Prawie 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski i Konfederacji opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcia obcokrajowców i napisało o trwającej "inwazji". Wśród nich znaleźli się m.in. Dariusz Matecki, Jacek Sasin, Janusz Kowalski czy Krzysztof Bosak. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie wpisów Mateckiego. Przedsiębiorcy z Północnej Izby Gospodarczej apelują o ostudzenie emocji i mówią o tym, że cudzoziemcy ratują wiele sektorów gospodarki.
Przedsiębiorcy z Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie wystosowali apel, w którym apelują o "powstrzymanie emocji w tym temacie i zaniechanie pobudzania niepokoju społecznego, który mógłby się odbić na pracujących od lat w Polsce migrantach". Podkreślają w nim swoje oburzenie i niezadowolenie.
"Polska gospodarka potrzebuje rąk do pracy, a na co dzień w Polsce pracują osoby z Ukrainy, Filipin, Indii, Bangladeszu i innych części świata. Ich praca jest potrzebna w budownictwie, transporcie, turystyce czy w sektorze usługowym. W opinii przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej polityczne zamieszanie, jakie w ostatnim czasie ma miejsce w związku z rzekomym nasileniem się nielegalnej migracji w regionie absolutnie niekorzystnie wpływa na sytuację pracowników spoza Polski" - czytamy w apelu PIG.
Hanna Mojsiuk, prezeska Północnej Izby Gospodarczej, powiedziała, że w województwie zachodniopomorskim pracuje ogromna rzesza cudzoziemców, którzy zasilają szereg sektorów gospodarki, w których nie ma na co dzień szerokiego naboru pracowników z Polski. - Nie zgadzamy się z polityczną nagonką na cudzoziemców, niewyobrażalne jest robić zdjęcia osobom spoza Polski i wrzucać je do internetu. To polityczne zamieszanie związane z migrantami i ich nadmierną obecnością z powodu unijnego paktu relokacji, przedsiębiorcy traktują jako temat, który ma znaczenie tylko polityczne i negatywnie wpływa na postrzeganie pracowników zza granicy - wyjaśniła.
ZOBACZ TAKŻE: Opozycja straszy Polaków migrantami, choć to za rządów PiS-u wydano setki tysięcy wiz dla osób spoza Europy
Prezeska zaznaczyła, że kwestie bezpieczeństwa powinny być zawsze priorytetem, ale działania niektórych polityków, którzy wrzucają wszystkich cudzoziemców do jednego worka, nie jest w porządku. Eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że sytuacja na zachodniopomorskim rynku pracy byłaby dramatyczna, gdyby osoby spoza Polski zdecydowały się na odejście ze swoich miejsc pracy.
Wysyp rasistowskich komentarzy, wzrost hejtu
Konrad Dulkowski, prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, powiedział, że wpisy Dariusza Mateckiego powodują wysyp rasistowskich komentarzy w internecie, co niedługo może przełożyć się na hejt i ataki fizyczne w rzeczywistości. - W przeszłości składaliśmy już zawiadomienie do prokuratury o kilkudziesięciu rasistowskich wpisach Mateckiego. Wtedy sprawa została odebrana prokuratorowi, który wszczął śledztwo i umorzona - dodał.
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych cały czas dokumentuje wszystkie wpisy nawołujące do nienawiści i niedługo złoży do prokuratury kolejne zawiadomienie w tej sprawie.
- Chcemy, aby polityk odpowiedział z artykułu 256 Kodeksu Karnego, czyli za nawoływanie do nienawiści na tle rasowym - dodał Dulkowski. - Z tego samego artykułu jeszcze dzisiaj złożymy zawiadomienie w sprawie ostatniego spotu PiS - zapowiedział.
CZYTAJ TEŻ: Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"
Prezes OMZRiK powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość uznało atak na polskiego żołnierza na granicy za świetny moment do tego, aby zagrać tą samą kartą co w 2015 roku.
- Wtedy udało im się zastraszyć Polaków uchodźcami i wynikiem tego była ponowna wygrana w wyborach. Mówią o tym, że obcokrajowcy będą mordować i gwałcić kobiety. Moim zdaniem mamy tutaj niewielką różnicę między działaniami PiS-u a Łukaszenki, używają żywych ludzi do walki ze swoim przeciwnikiem - dodał.
Straszą migrantami, mówią o "inwazji"
Dariusz Matecki, poseł Suwerennej Polski, od prawie tygodnia zamieszcza w mediach społecznościowych wpisy, zdjęcia i filmiki przedstawiające rzekomo trwającą inwazję obcokrajowców.
Poseł Janusz Kowalski opublikował na platformie X wpis, w którym zamieścił screena artykułu informującego, że po rynku w Kępnie biegał mężczyzna z maczetą. "Zaczęło się. Polska przestała być bezpiecznym krajem" - napisał. Na profilu polityka nie można już odnaleźć tego wpisu.
Zdjęcia anonimowych czarnoskórych osób z Polski znaleźliśmy na kontach 58 polityków: - 47 z Prawa i Sprawiedliwości – byli to m.in.: Adam Andruszkiewicz, Iwona Arent, Marcin Horała, Joanna Lichocka, Michał Moskal, Jacek Sasin, Olga Semeniuk-Patkowska, Bogdan Rzońca, Dominik Tarczyński, Arkadiusz Mularczyk; - 6 z Suwerennej Polski - Mariusz Gosek, Sebastian Kaleta, Janusz Kowalski, Sebastian Łukaszewicz, Dariusz Matecki, Michał Woś; - 5 z Konfederacji - Krzysztof Bosak, Krystian Kamiński, Witold Tumanowicz, Michał Wawer, Tomasz Buczek, Ewa Zajączkowska-Hernik. Wszyscy udostępniali zdjęcia między 15 a 17 czerwca; większość z nich w sobotę, 15 czerwca.
18 czerwca na profilu Prawa i Sprawiedliwości w mediach społecznościowych pojawiło się wideo o tytule "Czemu się nie uśmiechacie?". Można na nim zobaczyć m.in. zdjęcia i filmiki z różnych części Polski, przedstawiające osoby czarnoskóre na ulicach czy dworcach. Poprzeplatane są wypowiedziami premiera Donalda Tuska mówiącego o tym, że Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego i nie będzie musiała przyjmować żadnych migrantów z innych kierunków czy płacić za nich.
W odpowiedzi na apel przedsiębiorców PIG Matecki zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym napisał, że "bezpieczeństwo Polaków jest ważniejsze od waszych pieniędzy".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24