Zginęli szef policji i wywiadu. Amerykański generał ocalał

Aktualizacja:

Dowódca afgańskiej policji w Kandaharze generał Abdula Razeka oraz szef wywiadu Abdul Mohmin, zginęli w zamachu podczas spotkania, w którym uczestniczył też amerykański generał Austin "Scott" Miller. Amerykanin nie odniósł obrażeń, mimo że to on miał być głównym celem zamachowca - podaje Reuters.

Wcześniej informowano, że w ataku śmierć poniósł również gubernator prowincji Zalmai Wesa. Agencja AP podała w piątek, powołując się na urzędników w Kabulu, że gubernator przeżył atak, jest ranny, a jego stan zdrowia nie został ujawniony.

Ataku w Kandaharze dokonał jeden z ochraniających spotkanie członków gwardii gubernatora, a odpowiedzialność za strzelaninę wzięli na siebie talibowie.

W sobotę w Afganistanie odbywają się wybory parlamentarne, jednak Niezależna Komisja Wyborcza zdecydowała, by w Kandaharze przesunąć je o tydzień. Swoją decyzję komisja tłumaczy tym, że mieszkańcy prowincji "nie są moralnie gotowi, żeby głosować".

Niejasne okoliczności

Do ataku miało dojść, gdy urzędnicy szli w stronę lądowiska dla śmigłowca.

W ataku rannych zostało trzech Amerykanów - przekazał rzecznik sił NATO w Afganistanie płk Knut Peters. Obecnie przebywają oni w szpitalu.

Początkowe informacje o ofiarach były rozbieżne. Agencja AFP, powołując się na przedstawiciela sił bezpieczeństwa w Kanadaharze donosiła, że rannych zostało sześciu ochroniarzy gubernatora i dwóch członków afgańskich służb wywiadowczych.

Według centrum wsparcia mediów w Afganistanie (NAI) podczas strzelaniny zginął również dziennikarz.

"Brutalny szef policji" i dowódca US Army

"Brutalny szef kandaharskiej policji został zabity wraz z kilkoma innymi urzędnikami" - oświadczyli talibowie, przyznając się do ataku.

Razek miał opinię bezwzględnego dowódcy, który brutalnie zaprowadził porządek w prowincji Kandahar. Był on krytykowany przez organizację działające na rzecz praw człowieka, jednak doceniany przez amerykańskich wojskowych.

Gen. Miller jest dowódcą sił USA w Afganistanie, a także dowódcą misji wojsk NATO w Afganistanie prowadzonej pod kryptonimem Operacja Resolute Support. Celem operacji - która rozpoczęła się 1 stycznia 2015 roku po zakończeniu rok wcześniej operacji stabilizacyjnej Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) - jest przygotowanie kadr do kierowania afgańskimi siłami bezpieczeństwa i instytucjami podległymi afgańskim ministerstwom obrony i spraw wewnętrznych.

Kandahar w południowym AfganistanieGoogle Maps

Autor: ft//rzw, adso / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: