Chile

Chile

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło w czwartek centralne wybrzeże Chile - poinformowała amerykańska Służba Geologiczna. Nie ma doniesień o ofiarach bądź zniszczeniach.

W ostatnich tygodniach dwie góry lodowe oderwały się od lodowca Grey położonego w Patagonii w Chile. Naukowcy obawiają się, że pęknięcia skutkujące powstawaniem nowych gór lodowych będą coraz częstsze.

Papież Franciszek usunął ze stanu kapłańskiego Fernando Karadimę z archidiecezji w stolicy Chile, Santiago - podał w piątek Watykan. Ten były już ksiądz znalazł się w centrum skandalu nadużyć w Kościele w tym kraju, gdzie uznano go za "seryjnego pedofila". W wydanym komunikacie watykańskie biuro prasowe ogłosiło, że papież podjął decyzję o wydaleniu Karadimy ze stanu duchownego "w sumieniu i dla dobra Kościoła".

W związku ze skandalem pedofilii i jego tuszowania w Kościele w Chile papież Franciszek przyjął w piątek rezygnację dwóch biskupów z tego kraju. Są to kolejne dymisje chilijskich hierarchów. W maju podczas wizyty w Watykanie na ręce papieża rezygnacje złożyli wszyscy tamtejsi biskupi.