Kultowe szczecińskie kino Pionier 1907 zostało ponownie otwarte. Jedno z najstarszych kin na świecie, po pięciomiesięcznej przerwie, wznawia swoją działalność. Na widzów czekają odnowione sale kinowe, nowa strona internetowa i przedpremierowe pokazy.
Po pięciu miesiącach od zamknięcia, problemach ze znalezieniem nowego operatora i przedłużających się negocjacjach, kino Pionier zostało ponownie otwarte. We wtorek (1 października) pierwsi widzowie będą mogli odwiedzić wyremontowane sale kinowe i obejrzeć seanse specjalnie wybrane na tę okazję.
Do czwartku (3 października) zaplanowano pokazy przedpremierowe m.in. japońskiego dramatu "Zła nie ma", biograficznego filmu "Simona Kossak" czy komedii "Kneecap. Hip-hopowa rewolucja". Pokazy zaplanowano zarówno w sali głównej, jak i kiniarni.
CZYTAJ TEŻ: Oscary 2025. "Pod wulkanem" Damiana Kocura polskim kandydatem w kategorii najlepszy film międzynarodowy
Wykonano mniejszy remont
Po tym, jak 30 kwietnia 2024 roku placówka została w całości przejęta przez miasto, trwały poszukiwania odpowiedniej instytucji, która weźmie Pioniera pod swoją opiekę. Na początku miało to być warszawskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Finalnie pieczę nad kinem przejął szczeciński Dom Kultury "Krzemień".
Michał Giełzak, dyrektor Domu Kultury "Krzemień" w Szczecinie wyjaśnił, że w miesiąc udało się wykonać ogrom prac, które zajęłyby dłużej, ale wszystkim zależało na otwarciu kina. - Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie całego zespołu, który w ciągu tego miesiąca dał z siebie wszystko - dodał.
Katarzyna Błażewicz, kierowniczka kina powiedziała, że prace, które zostały wykonane można określić jako "mniejszy remont".
- Wymienione zostały kabiny w toaletach i hydraulika. Ciągle pracujemy nad problemem wilgoci, ale i tak jest już lepiej niż było. Cały czas działają osuszacze powietrza. Wymieniliśmy także zapadnięty podest w kiniarni. Cały czas pracujemy nad klimatyzacją i wentylacją - wymieniła.
Marcin Biskupski, zastępca prezydenta miasta Szczecin przyznał, że główne działania związane z pracami remontowymi w budynku kina dopiero nadchodzą. - Przed nami także pozyskiwanie środków na zakup potrzebnego sprzętu - dodał.
Koszt wykonanych prac wyceniono na 80 tysięcy złotych.
Potrzeba m.in. nowych projektorów
Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny Pioniera wyjaśnił, że najważniejszym zadaniem jest w tym momencie "postawienie na nogi" całej kinotechniki. - Jest to bardzo duże i bardzo kosztowne przedsięwzięcie - dodał. Chodzi m.in. o zakup dwóch nowych projektorów i wymianę systemu dźwiękowego.
- Będziemy chcieli wystartować w konkursach, które ogłoszą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Czekamy na programy operacyjne, które pozwolą nam startować w programach typu modernizacja lub cyfryzacja. Pozwoli nam to na zdobycie około połowy budżetu - wyjaśnił Spór. W kolejce do wymiany czekają także ekrany. - Technicznie, przed nami wymiana całej infrastruktury - dodał.
W razie kłopotów miasto pomoże
Na ten moment nie wiadomo, czy Pionier będzie w stanie sam się utrzymać, czy będzie potrzebował do funkcjonowania pomocy miasta. Zastępca prezydenta wyjaśnił, że cały czas trwa układanie budżetu miasta na przyszły rok, w którym zawarte jest wsparcie dla Wydziału Kultury, w tym instytucji kultury i organizacji pozarządowych.
- Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy finansowe Pioniera, to miasto zapewni pomoc. Kino zostało kupione przez miasto, reaktywowane przez miasto i jeśli będą problemy to miasto będzie tym partnerem, które będzie je wspierać - powiedział. - Budżet DK "Krzemień" został już zwiększony na ten rok, ze względu właśnie na kino i tak samo będzie w przyszłym roku.
"Liczymy, że odbudujemy pozycję Pioniera"
Krzysztof Spór zwrócił uwagę, że teraz główna praca polega na nagłośnieniu powrotu kina tak, aby publiczność odwiedzała to kino stale. - Chcemy, żeby filmy miały charakter studyjny, artystyczny, autorski, ale także takie, w których nie zabraknie komercji. Mam nadzieję, że zyskamy miejsce na filmowej mapie i miasta i kraju. Liczę, że odbudujemy pozycję Pioniera, który będzie liczącym się miejscem ze świetnym repertuarem. Do widzów zwrócę się bezpośrednio. Wracajcie! - dodał.
Kierowniczka kina przyznała, że jest dobrej myśli. - Gdy rozpoczęliśmy sprzedaż biletów, widzowie przychodzili, kupowali je, ale i chcieli z nami porozmawiać, zobaczyć co się zmieniło. Usłyszeliśmy dużo dobrych słów - powiedziała.
Marcin Biskupski zachęcił mieszkańców miasta do odwiedzenia Pioniera. - Odwiedzajcie to kino, przyjdźcie, oglądajcie filmy i radujcie się z tego miejsca, które powróciło - dodał.
Spór przyznał, że uruchamianie kina zajmie jeszcze wiele miesięcy, ale nie przeszkodzi to w jego codziennym funkcjonowaniu. - Branża kinowa, dystrybucyjna są bardzo zadowoleni, że Pionier powraca. Pokazali nam swoje wsparcie tym, że filmy, które przez najbliższe dni będzie można oglądać, są pokazywane nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. I to jest właśnie to poparcie - powiedział. - Chodzi o zaznaczenie powrotu kina na mapie - dodał.
Repertuar oraz zapowiedzi filmów, które mają być grane w najbliższym czasie w kinie Pionier, dostępne są na nowej stronie kina.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24