Media: Czołgi z północnej Afryki dla Ukraińców. Są już w Czechach

Źródło:
PAP

Ukraina otrzyma od Maroka około 20 czołgów T-72B. Obecnie są już one modernizowane w Czechach - powiadomiła w poniedziałek agencja Ukrinform za algierskim portalem Menadefense.

Dane liczbowe dotyczące czołgów są szacunkowe, ponieważ dokładne informacje na ten temat nie zostały ujawnione. Rząd w Rabacie zobowiązał się do udzielenia pomocy Kijowowi podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, zorganizowanego 26 kwietnia 2022 roku w bazie w Ramstein w Niemczech.

Maroko i Tunezja były wówczas jedynymi krajami z północnej Afryki, które wzięły udział w tych rozmowach - oznajmił Ukrinform.

Jak poinformowała ukraińska agencja i serwis Menadefense, marokańska armia dysponuje obecnie 148 czołgami T-72, 136 maszynami typu T-72B oraz 12 - T-72BK. Czołgi zostały zakupione na Białorusi w latach 1999-2000.

Czołgi dla Ukraińców wysłane z Rabatu są według mediów modernizowane w Czechach w zakładach firmy Excalibur Army.

Zajmuje się ona od miesięcy naprawami sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Kijowa. Z tych zakładów trafiają na Ukrainę nie tylko czołgi T-72, ale też systemy artyleryjskie, wyrzutnie rakietowe i bojowe wozy piechoty.

Czołgi T-72 dla ukraińskiej armii są modernizowane w Czechach na koszt USA i Holandii. - Ta czesko-amerykańsko-holenderska działalność, koordynowana przez czeskie ministerstwo obrony, jest modelowym przykładem międzynarodowej współpracy obronnej - oznajmił premier Petr Fiala na początku stycznia, dodając, że prace modernizacyjne są konsultowane ze stroną ukraińską.

Autorka/Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: