Egzamin maturalny zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych. Poza obowiązkowymi egzaminami, które obejmują cztery przedmioty, każdy absolwent może przystąpić także do egzaminu z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Jakie przedmioty wybrać, aby dostać się na wymarzone studia?
● Egzamin maturalny zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych.
● W ramach egzaminu maturalnego absolwent zobowiązany jest do przystąpienia do czterech egzaminów pisemnych, w tym jednego z dobrowolnie wybranego przedmiotu.
● Absolwent może także zdawać pięć dodatkowych przedmiotów w ramach tzw. matury rozszerzonej, co ma ułatwić dostanie się na wybrany kierunek studiów.
● Jakie przedmioty wybrać, aby dostać się na studia? Które przedmioty preferują uczelnie na poszczególnych wydziałach?
Czym jest egzamin maturalny?
Egzamin maturalny to państwowy egzamin przeprowadzany przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (OKE). Egzamin maturalny w 2005 roku zastąpił tzw. starą maturę i w obecnej postaci pełni on trzy funkcje:
- wyznacza poziom spełniania przez zdających wymagań egzaminacyjnych, - jest poświadczeniem osiągnięcia przez zdających wymaganego prawem poziomu wiadomości i umiejętności, - zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych. Wykorzystują one jego wyniki, jako kryteria w procesie rekrutacji. Warto podkreślić, że często biorą one pod uwagę tzw. część rozszerzoną matury, czyli przedmioty zdawane dodatkowo, na poziomie rozszerzonym.
Egzamin maturalny – jakie egzaminy są obowiązkowe?
W ramach egzaminu maturalnego absolwenci zobowiązani są do przystąpienia do czterech egzaminów w części pisemnej. Są to:
egzamin z języka polskiego, egzamin z matematyki, egzamin z języka obcego, oraz egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego.
Przy czym o ile trzy pierwsze egzaminy zdawane są na tzw. poziomie podstawowym, o tyle egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego – na poziomie rozszerzonym lub w przypadku języka nowożytnego na poziomie rozszerzonym lud dwujęzycznym.
W 2022 roku egzamin maturalny w części ustnej nie jest obowiązkowy. Kiedy absolwent może jednak do niego przystąpić? Możliwe jest to, gdy w postępowaniu rekrutacyjnym na zagraniczną uczelnię ma on obowiązek przedstawienia wyniku części ustnej egzaminu maturalnego, zobowiązany jest do tego, w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.
Co trzeba zrobić żeby zdać maturę 2022 i otrzymać świadectwo?
Trzeba przystąpić do wymienionych powyżej trzech przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej i uzyskać z nich co najmniej 30% punktów oraz przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej. Tu, jak podaje CKE, nie jest określony próg zaliczenia. W 2022 roku nie ma obowiązku zdawania ustnego egzaminu z języka polskiego i języka obcego.
Czym jest matura rozszerzona? Jakie są dodatkowe przedmioty do wyboru?
Poza egzaminem obowiązkowym z wybranego przedmiotu dodatkowego, absolwent może przystąpić do egzaminów z pięciu innych przedmiotów dodatkowych. Egzaminy z tych przedmiotów zdawane są na poziomie rozszerzonym i jest to tzw. matura rozszerzona. Na liście przedmiotów dodatkowych w części pisemnej znalazło się w 2022 roku 25 przedmiotów:
biologia chemia filozofia fizyka geografia historia historia muzyk historia sztuki informatyka język angielski język francuski język hiszpański język niemiecki język rosyjski język włoski język łaciński i kultura antyczna język białoruski jako język mniejszości narodowej język litewski jako język mniejszości narodowej język niemiecki jako język mniejszości narodowej język ukraiński jako język mniejszości narodowej język łemkowski jako język mniejszości etnicznej język kaszubski jako język regionalny język polski matematyka wiedza o społeczeństwie
W przypadku języków, absolwent może zdecydować się na zdawanie egzaminu na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.
Jakie przedmioty zdawać na maturze, by dostać się na studia?
Mając na uwadze, że egzamin maturalny w obecnej postaci, stanowi jednocześnie podstawę w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe, wybierając przedmioty dodatkowe, w ramach tzw. matury rozszerzonej należy brać pod uwagę te, które ułatwią dostanie się na wybrany kierunek studiów. Wymagania rekrutacyjne na poszczególne kierunku studiów nie są ustalane na szczeblu ministerialnym, OKE lub CKE. Określane są one indywidualnie przez uczelnie, szczegółowych informacji należy zatem poszukiwać na stronach poszczególnych uczelni.
Lista najczęściej wymaganych przedmiotów na maturze rozszerzonej w procesie rekrutacji na najchętniej wybierane kierunki studiów 2022/2023:
na informatykę – chemia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski, matematyka; na psychologię – biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie; na zarządzanie – biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie; na kierunek lekarski – biologia, chemia, fizyka (lub fizyka i astronomia), matematyka; na prawo – geografia, historia, język obcy, język polski, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie; na architekturę - język polski, język obcy, matematyka, fizyka oraz historia sztuki, geografia czy informatyka; na administrację - geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie;
Warto dodać, że w Internecie znaleźć można darmowe przeglądarki, które ułatwią precyzyjne określenie przedmiotów, które należy zdawać na maturze, decydując się na konkretny kierunek studiów na danej uczelni.
Matura 2022 egzamin poprawkowy - kiedy i dla kogo
Ci zdający, którzy przystąpili do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w maju lub czerwcu 2022 i nie zdali egzaminu (uwaga!) tylko z jednego przedmiotu mogą spróbować swych sił ponownie. Część pisemna egzaminu poprawkowego ze wszystkich przedmiotów odbywa się 23 sierpnia 2022. Jak informuje CKE, nie przeprowadza się części ustnej w terminie poprawkowym.
Szczegółowy harmonogram egzaminu jest określony w komunikacie dyrektora CKE.
Źródła: cke.gov.pl, otouczelnie.pl
Źródło: cke.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Bielecki