Przed wakacjami je zamknięto, wciąż nie działa. Co dalej z kinem Luna?

Kino Luna
Kino Luna
Źródło: materiały prasowe

Czarne chmury nad popularnym wśród warszawiaków studyjnym kinem Luna przy Marszałkowskiej. Przed wakacjami zostało ono zamknięte ze względu na zaplanowany remont. Ale powodów przerwy w wyświetlaniu filmów jest więcej.

W mediach pojawiły się niepokojące informacje o przyszłości kina Luna. Jako pierwsza poinformowała o tym "Gazeta Stołeczna". Dziennik przypomniał, że kino wstrzymało działalność w czerwcu z uwagi na zaplanowany latem remont. Wakacje się skończyły, a Luna pozostaje zamknięta.

W czerwcu 2024 roku zakończyła się 10-letnia umowa dzierżawy zawarta pomiędzy Mazowieckim Instytutem Kultury, która zarządza kinem, a spółką Projekt Kino sp. z o.o. Ten sam podmiot wystartował w przetargu na nowego najemcę i pierwotnie został wybrany. Ale umowy spółka nie podpisała.

- Według zapisów umowy ograniczono działalność tylko do kinowej, pojawił się szereg kar umownych i możliwości zakończenia umowy bez wypowiedzenia. Nie mogliśmy tego zaakceptować - powiedział "Gazecie Stołecznej" Piotr Olak z Projekt Kino.

- Jako jedyni wystartowaliśmy w konkursie, ale finalnie nie podpisaliśmy umowy, bo była ona dużo bardziej restrykcyjna niż poprzednia. I organizator konkursu nie chciał jej negocjować - dodał. Według Olaka w powtórzonym konkursie nikt nie wystartował.

Poinformował również, że spółka przymierza się do demontażu wyposażenia kina, które było jej własnością.

"Kino wymaga istotnej modernizacji"

W poniedziałek dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury, Magdalena Ulejczyk w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej zapewniła, że w Lunie wykonano "remont wynikający z bieżących, najbardziej pilnych potrzeb".

"W obiekcie przeprowadzono także konieczne prace elektryczne i sanitarne. W okresie wakacyjnym na prace remontowe w budynku kina wydatkowano ok. 170 tys. złotych" - czytamy w oświadczeniu.

Magdalena Ulejczyk przyznała też, że "że mimo systematycznie prowadzonych przez Instytut remontów i napraw, kino wymaga istotnej modernizacji, co wiązałoby się z bardzo dużymi nakładami".

W związku z ogłoszonym konkursem Ulejczyk wyjaśniła, że miał on zagwarantować prowadzenie w obiekcie działalności kinowej i popularyzującej wiedzę o filmie. W jego warunkach wykluczono możliwość prowadzenia działalności komercyjnej niezwiązanej z branżą filmową.

Dopuszczono natomiast "szeroko rozumianą działalność kinową, tj. działalność związaną z projekcją filmów ze szczególnym uwzględnieniem kina artystycznego, organizowaniem festiwali filmowych, premier filmowych, prowadzeniem zajęć, wykładów, warsztatów z historii filmu, promocji książek związanych z kulturą filmową, spotkań z aktorami i twórcami filmowymi, spotkań branży filmowej, organizacją wystaw i wernisaży plakatów filmowych, koncertów muzyki filmowej i innych wydarzeń związanych z upowszechnianiem kultury filmowej w różnych aspektach".

Obecnie podjęto rozmowy o przyszłości kina m.in. z ratuszem. Ma się także odbyć spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Kin Studyjnych. "Priorytetem Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Instytutu Kultury jest zachowanie niepowtarzalnego charakteru tego miejsca i kontynuacja 60-letniej tradycji i dorobku kultowego kina studyjnego w Warszawie" - podkreśliła w informacji dyrektorka MIK.

"Nie wyobrażam sobie, aby zniknęło z mapy"

Do sprawy kina Luna odniosła się też w mediach społecznościowych wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. "Obecnie trwają rozmowy między Urzędem Marszałkowskim, a m.st. Warszawa dotyczące dalszego funkcjonowania kina Luna. Celem tych rozmów jest znalezienie najlepszego możliwego rozwiązania- tak by kino Luna mogło jak najdłużej i jak najlepiej służyć miłośnikom kin studyjnych i mieszkańcom" - napisała wiceprezydentka.

"Nie wyobrażam sobie, aby zniknęło z mapy Warszawy lub zamieniło się w sklep lub prowadziło inną niż kulturalna działalność. Będziemy informować o dalszych krokach" - podkreśliła Machnowska-Góra.

Ponad 60 lat działalności

Pierwszy seans wyświetlono w nim 22 lipca 1962 roku. Inspiracją dla nazwy kina był radziecki program kosmiczny "Łuna", w ramach którego wysyłano bezzałogowe sondy do badań Księżyca.

Kino Luna posiada dwie sale na 266 i 329 miejsc. Jest członkiem Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Art. Cinema C.I.C.A.E. oraz sieci kin Europa Cinemas. Luna to kino studyjne, promujące niekomercyjne produkcje. Przez ponad 60 lat działalności w budynku przy Marszałkowskiej 28 zorganizowano wiele festiwali i imprez kulturalnych.

Przeczytaj także: Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Zofia Bojańczyk dla Bako
Zofia Bojańczyk o 10. urodzinach Muzeum POLIN
Źródło: TVN24
Czytaj także: