Sejm Dzieci i Młodzieży wrócił po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Młodzi omawiali tematy wokół ideałów żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Część z nich dopominała się, aby w tym dniu mówić w Sejmie o problemach aktualnych i najbardziej palących. Dla najmłodszych przygotowano kolorowe atrakcje, watę cukrową i lody.
"Ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych ważne dla młodych ludzi" - to temat tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży, który w środę - w Międzynarodowym Dniu Dziecka - zebrał się w siedzibie parlamentu. To jego XXVIII sesja.
Młodych ludzi przywitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie.
Przy Wiejskiej był tego dnia reporter TVN24 Radomir Wit. - Młodzi ludzie zwracali uwagę, że to, co jest tematem tego Sejmu, niekoniecznie odzwierciedla to, co w ich sercach i umysłach leży i co w ich perspektywie jest najważniejsze, jeżeli chodzi o system edukacji i sytuację w Polsce - opisał niektóre z wystąpień z sali plenarnej.
- Sytuacja młodych osób w Polsce jest tragiczna. Szkoła jest upolityczniona, system nauczania nie przynosi zamierzonych efektów i nie przestrzega się w niej prawa. Podam przykład sytuacji z Szydłowca, gdzie nauczyciel, radny PiS-u zresztą, Zdzisław Bąk, wyrzucił dziewczyny z lekcji zdalnej za znak strajku na zdjęciu. To jest jawne ograniczanie konstytucyjnego prawa do nauki - mówił na mównicy Kacper Kaleta.
Nawiązując do proponowanego przez resort Przemysława Czarnka przedmiotu Historia i Teraźniejszość, znanego jako "HiT", Kaleta stwierdził, zwracając się do nieobecnego na sali Czarnka, że "jedynej dodatkowej historii jakiej potrzebujemy, to pana rządów w ministerstwie".
- Powinniśmy się skupić na tematach aktualnych, które są dziś, teraz i jutro, a nie na tematach historycznych, których nie da się zmienić. Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym, oznacza to, że jest organizowany przez Kancelarię Sejmu, abyśmy mogli debatować na różne tematy oraz poznać prace parlamentu. Dlaczego więc nie możemy mówić o sprawach, takich jak inflacja na poziomie prawie 14 procent? - pytał z kolei Oliwier Chudzik.
Dino Park i wata cukrowa dla najmłodszych
Dla najmłodszych tego dnia przygotowano smakołyki oraz dmuchane zamki - Dino Park i Bajkozja. - Są lody, wata cukrowa - wymieniał Wit.
Atrakcje przygotowano też między innymi w Sali Kolumnowej. - Chcieliśmy wam ten dzień umilić i pokazać, że Sejm może być też miejscem dobrej zabawy - mówiła do dzieci Elżbieta Witek. Marszałek życzyła dzieciom, aby zawsze były uśmiechnięte i miały jak najwięcej powodów do radości.
- Wiem, że są z nami dzieci z Ukrainy, bardzo gorąco was witamy - dodała Witek i przywitała je oklaskami. - Ogromnie się cieszę, że znalazłyście wśród polskich dzieci tak wielu przyjaciół. To jest wspaniałe. Oby te przyjaźnie trwały już zawsze - dodała.
Przy pierwszych obradach rozmawiano o wojnie jako zagrożeniu dla szczęśliwego dzieciństwa
Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny, który ma kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wśród młodzieży wiedzę o zasadach funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat - także aktywizować młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.
Uczestnikami Sejmu Dzieci i Młodzieży mogą być tylko uczniowie, którzy w dniu rozpoczęcia rekrutacji - 1 marca 2022 roku - mieli skończone 13 lat i w dniu sesji SDiM nie będą mieli ukończonych 18 lat. W sesji można wziąć udział tylko raz.
Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 roku z inicjatywy prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej i wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko. Jej temat brzmiał "Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa". Była to odpowiedź na trwające wówczas działania wojenne w byłej Jugosławii, które przerodziły się w najbardziej krwawy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej. W następnych sesjach Sejmu Dzieci i Młodzieży poruszano m.in. kwestie ekologii, ekorozwoju, globalizacji, szkoły, samorządu uczniowskiego i pracy dzieci.
Do tej pory nie przeprowadzono sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży tylko trzy razy: w 2021 roku (choć przeprowadzono rekrutację) i w 2020 roku z powodu epidemii COVID-19 oraz w 1999 roku. Z kolei w 2018 roku sesję przeniesiono z 1 czerwca na 27 września.
Polska to pierwszy kraj w Europie, który zorganizował takie przedsięwzięcie edukacyjne. Obecnie dziecięco-młodzieżowe parlamenty zbierają się między innymi w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i w Czechach.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/RadomirWit