Rekrutacja na studia 2022. Ważne terminy i zasady naboru dla kandydatów

Źródło:
irk.uw.edu.pl, studia.gov.pl
Ruszają rekrutacje do szkół ponadpodstawowych
Ruszają rekrutacje do szkół ponadpodstawowychTVN24
wideo 2/4
Ruszają rekrutacje do szkół ponadpodstawowychTVN24

Polskie uczelnie mają ściśle określone zasady naboru na studia. Jak będą one wyglądać w nadchodzącym roku akademickim 2022/2023?

Przy rekrutacji na studia decydujące są wyniki z matury pisemnej. Wytyczne danej uczelni dotyczące wagi wyników maturalnych można łatwo znaleźć za pośrednictwem internetowych kalkulatorów progów punktowych. Terminy i zasady rekrutacji na studia mogą się różnić w każdej szkole wyższej, dlatego warto śledzić aktualne informacje na stronach internetowych danych uczelni.

Rekrutacja na studia - jak liczyć punkty

Uniwersytety w Warszawie, Łodzi i innych miastach dokonują rekrutacji kandydatów na podstawie wyników maturalnych. Chcąc obliczyć liczbę punktów, która zostałaby przyznana w ramach procesu kwalifikacyjnego, należy wejść na stronę danej placówki, wybrać interesujący wydział, a następnie sprawdzić przedmioty brane pod uwagę w ramach naboru. Przykładowo, w przypadku naboru na medycynę, wymagane jest osiągnięcie wysokiego wyniku z matury rozszerzonej z co najmniej dwóch dodatkowych przedmiotów, do których zaliczają się: chemia, biologia, matematyka, fizyka lub fizyka i astronomia.

Warto pamiętać, że przy procesie rekrutacyjnym, uniwersytety uwzględniają również dodatkowe kryteria, takie jak: testy fizyczne, egzaminy z rysunku itd. Ważną wytyczną przy obliczaniu punktów jest tzw. waga stanowiąca przelicznik punktacji. Nie każdy przedmiot jest bowiem tak samo ceniony przy rekrutacji. Niektóre wyniki są bowiem bardziej premiowane. Wpływ na ostateczną sumę punktów ma poziom zdawanej matury.

Zobacz także: "Staszic" najlepszym liceum w kraju, po raz drugi z rzędu

Punkty są obliczane jedynie na podstawie wyników matury pisemnej i w zależności od uczelni, mogą mieć inny przelicznik. Dla przykładu, podczas rekrutacji na Wydział Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim egzaminy podstawowe mnożone są przez 0,6, a rozszerzone przez 1,0.

Rekrutacja 2022 - jak liczyć punkty na studia online

W Internecie znaleźć można tzw. kalkulatory progów punktowych. Są one zwykle łatwe i szybkie w obsłudze. W pierwszej kolejności należy wybrać zaliczone na maturze przedmioty oraz ich poziom. Kolejnym etapem jest wybranie miasta, na terenie którego znajduje się uczelnia. Ostatni krok to wybranie placówki, w której chce się studiować. Na podstawie wytycznych system wylicza uzyskany przez daną osobę wynik, wskazując zarazem obowiązujące na danym wydziale progi.

Kiedy rozpoczyna się rekrutacja na studia i jak wygląda?

Uwaga! Każda uczelnia ma swoje terminy rekrutacji. Kandydat na studia powinien zatem pamiętać, by wejść na stronę uczelni, na którą chce aplikować, by nie przegapić okresu naboru. Najpierw należy się zarejestrować. W przypadku Uniwersytetu Warszawskiego rejestracja na kierunki I stopnia studiów stacjonarnych trwa od 6 czerwca 2022 r. do 5 lipca 2022 r., Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna rejestrację kandydatów 1 czerwca 2022 r., a kończy 7 lipca 2022 r. Ramy rejestracji na studia Uniwersytetu Łódzkiego mieszczą się w przedziale 5 maja 2022 r. – 7 lipca 2022 r. Uniwersytet Medyczny w Łodzi rozpoczął natomiast nabór kandydatów 9 maja 2022 r.

Potem następuje wprowadzenie wyników matur przez kandydatów (te mają być ogłoszone 5 lipca), ewentualne dodatkowe egzaminy wstępne i w końcu ogłoszenie wyników rekrutacji. W przypadku Uniwersytetu Warszawskiego nastąpi to 19 lipca, ale każda uczelnia może mieć inny termin - należy więc sprawdzić to na stronie placówki.

Uniwersytet Warszawski uruchomił program badawczy skierowany do ukraińskich studentówUniwersytet WarszawskiShutterstock

Rekrutacja na studiach prowadzona jest za pośrednictwem IRK – Internetowej Rekrutacji Kandydatów. W celu przejścia wszystkich etapów należy wejść na stronę wybranej uczelni i założyć swoje konto. Loginem każdego kandydata jest jego numer pesel. Kolejny etap to wprowadzanie informacji dotyczących szkoły ponadpodstawowej, roku zakończenia nauki itd. Potem przychodzi pora na wskazanie kierunków studiów, na które kandydat chce się dostać. Należy również zaznaczyć, jaka forma nauki interesuje przyszłego studenta – stacjonarna, czy też niestacjonarna. Konieczne jest wskazanie stopnia studiów.

Warto pamiętać, iż uczelnie nie ograniczają selekcji do jednego kierunku. Można bowiem zaznaczyć kilka wydziałów. Kolejną czynnością jest dokonanie opłaty rekrutacyjnej (np. na UW opłata rekrutacyjna za rejestrację na jeden wybrany kierunek, poziom i formę studiów wynosi 85 zł. Jeżeli kandydata obowiązuje egzamin pisemny, egzamin ustny lub rozmowa kwalifikacyjna, opłata wynosi 100 zł). Po 5 lipca należy dodać wyniki egzaminów maturalnych. System wymaga ponadto przesłania skanu zdjęcia, które będzie wykorzystywane do legitymacji studenckiej po pozytywnym przejściu procesu rekrutacyjnego.

Kiedy składa się dokumenty na studia?

Po dokonaniu rejestracji w IRK i wprowadzeniu wszystkich informacji należy poczekać do ogłoszenia listy zakwalifikowanych kandydatów. Można osobiście udać się na dany wydział albo wejść na swój profil online. Jeśli rekrutacja zakończyła się pomyślnie, konieczne jest dostarczenie niezbędnych dokumentów:

- świadectwa dojrzałości i jego kopii; - podania o przyjęcie wraz oświadczeniami dostępnymi na koncie rejestracyjnym; - podania o wydanie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS); - dowodu uiszczenia opłaty za ELS (około 20 złotych); - kopii dowodu osobistego; - aktualnej fotografii.

Czasami wymagane są dodatkowe dokumenty. Warto zatem wejść na stronę uczelni i sprawdzić, jakie oświadczenia należy dostarczyć poza podstawowymi wnioskami.

Zobacz także: Tak wygląda nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu

Uniwersytety w Łodzi, Warszawie, Poznaniu i innych miastach w Polsce mają niezwykle bogatą ofertą studiów. Warto zatem dobrze zapoznać się z opisem kierunków przed rekrutacją. Nie należy martwić się, jeśli proces naboru nie zakończył się pomyślnie. Bardzo często bowiem zakwalifikowani rezygnują ze studiów, a w wolne miejsce przyjmuje się innego kandydata.

Dodatkowe dokumenty, jakie mogą być wymagane to:

- oświadczenie o kontynuowaniu lub ukończeniu studiów na innym kierunku studiów; - oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminami i zasadami na uczelni; - zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiowania na wybranym kierunku; - dyplom z olimpiady stopnia centralnego lub konkursu międzynarodowego, konkursu ogólnopolskiego; - certyfikat językowy.

Źródła: irk.uw.edu.pl, studia.gov.pl, isap.sejm.gov.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: irk.uw.edu.pl, studia.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze stanęła we wtorek w płomieniach. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Danii. Jak donosi Reuters, ogień pochłonął iglicę, która zawaliła się na dach. Nie ma doniesień o osobach poszkodowanych. 

Pożar zabytkowej giełdy w Kopenhadze. "Zastaje nas straszny widok"

Pożar zabytkowej giełdy w Kopenhadze. "Zastaje nas straszny widok"

Źródło:
Reuters, DR, tvn24.pl

List więzionej z powodów politycznych Białorusinki Kaciaryny Nowikawej rzucił światło na brutalny system więziennictwa reżimu Alaksandra Łukaszenki - napisał "The Guardian". Brytyjski dziennik, powołując się na białoruskie niezależne media, przekazał, że 38-latka przemyciła swoją historię z zakładu karnego na skrawkach papieru toaletowego.

Na papierze toaletowym spisała relację z więzienia. "Rzuca światło na katastrofalną sytuację"

Na papierze toaletowym spisała relację z więzienia. "Rzuca światło na katastrofalną sytuację"

Źródło:
The Guardian, Zerkalo, Wiasna

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mnie to bardzo zbulwersowało, że coś takiego może się w państwie dziać - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister Tomasz Siemoniak, koordynator służb specjalnych, komentując wyniki audytu w służbach. Przyznał, że "skala bezczelności w podejściu do publicznych funduszy" zrobiła na nim wrażenie. - Będę się bardzo cieszył, gdy będzie można się z opinią publiczną tym podzielić - dodał.

Siemoniak o audycie w służbach: skala bezczelności w podejściu do publicznych funduszy zrobiła na mnie wrażenie

Siemoniak o audycie w służbach: skala bezczelności w podejściu do publicznych funduszy zrobiła na mnie wrażenie

Źródło:
TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziennikarz TVN24 Artur Molęda miał okazję lecieć myśliwcem F-16. "Było niełatwo, ale chciałem zobaczyć pracę pary dyżurnej z bliska" - napisał. Materiał z przelotu będzie można zobaczyć w TVN24 GO. 

Dziennikarz TVN24 leciał myśliwcem F-16

Dziennikarz TVN24 leciał myśliwcem F-16

Źródło:
tvn24.pl

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Nieco ponad 500 osób było inwigilowanych za pomocą systemu Pegasus - przekazał w TVN24 Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych. Zaznaczył, że przypadków nieuzasadnionej inwigilacji "było zdecydowanie zbyt dużo".

Siemoniak: ponad 500 osób było inwigilowanych Pegasusem

Siemoniak: ponad 500 osób było inwigilowanych Pegasusem

Źródło:
TVN24

Policja szuka sprawców napadu na lombard w Biłgoraju (woj. lubelskie). Nieznani sprawcy w poniedziałek wieczorem zaatakowali ekspedientkę gazem, ukradli biżuterię i uciekli. Policja szuka dwóch mężczyzn.

Sterroryzowali ekspedientkę i ukradli biżuterię. Trwa obława na sprawców

Sterroryzowali ekspedientkę i ukradli biżuterię. Trwa obława na sprawców

Źródło:
tvn24.pl

Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady - napisał w poniedziałek publicysta "New York Timesa" Thomas Friedman, wskazując na dokładne przewidzenie irańskiego ataku przez USA. Friedman nawoływał do zwiększenia izolacji irańskiego reżimu zamiast odpowiedzi militarnej.

"NYT": Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady

"NYT": Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - informuje spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Źródło:
PAP

Wtorek to trzeci dzień poszukiwań Rafała Zyski podejrzanego o zabójstwo żony. Zwłoki 40-letniej kobiety znaleziono w niedzielę w Jagatowie (woj. pomorskie). Miała rany kłute, ciało znalazła osoba bliska.

Trzeci dzień obławy po zabójstwie kobiety. Poszukiwany mąż

Trzeci dzień obławy po zabójstwie kobiety. Poszukiwany mąż

Źródło:
tvn24.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Branża IT zwalnia w Polsce coraz więcej pracowników - ocenili eksperci Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wskazali, że "informatyczna bańka zaczyna pękać". Ponadto - jak wynika z raportu KRD - w ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie branży IT wzrosło o jedną trzecią i obecnie przekracza ćwierć miliarda złotych.

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja śledcza do sprawy wyborów kopertowych przesłucha we wtorek byłego dyrektora Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej Pawła Skórę oraz byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Były minister zdrowia stanie przed sejmową komisją śledczą

Były minister zdrowia stanie przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP

Rząd podczas wtorkowego posiedzenia ma zająć się nowelizacją Kodeksu pracy. Projekt ustawy wdraża unijną dyrektywę w sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych.

Rząd ma się zająć zmianami w Kodeksie pracy

Rząd ma się zająć zmianami w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń społecznych - oceniła profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. Jak zauważyła standardem jest 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Ekspertka przyznała jednocześnie, że podwyższenie wieku emerytalnego "jest politycznie bardzo trudnym tematem".

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl

Wtorek w niektórych regionach kraju może przynieść burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty. Synoptycy w części kraju ostrzegają również przed intensywnymi opadami deszczu.

Burze, grad i dużo deszczu. Alerty IMGW w wielu miejscach

Burze, grad i dużo deszczu. Alerty IMGW w wielu miejscach

Źródło:
IMGW