Polskim kandydatem do Oscara 2025 w kategorii najlepszy film międzynarodowy jest "Pod wulkanem" Damiana Kocura - poinformowała Grażyna Torbicka, członkini polskiej komisji oscarowej. W tym roku zgłoszono 11 filmów, ale jeden z nich nie został zakwalifikowany.
W wyścigu do Oscara 2025 w kategorii najlepszy film międzynarodowy polską kinematografię będzie reprezentować "Pod wulkanem" w reżyserii Damiana Kocura.
"Pod wulkanem" Damiana Kocura podbija świat
"Pod wulkanem" to druga pełnometrażowa fabuła Damiana Kocura, której premiera światowa odbyła się w ubiegłym tygodniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF). Kocur zachwycił międzynarodową krytykę i publiczność w 2022 roku debiutanckim filmem "Chleb i sól", który otrzymał między innymi Nagrodę Specjalną Jury sekcji Orizzonti MFF w Wenecji.
Główne role w "Pod wulkanem" zagrali: Sofia Berezovska, Roman Lutskyi, Anastasiya Karpenko i Fedir Pugachov. Scenariusz filmu jest autorstwa Kocura i Marty Konarzewskiej. "Czteroosobowa rodzina ukraińska z dnia na dzień staje się grupą uchodźców podczas swoich wakacji na Wyspach Kanaryjskich po tym, jak Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę" - czytamy w opisie filmu na stronie TIFF. Film określony został jako "pełen napięcia i aktualny".
Z materiałów prasowych dowiadujemy się, że rosyjski atak na Ukrainę zmusza młodą rodzinę do pozostania na Teneryfie. Polska premiera "Pod wulkanem" odbędzie się w ramach Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Oscary 2025. 11 zgłoszeń, 10 filmów zakwalifikowanych
W tym roku w naborze na polskiego oscarowego kandydata zgłoszono 11 filmów. Jak poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej, jeden z nich został odrzucony, ponieważ "nie spełnił wymogów formalnych". Instytut nie podał szczegółowych informacji o filmie, który nie został dopuszczony pod ocenę komisji.
Komisja oscarowa pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego oceniła następujące filmy:
- "Drzewa milczą" reż. Agnieszka Zwiefka
- "Idź pod prąd" reż. Wiesław Paluch
- "Jedna dusza" reż. Łukasz Karwowski
- "Kobieta z..." reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert
- "Kos" reż. Paweł Maślona
- "Ludzie" reż. Maciej Ślesicki, Filip Hillesland
- "Minghun" reż. Jan P. Matuszyński
- "Pod wulkanem" reż. Damian Kocur
- "Tyle co nic" reż. Grzegorz Dębowski
- "Życie i śmierci Maxa Lindera" reż. Edward Porembny.
Oscarowego kandydata wybrała komisja, którą z Pawlikowskim tworzyli:
- scenografka Ewa Braun - laureatka Oscara w kategorii najlepsza scenografia w 1994 r. za film "Lista Schindlera" Stevena Spielberga (wspólnie z Allanem Starskim);
- autor zdjęć Sławomir Idziak - nominowany do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia w 2002 r. za film "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta;
- aktorka Krystyna Janda - laureatka nagrody dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Cannes w 1990 roku za film "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego oraz Nagrody Specjalnej Jury konkursu World Cinema Dramatic Festiwalu Filmowego Sundance w 2019 r. za film "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha;
- Tomasz Kolankiewicz - dyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego;
- Artur Liebhart - dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity;
- Marcin Masecki - kompozytor, muzyk, pianista;
- Karolina Rozwód - dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej;
- Grażyna Torbicka - dziennikarka, dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu nad Wisłą;
- Olga Wysocka - dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza;
- aktor Tomasz Ziętek.
W drugiej połowie sierpnia PISF poinformował, że - zgodnie z zasadami - amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS, Akademia Filmowa) zaakceptowała skład polskiej komisji oscarowej, która wskaże tegorocznego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Skład komisji - zgodnie z regulaminem na wniosek dyrektorki PISF - został również zaakceptowany przez ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską.
Oscary 2025. Najlepszy film międzynarodowy
Oscary 2025 zostaną wręczone 2 marca przyszłego roku w Los Angeles. 17 stycznia 2025 r. poznamy listę nominowanych do Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Natomiast 17 grudnia tego roku ogłoszone zostaną pierwsze tzw. krótkie listy tytułów i nazwisk, spośród których wybrani zostaną nominowani.
"Film międzynarodowy jest definiowany jako film pełnometrażowy (ponad 40 minut) wyprodukowany poza Stanami Zjednoczonymi i ich terytoriami z przeważającą (ponad 50 proc.) ścieżką dialogową w języku innym niż angielski. Dozwolone są pełnometrażowe filmy animowane i dokumentalne" - czytamy w definicji kategorii.
Film reprezentujący dany kraj musi mieć premierę kinową na tym terytorium między 1 stycznia 2024 roku a 31 grudnia 2024 roku. Akademia Filmowa wskazuje, że ubiegający się o nominację film musi być pokazany publicznie przez co najmniej siedem kolejnych dni w komercyjnym kinie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Toronto International Film Festival 2024