Polskie uczelnie mają ściśle określone zasady naboru na studia. Jak będą one wyglądać w nadchodzącym roku akademickim 2022/2023?
Przy rekrutacji na studia decydujące są wyniki z matury pisemnej. Wytyczne danej uczelni dotyczące wagi wyników maturalnych można łatwo znaleźć za pośrednictwem internetowych kalkulatorów progów punktowych. Terminy i zasady rekrutacji na studia mogą się różnić w każdej szkole wyższej, dlatego warto śledzić aktualne informacje na stronach internetowych danych uczelni.
Rekrutacja na studia - jak liczyć punkty
Uniwersytety w Warszawie, Łodzi i innych miastach dokonują rekrutacji kandydatów na podstawie wyników maturalnych. Chcąc obliczyć liczbę punktów, która zostałaby przyznana w ramach procesu kwalifikacyjnego, należy wejść na stronę danej placówki, wybrać interesujący wydział, a następnie sprawdzić przedmioty brane pod uwagę w ramach naboru. Przykładowo, w przypadku naboru na medycynę, wymagane jest osiągnięcie wysokiego wyniku z matury rozszerzonej z co najmniej dwóch dodatkowych przedmiotów, do których zaliczają się: chemia, biologia, matematyka, fizyka lub fizyka i astronomia.
Warto pamiętać, że przy procesie rekrutacyjnym, uniwersytety uwzględniają również dodatkowe kryteria, takie jak: testy fizyczne, egzaminy z rysunku itd. Ważną wytyczną przy obliczaniu punktów jest tzw. waga stanowiąca przelicznik punktacji. Nie każdy przedmiot jest bowiem tak samo ceniony przy rekrutacji. Niektóre wyniki są bowiem bardziej premiowane. Wpływ na ostateczną sumę punktów ma poziom zdawanej matury.
Punkty są obliczane jedynie na podstawie wyników matury pisemnej i w zależności od uczelni, mogą mieć inny przelicznik. Dla przykładu, podczas rekrutacji na Wydział Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim egzaminy podstawowe mnożone są przez 0,6, a rozszerzone przez 1,0.
Rekrutacja 2022 - jak liczyć punkty na studia online
W Internecie znaleźć można tzw. kalkulatory progów punktowych. Są one zwykle łatwe i szybkie w obsłudze. W pierwszej kolejności należy wybrać zaliczone na maturze przedmioty oraz ich poziom. Kolejnym etapem jest wybranie miasta, na terenie którego znajduje się uczelnia. Ostatni krok to wybranie placówki, w której chce się studiować. Na podstawie wytycznych system wylicza uzyskany przez daną osobę wynik, wskazując zarazem obowiązujące na danym wydziale progi.
Kiedy rozpoczyna się rekrutacja na studia i jak wygląda?
Uwaga! Każda uczelnia ma swoje terminy rekrutacji. Kandydat na studia powinien zatem pamiętać, by wejść na stronę uczelni, na którą chce aplikować, by nie przegapić okresu naboru. Najpierw należy się zarejestrować. W przypadku Uniwersytetu Warszawskiego rejestracja na kierunki I stopnia studiów stacjonarnych trwa od 6 czerwca 2022 r. do 5 lipca 2022 r., Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna rejestrację kandydatów 1 czerwca 2022 r., a kończy 7 lipca 2022 r. Ramy rejestracji na studia Uniwersytetu Łódzkiego mieszczą się w przedziale 5 maja 2022 r. – 7 lipca 2022 r. Uniwersytet Medyczny w Łodzi rozpoczął natomiast nabór kandydatów 9 maja 2022 r.
Potem następuje wprowadzenie wyników matur przez kandydatów (te mają być ogłoszone 5 lipca), ewentualne dodatkowe egzaminy wstępne i w końcu ogłoszenie wyników rekrutacji. W przypadku Uniwersytetu Warszawskiego nastąpi to 19 lipca, ale każda uczelnia może mieć inny termin - należy więc sprawdzić to na stronie placówki.
Rekrutacja na studiach prowadzona jest za pośrednictwem IRK – Internetowej Rekrutacji Kandydatów. W celu przejścia wszystkich etapów należy wejść na stronę wybranej uczelni i założyć swoje konto. Loginem każdego kandydata jest jego numer pesel. Kolejny etap to wprowadzanie informacji dotyczących szkoły ponadpodstawowej, roku zakończenia nauki itd. Potem przychodzi pora na wskazanie kierunków studiów, na które kandydat chce się dostać. Należy również zaznaczyć, jaka forma nauki interesuje przyszłego studenta – stacjonarna, czy też niestacjonarna. Konieczne jest wskazanie stopnia studiów.
Warto pamiętać, iż uczelnie nie ograniczają selekcji do jednego kierunku. Można bowiem zaznaczyć kilka wydziałów. Kolejną czynnością jest dokonanie opłaty rekrutacyjnej (np. na UW opłata rekrutacyjna za rejestrację na jeden wybrany kierunek, poziom i formę studiów wynosi 85 zł. Jeżeli kandydata obowiązuje egzamin pisemny, egzamin ustny lub rozmowa kwalifikacyjna, opłata wynosi 100 zł). Po 5 lipca należy dodać wyniki egzaminów maturalnych. System wymaga ponadto przesłania skanu zdjęcia, które będzie wykorzystywane do legitymacji studenckiej po pozytywnym przejściu procesu rekrutacyjnego.
Kiedy składa się dokumenty na studia?
Po dokonaniu rejestracji w IRK i wprowadzeniu wszystkich informacji należy poczekać do ogłoszenia listy zakwalifikowanych kandydatów. Można osobiście udać się na dany wydział albo wejść na swój profil online. Jeśli rekrutacja zakończyła się pomyślnie, konieczne jest dostarczenie niezbędnych dokumentów:
- świadectwa dojrzałości i jego kopii; - podania o przyjęcie wraz oświadczeniami dostępnymi na koncie rejestracyjnym; - podania o wydanie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS); - dowodu uiszczenia opłaty za ELS (około 20 złotych); - kopii dowodu osobistego; - aktualnej fotografii.
Czasami wymagane są dodatkowe dokumenty. Warto zatem wejść na stronę uczelni i sprawdzić, jakie oświadczenia należy dostarczyć poza podstawowymi wnioskami.
Uniwersytety w Łodzi, Warszawie, Poznaniu i innych miastach w Polsce mają niezwykle bogatą ofertą studiów. Warto zatem dobrze zapoznać się z opisem kierunków przed rekrutacją. Nie należy martwić się, jeśli proces naboru nie zakończył się pomyślnie. Bardzo często bowiem zakwalifikowani rezygnują ze studiów, a w wolne miejsce przyjmuje się innego kandydata.
Dodatkowe dokumenty, jakie mogą być wymagane to:
- oświadczenie o kontynuowaniu lub ukończeniu studiów na innym kierunku studiów; - oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminami i zasadami na uczelni; - zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiowania na wybranym kierunku; - dyplom z olimpiady stopnia centralnego lub konkursu międzynarodowego, konkursu ogólnopolskiego; - certyfikat językowy.
Źródła: irk.uw.edu.pl, studia.gov.pl, isap.sejm.gov.pl
Źródło: irk.uw.edu.pl, studia.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24