Które państwa wyślą czołgi do Ukrainy? Decyzje, deklaracje, zapowiedzi

Autor:
pp,
akw/dap,
adso
Źródło:
Reuters, PAP
Scholz o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2
Scholz o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2TVN24/Reuters
wideo 2/7
TVN24/ReutersScholz o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2

Po wielu wahaniach Niemcy zdecydowały o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard do obrony przed rosyjską agresją. Grupa państw, które już przekazały albo zapowiadają przekazanie maszyn, jest jednak większa. W ubiegłym roku jednym z krajów, które w największym stopniu w tym względzie wsparły Ukrainę, była Polska.

Niemiecki rząd zapowiedział w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Poinformował o tym w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Leopard 2 to podstawowy czołg produkowany przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Jego pierwsze wersje weszły do wyposażenia niemieckiego wojska w latach 1979-1980. Od tej pory powstają kolejne wersje pojazdów. Obecnie Leopardy 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię i Norwegię, a także państwa spoza NATO - Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.

CZYTAJ TEŻ: Pomoc militarna Niemiec dla Ukrainy. Co wiemy, a czego nie

Ponadto niemiecki rząd wydał zgodę innym krajom NATO, w tym Polsce, na eksport niemieckich czołgów do Ukrainy.

Czołgi Leopard 2nato.int

Kilka państw państw już przekazało Ukrainie czołgi. Wśród nich były między innymi Polska (ponad 200 czołgów konstrukcji sowieckiej - były to T-72 i ich polska modyfikacja PT-91 Twardy), Czechy czy Macedonia Północna. W ostatnich dniach do tego grona dołączyło też Maroko.

Teraz wiele krajów Zachodu zamierza przekazać także Leopardy 2 Ukrainie, a część zastanawia się nad przekazaniem innych rodzajów czołgów.

Polska

Polski rząd oficjalnie złożył we wtorek w Berlinie wniosek o zezwolenie na eksport 14 czołgów Leopard na Ukrainę i został on zaakceptowany przez kanclerza Olafa Scholza.

USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w środę, że jego kraj przekaże walczącym Ukraińcom 31 czołgów M1 Abrams. - Wzmacnia to zdolności ukraińskie do obrony swojego terytorium oraz osiągnięcia celów strategicznych - tłumaczył.

Czołg AbramsU.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Brendan Mullin

Wielka Brytania

Rząd brytyjski ogłosił w styczniu, że wyśle kompanię (14) swoich czołgów bojowych Challenger 2, które mają działa o kalibrze 120 mm.

Czołgi Challenger 2 w angielskim Bovington (nagranie z 11 lipca 2016 roku)
Czołgi Challenger 2 w angielskim Bovington (nagranie z 11 lipca 2016 roku)Reuters

Holandia

Holandia oficjalnie poinformowała rząd w Berlinie, że chce przekazać czołgi Leopard 2 zaatakowanemu przez Rosję krajowi, przekazał w środę premier Mark Rutte w rozmowie z portalem RTL Nieuws.

Premier wprost powiedział, że Holandia chce kupić od Niemiec 18 czołgów Leopard 2, które obecnie dzierżawi i przekazać je Ukrainie, i trwają już rozmowy z rządem w Berlinie w tej sprawie.

Mark RutteAlexandros Michailidis / Shutterstock.com

Norwegia

Norwegia wyśle Ukrainie czołgi Leopard 2 - potwierdził w środę wieczorem norweski minister obrony Bjoern Arild Gram. Odmówił jednak podania, ile czołgów może zostać przekazanych Ukrainie. Uściślił jedynie, że w grę wchodzi model Leopard 2A4.

- Darowizna musi wiązać się ze szkoleniami oraz finansowaniem - podkreślił w publicznej telewizji NRK.

Wcześniej gazeta "Dagens Naeringsliv" podawała, że rząd skłonna jest wysłać cztery lub osiem czołgów z 36, jakie posiada. Kwestia możliwej darowizny była omawiana w poniedziałek podczas obrad parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony.

Finlandia

Rząd Finlandii oświadczył, że może przekazać Ukrainie nieznaczną liczbę czołgów Leopard 2, jeśli szersza grupa europejskich narodów również zdecyduje się na taki krok. Precyzyjna liczba nie jest jeszcze znana. - Międzynarodowa współpraca dotycząca wysyłania Leopardów na Ukrainę teraz przyspiesza, a Finlandia będzie w niej uczestniczyć - powiedział minister obrony Mikko Savola, cytowany przez Agencję Reutera.

Finlandia wyśle na Ukrainę przypuszczalnie pięć czołgów Leopard; będzie także uczestniczyć w szkoleniu załóg – poinformował w środę dziennik "Iltalehti", powołując się na źródła w organach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa kraju.

Szwecja

Minister obrony Szwecji Pal Jonson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet" nie wykluczył, że rząd "w przyszłości" przekaże Ukrainie czołgi 122, będące szwedzką modyfikacją niemieckiego Leoparda. Szwedzkie siły zbrojne posiadają około 120 takich czołgów.

Hiszpania

Po środowej decyzji Niemiec minister obrony Margarita Robles oświadczyła, że Hiszpania jest otwarta na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. Powiedziała agencji informacyjnej EFE, że Hiszpania będzie działać w koordynacji z zachodnimi sojusznikami pomagającymi Ukrainie odeprzeć rosyjską inwazję.

Według analityka ds. bezpieczeństwa i obrony Felixa Arteagi z think tanku Elcano Hiszpania ma 108 czołgów 2A4.

Czołg Leopard 2PAP - Adam Ziemienowicz

Francja

Prezydent Francji Emmanuel Macron "nie wyklucza” dostawy francuskich czołgów podstawowych Leclerc, ale żadna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.

Na początku stycznia prezydent ogłosił, że Francja dostarczy Ukrainie opancerzone pojazdy kołowe AMX-10 RC, określane też jako "lekkie czołgi". Francuskie pojazdy bojowe mają się znaleźć na Ukrainie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Czołg Leclercdefense.gouv.fr

Słowacja

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad', cytowany przez Reuters, oświadczył w środę w ukraińskiej Odessie, że jego kraj jest gotowy "natychmiast" wysłać na Ukrainę 30 czołgów T-72, pod warunkiem, że w ich miejsce otrzyma zachodnie czołgi - Leopardy lub inne.

Nad' przypomniał, że Słowacja wysłała w ubiegłym roku na Ukrainę 30 transporterów piechoty BWP-1 po uzgodnieniu z Niemcami, że dostarczą w ich miejsce 15 czołgów Leopard 2A4.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp, akw/dap, adso

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Philipp Schulze/dpa/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości