Ministerstwo Edukacji i Nauki co roku podaje nie tylko liczbę studentów przyjętych na studia magisterskie, ale też najchętniej wybierane kierunki studiów. Ministerstwo wymienia również kierunki najbardziej oblegane, uwzględniając liczbę kandydatów na jedno miejsce. Jak to wyglądało w ostatnim zestawieniu 2021/2022?
● Najbardziej popularne kierunkami studiów w roku akademickim 2021/2022 to informatyka, psychologia i zarządzanie.
● Najbardziej oblegane kierunki studiów, gdzie miarą popularności jest liczba kandydatów na jedno miejsce, to inżynieria nanostruktur, koreanistyka, zielone technologie.
● Najchętniej wybieranymi uczelniami wyższymi są uczelnie techniczne tj. Politechnika Gdańska, Warszawska, Poznańska.
Najpopularniejsze kierunki studiów
Na podstawie informacji o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2021/2022 na uczelniach nadzorowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej można wskazać najpopularniejsze kierunki studiów. Do najchętniej wybieranych kierunków zaliczane są:
informatyka – 36026 zgłoszeń; psychologia – 35264 zgłoszenia; zarządzanie – 29272 zgłoszenia; kierunek lekarski – 21620 zgłoszeń, przy czym z liczby tej wykluczone są dane uczelni nadzorowanej przez Ministerstwo Zdrowia; prawo – 20 541 zgłoszeń.
Poza pierwszą piątką wśród popularnych kierunków studiów wymieniano również ekonomię, filologię angielską, finanse i rachunkowość, budownictwo, a także pielęgniarstwo.
Najbardziej oblegane kierunki studiów
Czym różnią się najbardziej oblegane kierunki studiów od kierunków najpopularniejszych? Popularność mierzona jest łączną liczbą zgłoszeń kandydatów. Miarą kierunków najbardziej obleganych jest zaś liczba kandydatów na jedno miejsce. Zgodnie z informacjami o wynikach rekrutacji na uczelniach wyższych w roku akademickim 2021/2022 najbardziej oblegane kierunki studiów to:
inżynieria nanostruktur – średnio 27,5 kandydata na jedno miejsce, koreanistyka – 26,6 kandydata na jedno miejsce, zielone technologie – 25,1 kandydata na jedno miejsce, inżynieria Internetu rzeczy – 22 kandydatów na jedno miejsce, komunikacja wizerunkowa – 18,3 kandydata na jedno miejsce.
Na kolejnych miejscach uplasowały się filologia orientalna – japonistyka, mechanika i projektowanie maszyn, orientalistyka – japonistyka, anglistyka, robotyka i systemy sterowania.
Najczęściej wybierane polskie uczelnie
Zgodnie z informacjami Ministerstwa Edukacji i Nauki, na I rok studiów, zarówno pierwszego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich, łącznie przyjęto 428 302 osoby, w tym 289 886 osób na uczelniach publicznych i 138 416 na uczelniach niepublicznych. Wśród uczelni, które cieszyły się największym zainteresowaniem (pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce) wymieniane są:
Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Gdański.
Jak wynika z powyższego zestawienia największą popularnością cieszyły się wśród kandydatów uczelnie techniczne – cztery pierwsze miejsca należą bowiem do politechnik. Do najbardziej popularnych typów uczelni zalicza się ponadto kolejno uniwersytety, uczelnie ekonomiczne, uczelnie rolnicze (przyrodnicze), uczelnie wychowania fizycznego, uczelnie pedagogiczne, uczelnie teologiczne i zawodowe.
Źródło: gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock