmieniają. Dlatego też stale aktualizowana jest lista zawodów nauczanych w szkołach branżowych - dodawane są nowe zawody, lub zmieniane obecnie istniejące.

Taka sytuacja będzie miała miejsce również w roku szkolnym 2022/2023. Na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w ofercie szkół branżowych pojawi się sześć nowych zawodów. Cztery z nowych zawodów zaliczają się do branży budowlanej (BUD):

Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych,

● Technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego,

● Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej,

● Technik izolacji przemysłowych.

Dwa z nowych zawodów zaliczają się natomiast do branży transportu wodnego (TWO):

Technik elektroautomatyk okrętowy.

● Technik przemysłu jachtowego.

Nowe zawody powstają najczęściej na wnioski kierowane do ministra bezpośrednio z rynku pracy. Na przykład zawód technika przemysłu jachtowego dodany został na wniosek złożony przez pracodawców z obszaru produkcji jachtów i łodzi motorowych. Nowy zawód nauczany będzie w szkołach branżowych II stopnia jako rozwinięcie istniejącego już wcześniej w szkołach I stopnia zawodu montera jachtów i łodzi.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

Autorka/Autor:mm

Źródło:  tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

Zastosowanie w polskiej gospodarce rozwiązań sztucznej inteligencji może przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 miliona osób, generując dodatkową wartość produkcyjną na poziomie dziewięćdziesiąt miliardów dolarów rocznie - wskazano w raporcie przygotowanym przez EY i Liberty Global.

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Źródło:
PAP

Elon Musk musi zmierzyć się z kolejnym pozwem. Tym razem ze strony byłych dyrektorów Twittera, którzy zostali zwolnieni po tym, jak Musk przejął platformę społecznościową. Autorzy pozwu domagają się w sumie 128 milionów dolarów z tytułu niewypłaconych odpraw. O sprawie pisze BBC.

Elon Musk pozwany przez byłych dyrektorów Twittera

Elon Musk pozwany przez byłych dyrektorów Twittera

Źródło:
tvn24.pl

Naszym scenariuszem bazowym jest, że Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian - powiedział ekonomista banku ING Banku Śląskiego Adam Antoniak. Dodał, że uwaga analityków będzie się koncentrować nie tyle na decyzji RPP, co na najnowszej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego.

Co dalej ze stopami procentowymi? Ekonomista o "dużym elemencie niepewności"

Co dalej ze stopami procentowymi? Ekonomista o "dużym elemencie niepewności"

Źródło:
PAP

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

Cena bitcoina na początku wtorkowych notowań niemal doszła do rekordowego poziomu z listopada 2021 roku - 69 tysięcy dolarów. Tuż po godzinie 8.00 za kryptowalutę trzeba było płacić niecałe dwa tysiące dolarów mniej.

Bitcoin o włos od rekordu

Bitcoin o włos od rekordu

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP