Minister edukacji Przemysław Czarnek był gościem konferencji dla nauczycieli nowego przedmiotu - historia i teraźniejszość. - Ci, którzy nazywają się liberałami, mają z wolnością tyle wspólnego, co ci, którzy tutaj mordowali żołnierzy niezłomnych - powiedział. Poszło o krytyczne oceny podręcznika autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego.
Nauka nowego przedmiotu - historia i teraźniejszość zacznie się w szkołach ponadpodstawowych od września. HiT zastąpi podstawową wiedzę o społeczeństwie i uczyć się go będą wszyscy uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. Jak pisaliśmy, ku zaskoczeniu części nauczycieli, ministerstwo edukacji chce, by wiedza z HiT-u była sprawdzana na maturze z rozszerzonej wiedzy o społeczeństwie.
Minister edukacji do nauczycieli
We wtorek rano na konferencji zorganizowanej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się z nauczycielami historii oraz wiedzy o społeczeństwie, którzy od września będą uczyć też HiT. Na spotkanie z ministrem kuratoria zapraszały, informując, że minister "wskaże istotę nauczania historii Polski, natomiast twórcy podstawy programowej historia i teraźniejszość - prof. Mieczysław Ryba oraz dr Robert Derewenda - scharakteryzują koncepcję oraz metodykę nauczania nowego przedmiotu".
Większą część krótkiego wystąpienia przez nauczycielami szef resortu poświęcił profesorowi Wojciechowi Roszkowskiemu, autorowi podręcznika do HiT. Jedynego jak dotąd, który przechodzi ministerialną procedurę dopuszczenia do użytku szkolnego.
- Podręcznik autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego, który zobaczyłem wczoraj po raz pierwszy w testowej wersji, jest na końcowym etapie procedury dopuszczenia do użytku - przekazał Czarnek. Dodał, iż jest "przekonany, że będzie to znakomity podręcznik, z którego będą się uczyć najnowszej historii nowe, młode pokolenia Polaków".
Czarnek o Roszkowskim i żołnierzach wyklętych
Nawiązując do miejsca, w którym spotkał się z nauczycielami, minister edukacji powiedział: - Za prawdę zawsze się płaci wielką cenę. Prawda zawsze dużo kosztuje. Żołnierze niezłomni zapłacili za nią najwyższą cenę, najwyższą cenę życia - dodał.
O walczących o niepodległość Polski żołnierzach mówił też, że "byli prześladowani przez kilkadziesiąt lat przez tych wszystkich, którzy mają dziś swoich potomków w różnych stacjach telewizyjnych".
Jaki ma to związek z profesorem Roszkowskim? - Ale i dziś za prawdę trzeba płacić - powiedział minister. - Pan profesor Roszkowski, wybitny historyk, autor wielu publikacji, podręczników, ceniony przez nas wszystkich. Tylko dlatego, że napisał podręcznik do historii teraźniejszości, najnowszej, jest dziś hejtowany przez niekiedy też jego przyjaciół. Zobaczcie państwo: zawsze za prawdę trzeba płacić. Ale my tutaj jesteśmy po to, żeby przy prawdzie stać i stać przy panu profesorze Roszkowskim - podkreślił, a w namiocie, w którym odbywała się konferencja, rozległy się brawa.
Czarnek kontynuował: - Ci, którzy nazywają się liberałami, mają z wolnością tyle wspólnego, co ci, którzy tutaj mordowali żołnierzy niezłomnych. Nie znoszą prawdy. Nie znoszą samego faktu, że ktoś w ogóle chce o prawdzie mówić. I dlatego i HiT, i autorzy podstaw programowych i podręcznika są dziś hejtowani. Ja jestem przyzwyczajony, mi nie szkodzi - dodał.
Co znajdziemy w podręczniku?
Do czego w swoim przemówieniu nawiązał minister edukacji i nauki? Podręcznik Roszkowskiego, który dostał dwie pozytywne recenzje ministerialnych ekspertów, jest równocześnie krytykowany przez wielu nauczycieli.
Roszkowski - europoseł z listy PiS w latach 2004-2009 - był działaczem antykomunistycznego podziemia, za co między innymi został odznaczony Orderem Orła Białego z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2020 roku i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2000 roku.
W podręczniku profesora Roszkowskiego znalazły się między innymi informacje o tym, że Unia Europejska lansuje ateizm oraz że popularnymi ideologiami są dziś feminizm oraz "ideologia gender". Pojawiają się też określenia takie jak "zwyrodniały umysł Lenina i Stalina" czy też "opętanie Adolfa Hitlera".
Źródło: tvn24.pl