Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.
> Niemal 15 tysięcy zabitych cywilów, dziesiątki tysięcy zabitych żołnierzy i około 300 tysięcy inwalidów wojennych tylko po stronie ukraińskiej. Do tego dochodzą dziesiątki zniszczonych miast i wsi - tak po trzech latach wygląda bilans rosyjskiej inwazji. To przybliżone liczby, dokładnych nie da się ustalić. W poniedziałek mijają trzy lata od rozpoczęcia wojny w Ukrainie.
> Ponad siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju, a 3,7 miliona musiało porzucić domy i zamieszkać w innej części Ukrainy z powodu trwającej wojny - poinformowała UNHCR Polska, agencja ONZ ds. Uchodźców w Polsce. UNHCR razem z organizacjami humanitarnymi, zajmującymi się pomocą uchodźcom ukraińskim, "apelują do społeczności międzynarodowej o 392 milionów dolarów (około 1,5 miliarda złotych) na kontynuację udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy w Polsce przez kolejne dwa lata".
> Zełenski powiedział też, że jest gotowy zrezygnować ze stanowiska w imię pokoju w jego kraju lub dla członkostwa w NATO. Oświadczył, że może ustąpić nawet natychmiast. Ukraiński prezydent oznajmił, że jeśli jego kraj nie może zostać członkiem NATO, to wśród gwarancji bezpieczeństwa powinno znaleźć się zewnętrzne finansowanie ukraińskiej 800-tysięcznej armii.
> W przededniu trzeciej rocznicy inwazji zbrojnej, w nocy z soboty na niedzielę, armia rosyjska użyła do ataku na Ukrainę 267 dronów - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Takiej liczby wrogich bezzałogowców wojsko ukraińskie nie odnotowało od początku agresji. Obrona powietrzna zestrzeliła 138 bezzałogowców Shahed i innych typów dronów nad obwodami charkowskim, połtawskim, sumskim, kijowskim, czernihowskim, czerkaskim, kirowohradzkim, żytomierskim, chmielnickim, rówieńskim, mikołajowskim, odeskim i dniepropetrowskim.
> Według szacunków Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku łączna kwota bezpośrednich szkód wyrządzonych ukraińskiej infrastrukturze wzrosła do co najmniej 170 miliardów dolarów.
> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że jego kraj pracuje nad odpowiednikami amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot.
> Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w wywiadzie dla CNN w niedzielę, że Ukraina jest w stanie bronić się sama z europejskim wsparciem do końca tego roku. - Putin musi to wziąć pod uwagę - dodał.
> Kilka tysięcy osób zebrało się na wiecu w Pradze w przeddzień trzeciej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydent Czech Petr Pavel powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, kto jest agresorem w tej wojnie. Pośrednio skrytykował prezydenta USA Donalda Trumpa.
> Spodziewam się, że Stany Zjednoczone podpiszą w najbliższym tygodniu z Ukrainą umowę o surowcach mineralnych - ogłosił w niedzielę Steve Witkoff, wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na Bliski Wschód. Jak dodał, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski początkowo odrzucił propozycję Stanów Zjednoczonych, ale "teraz już się nie waha". Pozytywnie o rozmowach w tej sprawie z USA wypowiedział się też szef sztabu prezydenta Zełenskiego Andrij Jermak.
> Będziemy kontynuować rozwój naszych zdolności bojowych, aby odpowiedzieć na szybkie zmiany, które zachodzą na świecie - powiedział w niedzielę przywódca Rosji Władimir Putin w przemówieniu z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dmytro Smolienko/UKRINFORM/PAP