Kamala Harris przedstawiła w piątek swój program gospodarczy podczas wiecu w Raleigh w Karolinie Północnej. Wśród rozwiązań proponowanych przez demokratkę jest m.in. zakaz zawyżania cen żywności oraz ulga podatkowa w wysokości 6 tysięcy dolarów dla rodziców noworodków.
Podczas wystąpienia w stolicy Karoliny Północnej Kamala Harris zapowiedziała, że jej głównym priorytetem będzie walka ze wzrostem cen najważniejszych dla klasy średniej dóbr, takich jak żywność i koszt mieszkań. Sugerowała, że wzrost cen żywności był po części spowodowany chciwością korporacji, które wykorzystały zamieszanie związane z pandemią do sztucznego windowania cen.
- Wszyscy wiemy, że ceny poszły w górę podczas pandemii, kiedy łańcuchy dostaw zawiodły. Ale łańcuchy dostaw teraz już się polepszyły, a ceny są wciąż zbyt wysokie – powiedziała Harris.
Plan na 100 dni prezydentury Harris
W swoim pierwszym przemówieniu przedstawiającym program wyborczy, wiceprezydent USA przedstawiła szereg pomysłów, które chciałaby zrealizować w trakcie pierwszych 100 dni prezydentury.
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych postulatów jest "zakaz zawyżania cen żywności" przez korporacje. Takie prawo miałoby wyznaczyć zasady uniemożliwiające "nieuczciwe" windowanie cen. Harris zapowiedziała, że jej plan zakłada "kary dla oportunistycznych firm, które wykorzystują kryzysy i łamią zasady". Wspomniała przy tym, że jako prokurator generalna Kalifornii wielokrotnie występowała przeciwko firmom zamieszanym w zmowy cenowe i inne nieuczciwe praktyki.
Wiceprezydent przeciwstawiała przy tym swój program planowi Donalda Trumpa wprowadzenia uniwersalnych 10-proc. ceł na wszystkie importowane produkty z zagranicy, co jej zdaniem jest równoznaczne z nałożeniem ogólnokrajowego podatku od towarów, który uderzy we wszystkich Amerykanów.
Wśród innych propozycji Kamali Harris jest też plan budowy 3 milionów nowych domów i mieszkań w ciągu czterech lat (miałoby się to stać m.in. za sprawą zachęt podatkowych i dopłat 25 tys. dolarów do wkładów własnych na wzięcie kredytu), a także ulgi podatkowej w wysokości 6 tys. dolarów dla rodziców nowo narodzonych dzieci.
Harris chce też przywrócenia wypłacanej co miesiąc ulgi na każde dziecko w wysokości 3 tys. dolarów. Świadczenie to zostało wprowadzone na początku administracji Bidena, lecz Kongres nie przedłużył jego obowiązywania.
Według "Washington Post", przedstawiony przez Harris program jest kolejnym krokiem partii w kierunku gospodarczego "populizmu" i reakcją na obawy wyborców dotyczące inflacji, a zwłaszcza wysokich cen mieszkań i czynszu oraz żywności.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JIM LO SCALZO