ZNP

ZNP

Witaj szkoło, żegnaj ministrze Czarnek? "Będzie to szczególny rok szkolny"

Za mało nauczycieli, fatalna kondycja psychiczna i emocjonalna dzieci i młodzieży, ciągłe zmiany prawa oświatowego i podstaw programowych - to trzy największe bolączki polskiej szkoły, w chwili gdy zaczyna się rok szkolny 2023/2024. Niestety bolączki niejedyne. Co jeszcze uwiera nauczycieli i uczniów? Co nie pozwala spokojnie pracować, uczyć się i rozwijać?

Nowy rok i widmo zwolnień wśród nauczycieli

Minister edukacji narodowej i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zwolnienia wśród nauczycieli - 100 tysięcy straci pracę w ciągu dwóch-trzech lat. Związkowcy mówią nie tylko o problemach pracowników, bo dramatów w polskiej szkole w nowym roku widzą więcej. Adrianna Otręba.

Dyrektor: "Proste jak jeb…e dzieci". Pracownicy: "Mamy dosyć"

"Nalej mi czarnej cipuleńki" - tak miał się zwracać do pracownic Jacek Zawiśliński, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ciechanowie. Podwładne twierdzą też, że wysyłał im treści o charakterze pornograficznym. Pracownicy składali skargi, prosili o pomoc polityków. W kuratorium powołano komisję antymobbingową, prokuratura prowadzi czynności sprawdzające. Dyrektor wszystkiemu zaprzecza.

Kaczyński o pensjach nauczycieli

Prezes PiS przekreśla szanse znaczących podwyżek dla nauczycieli - tłumaczy to inflacją. Uważa też, że pracują oni po 18 godzin tygodniowo. Nauczycieli to oburza, czują się lekceważeni i niedoceniani. Adrianna Otręba.

Czy komornik wejdzie do kurator Barbary Nowak? ZNP czeka na przeprosiny, traci cierpliwość

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek publicznie opowiada o polskiej gminie, która oddała komputery bardziej potrzebującym Niemcom, choć to nieprawda. Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, nawet zobowiązana wyrokiem sądu, nie chce przeprosić za swoje nieprawdziwe wypowiedzi. Co ich łączy? - Lekceważą obywateli i niszczą zaufanie do instytucji publicznych - mówi prawnik Krzysztof Izdebski.