TVN24 | Świat

Szef Pentagonu o planach wojskowych USA wobec Polski. "Możliwość przerzucenia dodatkowych sił"

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP, defense.gov

Stany Zjednoczone planują "przesunięcie do Polski wiodącego elementu nowo utworzonego dowództwa V Korpusu" armii USA - poinformował w środę sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Mark Esper.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Mark Esper poinformował w środę, że Pentagon rozpocznie wycofywanie około 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, spośród których 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO. Szef Pentagonu podczas konferencji prasowej wspomniał także o wojskowych planach USA wobec Polski.

Żołnierze z USA na ćwiczeniach w Polsce pod koniec 2018 roku
Żołnierze z USA na ćwiczeniach w Polsce pod koniec 2018 rokuŻołnierze z USA na ćwiczeniach w Polsce pod koniec 2018 rokudvidshub.net | U.S. Army Sgt. Sarah Kirby

"Planujemy przesunięcie do Polski wiodącego elementu nowo utworzonego dowództwa V Korpusu"

- Przenosimy się na granice wschodnie, gdzie znajdują się nasi nowi sojusznicy, czyli w rejon Morza Czarnego. Rozmawialiśmy o dodatkowych siłach w Polsce i myślę, że są również możliwości wysłania sił do państw bałtyckich - mówił Esper.

Przypominając deklaracje "ogłoszone przez prezydenta (Donalda) Trumpa i prezydenta RP (Andrzeja) Dudę w 2019 roku", Esper oznajmił: - Planujemy również przesunięcie do Polski wiodącego elementu nowo utworzonego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych, po tym, jak Warszawa podpisze umowę o współpracy obronnej i podziale obciążeń, zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami.

- Są lub mogą być również inne możliwości przerzucenia dodatkowych sił do Polski i krajów bałtyckich - oznajmił.

Reaktywowany V Korpus

W lutym Pentagon zdecydował o reaktywacji V Korpusu po siedmiu latach od jego rozwiązania. Jednostka z główną kwaterą w Fort Knox w Kentucky ma być operacyjna od jesieni. Wśród celów V Korpusu jest wzmocnienie amerykańskiej zdolności do działania w Europie.

"Wszystko zgodnie z planem"

Do zapowiedzi przekazanych przez Espera odniósł się polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Wszystko zgodnie z planem! W Polsce będzie więcej żołnierzy USA oraz powstanie najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych. Sekretarz Mark Esper potwierdził dziś nasze ustalenia i wskazał na możliwość dalszego zwiększenia liczebności amerykańskich żołnierzy" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Żołnierze i wydatki na obronę w NATOPAP

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP, defense.gov

Źródło zdjęcia głównego: dvidshub.net | U.S. Army Sgt. Sarah Kirby