Zbojkotował szczyt dla Ukrainy. "Konkluzje z góry ustalone"

Źródło:
PAP, BBC
Szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy w Szwajcarii
Szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy w Szwajcarii Reuters
wideo 2/6
Szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy w Szwajcarii Reuters

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro odwołał udział w szczycie pokojowym w Szwajcarii, gdzie omawiana jest sprawa Ukrainy. Jak stwierdził, jego "konkluzje są z góry ustalone".

Przywódca Kolumbii oświadczył, że szczyt w Szwajcarii "nie jest forum dla swobodnej dyskusji o drogach do pokoju pomiędzy Rosją a Ukrainą, a jego konkluzje są z góry ustalone" - podał dziennik "El Tiempo". - Zdecydowałem o zawieszeniu mojej wizyty na konferencji w Szwajcarii, ponieważ Ameryka Łacińska nie chce więcej wojny, lecz chce jak najszybszej budowy pokoju - powiedział w sobotę Petro i dodał, że jeszcze tego dnia wróci do Kolumbii.

Zgodnie z pierwotnym planem Petro miał w Szwajcarii odbyć między innymi dwustronne spotkanie z prezydentem Ukrainy - podał portal Infobae.

CZYTAJ TAKŻE: Ważne decyzje dla Ukrainy podczas szczytu G7. Państwa grupy obiecują dodatkową pomoc

Prezydent Kolumbii długo odmawiał potępienia Rosji za inwazję na Ukrainę, ale w czerwcu 2023 roku - po rosyjskim ataku rakietowym na cywilny cel w Kramatorsku, gdzie rannych zostało troje Kolumbijczyków - nakazał przekazanie Moskwie formalnego protestu.

Prezydent Kolumbii Gustavo PetroAnders Wiklund/PAP/EPA

Szczyt w Szwajcarii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z prezydent Szwajcarii Violą Amherd, w krótkim oświadczeniu dla mediów otwierającym w Buergenstock szczyt pokojowy, oznajmił, że wierzy, iż zebrani w tym miejscu politycy będą "świadkami tworzenia się historii".

Zełenski uznał, że rozpoczynająca się konferencja jest już sukcesem, ponieważ - jak stwierdził - "udało nam się przywrócić światu ideę, że wspólne wysiłki mogą powstrzymać wojnę i ustanowić sprawiedliwy pokój".

- Dziś jest dzień naszego wspólnego sukcesu. Naprawdę udało nam się dać szansę dyplomacji - dodał.

Zełenski podkreślił, że Ukraina nigdy nie chciała wojny. - To zbrodnicza i absolutnie niesprowokowana agresja Rosji, a jedynym, który jej chciał, był Putin - podkreślił. - Ale w każdym razie pokój jest silniejszy - dodał.

Wołodymyr Zełenski w czasie szczytu pokojowego w Szwajcarii PAP/EPA

Dlatego, jak powiedział ukraiński przywódca, narodziła się Formuła Pokoju. - Formuła jedności światowej większości w imię pokoju, w imię pełnej skuteczności celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, prawa międzynarodowego, a tym samym globalnego bezpieczeństwa. To jest coś, co jest bliskie każdemu narodowi na świecie - oznajmił. - Jestem wdzięczny każdej i każdemu, kto pomógł i pomoże" wypracować formułę pokojową - podsumował prezydent Ukrainy.

W piątek Zełenski powiedział, że w konferencji w Szwajcarii weźmie udział sto państw i organizacji międzynarodowych, zjednoczonych "wspólnym celem trwałego i sprawiedliwego pokoju".

Po ofensywie sił ukraińskich

Szczyt pokojowy został zwołany z inicjatywy Ukrainy i Szwajcarii. Idea zorganizowania konferencji - jak przypomniała ukraińska sekcja BBC - powstała jeszcze pod koniec 2022 roku, po uwolnieniu przez siły ukraińskie okupowanej części obwodu charkowskiego i Chersonia.

"W tamtym czasie wydawało się, że pomysł zgromadzenia w jednym miejscu przedstawicieli całego świata, pozyskania ich poparcia dla 'ukraińskiej formuły pokojowej', a następnie przedstawienia Moskwie planu jej realizacji w imieniu wszystkich i zakończenia wojny wydawał się całkiem realistyczny. Czas jednak naniósł na to korektę. Rosji udało się wyrównać sytuację na froncie, a nawet rozpocząć nową ofensywę na pozycje ukraińskie" - podała BBC.

"Różne czynniki sprawiły, że długo oczekiwany szczyt pokojowy odbędzie się w zupełnie innych realiach geopolitycznych niż początkowo przewidywali jego inicjatorzy. I jest mało prawdopodobne, aby doprowadziło to do rezultatów oczekiwanych przez nich na początku procesu" - dodała BBC.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: URS FLUEELER/EPA/PAP

Tagi:
Raporty: