8. rocznica katastrofy smoleńskiej

8. rocznica katastrofy smoleńskiej

Przedstawiciele polskiej prokuratury, dokonujący w poniedziałek w Smoleńsku dodatkowych oględzin elementów wraku Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku, przybyli na teren lotniska wojskowego Smoleńsk Północny, gdzie znajduje się wrak polskiego samolotu.

Bez udziału polityków PiS grupa kilkudziesięciu osób przemaszerowała w czwartek przed Pałac Prezydencki i na plac Piłsudskiego w Warszawie w 97. tak zwaną miesięcznicę smoleńską. Ewa Stankiewicz ze Stowarzyszenia Solidarni 2010 zapowiedziała, że marsze będą się odbywać. - Niestety, nie jest tak, że możemy spokojnie odetchnąć, usiąść - argumentowała. - Najlepszym świadectwem było ocenzurowanie relacji z posiedzenia podkomisji badającej przyczyny rozpadu samolotu przedstawiającej raport techniczny. To zostało ocenzurowane w Telewizji Polskiej - podkreślała.

10 kwietnia Polska straciła bardzo wiele i każdego dnia tracimy coraz więcej na tych podziałach - tak Barbara Nowacka, córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej byłej wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej, skomentowała ósmą rocznicę tragedii z 2010 roku. Gość "Kropki nad i" oceniła, że pomnik poświęcony ofiarom katastrofy na placu Piłsudskiego w Warszawie jest wymuszony i został postawiony w tajemnicy. Gościem programu był również Maciej Komorowski, syn zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceministra spraw zagranicznych Stanisława Jerzego Komorowskiego.

Antoni Macierewicz przedstawił w środę raport techniczny podkomisji badającej katastrofę smoleńską. Z podsumowującej ten dokument prezentacji filmowej ma wynikać, że na katastrofę Tu-154M złożył się szereg świadomych działań: w obszarze remontu samolotu, przygotowania wizyty w Katyniu, a także świadome i fałszywe sprowadzenie samolotu do lądowania przez rosyjskich kontrolerów oraz awarie i eksplozje. Szef podkomisji smoleńskiej podkreślał też, że "nie wypowiadał się na temat zamachu".

Wspólna żałoba po katastrofie pod Smoleńskiem szybko przeszła w bolesny i szczególnie wstrętny spór, który podzielił mój naród - powiedział Donald Tusk na uniwersytecie w Dublinie. Do ósmej rocznicy katastrofy nawiązał, mówiąc o "niebezpiecznym ryzyku konfliktów", które widzi w Europie, "gdziekolwiek spojrzy".

Z perspektywy obserwatora trudno sobie wyobrazić, na ile pan prezydent miałby mieć konkretną wiedzę związaną z działaniem prokuratorów tuż po katastrofie smoleńskiej - stwierdził w środę w TVN24 prawnik dr Łukasz Chojniak, komentując wezwanie Bronisława Komorowskiego na przesłuchanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie smoleńskiej.

Pamiętam, jak było nam bardzo ciężko, jak kłamstwo było wszechobecne. Nigdy nie zapomnę Antoniemu Macierewiczowi, ile zrobił w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedziała w "Jeden na jeden" Małgorzata Wassermann, szefowa komisji śledczej do sprawy Amber Gold i córka śp. Zbigniewa Wassermanna, który zginął pod Smoleńskiem.

Zbudowano go, zawłaszczając część przestrzeni publicznej, oszukując jednocześnie warszawskie władze co do istoty tego zawłaszczenia - mówiła w rozmowie z Moniką Olejnik w "Kropce nad i" reżyserka Agnieszka Holland, komentując w ten sposób odsłonięty we wtorek pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

96. marsz upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej jest marszem ostatnim, kończymy, bo doszliśmy do celu. Odsłonięto pomnik ofiar katastrofy - powiedział podczas obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim, gdzie wieczorem dotarł marsz pamięci.

- Prezydent Lech Kaczyński był prawdziwym przyjacielem Litwy - powiedział przewodniczący litewskiego parlamentu, prosząc o minutę ciszy, którą parlamentarzyści w Wilnie uczcili śmierć 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem w 2010 roku. Victoras Pranskietis wziął także udział we mszy świętej w intencji ofiar katastrofy odprawionej we wtorek w Wilnie.

Dzięki naszej pracy lotnictwo wojskowe stało się bezpieczniejsze i przewóz najważniejszych osób w państwie również - powiedział były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dr Maciej Lasek. Ekspert w ten sposób bronił ustaleń tak zwanej komisji Millera dotyczących przyczyn katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku.

Ani pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, ani pomnik Lecha Kaczyńskiego nie jest przeciwko nikomu. My chcemy jedności Polaków, ale jedności wokół dobra, a nie wokół zła - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wtorkowej uroczystości odsłonięcia Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego.