Ukraiński sztab: nasila się terror na okupowanych terytoriach

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp,
tas/kab
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 211 dni. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że rosyjscy okupanci nasilają terror na zajętych terytoriach przed tak zwanymi "referendami" w sprawie przyłączenia do Rosji. Ponad 200 ukraińskich jeńców zostało wymienionych na kilkudziesięciu żołnierzy rosyjskich oraz Wiktora Medwedczuka, mającego powiązania rodzinne z prezydentem Władimirem Putinem. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:02

 • 3:12

  W Nowym Jorku doszło do spotkania sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - podał portal Vatican News. Rozmawiali w czwartek na marginesie obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To było pierwsze spotkanie kardynała Parolina i Ławrowa od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 • 2:07

  Mieszkający w Hiszpanii Ukraińcy, w tym uciekinierzy wojenni, który opuścili swoją ojczyznę po rosyjskiej inwazji z 24 lutego, rozpoczęli masową zbiórkę pieniędzy na zakup tureckich dronów Bayraktar.

  Większość środków zbieranych jest za pośrednictwem kampanii w mediach społecznościowych, której jedną z twarzy jest reprezentacyjny piłkarz Ukrainy Roman Zozula.

 • 1:05

  Andrzej Duda zwrócił uwagę, że przywódcy rosyjscy, prezydent Władimir Putin oraz jego otoczenie, generałowie wiedzą, że "zastosowanie jakiegokolwiek, nawet taktycznego ładunku nuklearnego wobec państwa, które nie posiada broni nuklearnej, które broni swojego terytorium przed rosyjską agresją - cały świat wie że to jest obrona - jeżeli wobec tego państwa zostanie zastosowana taktyczna broń nuklearna, to ci panowie znajdują się poza jakimkolwiek nawiasem jakiejkolwiek polityki światowej".

  - To nie jest tylko i wyłącznie zagrożenie trybunałami karnymi i odpowiedzialnością, i potencjalnymi karami długoletniego pozbawienia wolności, ale to jest po prostu wykluczenie z cywilizowanego świata, ich i Rosji, dopóki oni stoją na jej czele - dodał.

 • 0:17

 • 0:17

  W USA też są przyciski odpalające rakiety z ładunkami nuklearnymi i Stany Zjednoczone są wielką potęgą nuklearną, największą na świecie potęgą militarną i to, że Stany Zjednoczone traktują groźbę rosyjską poważnie, to jest także groźba dla Rosji – ocenił Andrzej Duda.

 • 0:16

  Zatrzymanie powracającej tendencji imperialnej Rosji, utrzymanie granic Ukrainy, odzyskanie przez Ukrainę ziem dzisiaj okupowanych przez Rosję to jest fundament przyszłej architektury pokoju – powiedział prezydent Andrzej Duda.

 • 22:56

  Na zaanektowanym Krymie rosyjscy okupanci wręczają wezwania do wojska w miejscach, gdzie mieszka dużo Tatarów - poinformowała przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa.

  Przekazała, że wezwania są wręczane w szkołach i innych miejscach pracy Tatarów krymskich. Taszewa szacuje, że na zaanektowanym półwyspie wręczono jak dotąd co najmniej tysiąc wezwań do wojska.

 • 22:10

  Ogłoszenie w Rosji mobilizacji to znak, że jej armia się posypała - powiedział prezydent Ukrany Wołodymyr Zełenski.

  "55 tysięcy rosyjskich żołnierzy zginęło na tej wojnie przez pół roku. Dziesiątki tysięcy zostały ranne, okaleczone. Chcecie więcej? Nie? To protestujcie. Walczcie. Uciekajcie. Albo oddawajcie się do ukraińskiej niewoli. To są wasze warianty przeżycia" - zwrócił się do obywateli Rosji Zełenski na kanale Telegram.

  Jak ocenił prezydent Ukrainy, rosyjska decyzja o mobilizacji to "otwarte przyznanie, że ich armia kadrowa, którą przygotowywano przez dziesięciolecia do grabieży cudzego, nie wytrzymała i się posypała".

  "I teraz poprzez mobilizację wojna Rosji przeciwko Ukrainie dla większości obywateli Rosji nie jest już czymś w telewizji czy w internecie, a tym, co przyszło do każdego rosyjskiego domu" - dodał Zełenski.

 • 22:03

  Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że rosyjscy okupanci nasilają terror na zajętych terytoriach przed tak zwanymi "referendami" w sprawie przyłączenia do Rosji.

  "Przeciwnik koncentruje swoje wysiłki na próbach pełnej okupacji obwodu donieckiego i utrzymania zdobytych terytoriów, a także zakłócania aktywnych działań ukraińskich sił obronnych na określonych kierunkach" - dodał sztab.

 • 21:55

  Wojna w Ukrainie skończy się tylko przy stole negocjacyjnym – stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla stacji BFM TV, którego udzielił w samolocie, wracając ze szczytu ONZ w Nowym Jorku.

  Macron powtórzył swoje stanowisko, że chce deeskalacji poprzez dialog. - Nie będę uczestniczył w niczym, co mogłoby doprowadzić do eskalacji – powiedział.

  Preydent powtórzył, że chce "powrotu do stołu negocjacyjnego", gdy tylko "Ukraińcy będą w stanie to zrobić". Wyjaśnił jednak, że zawieszenia broni nie należy dokonywać w każdych warunkach. - Musimy wspólnie doprowadzić do sytuacji, by stworzyć wspólny dialog na rzecz pokoju – stwierdził.

 • 21:45

  Wołodymyr Zełenski w rozmowie z niemieckim portalem Bild powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin przegrał wojnę z Ukrainą.

  - Są jeszcze na świecie państwa, które nie zrozumiały, że Putin już przegrał tę wojnę. Historycznie przegrał. Nie tylko z Ukrainą. Przegrał ze swoim państwem, przegrał z całym światem, z demokracją. Czyli, generalnie, jego wojna jest przegrana – stwierdził prezydent Ukrainy.

 • 20:50

  Władimir Putin musiał coś wymyślić, bo inwazja na Ukrainę nie idzie Rosji dobrze - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w wywiadzie dla dziennika "NRC".

  Jego zdaniem, rosyjski prezydent chce zastraszyć Europę, a z dostaw gazu zrobił broń.

  Komentując decyzję Putina o ogłoszeniu w Rosji częściowej mobilizacji Timmermans ocenił, że nie pomoże ona Rosjanom na froncie. Jego zdaniem celem Putina jest zastraszenie świata zachodniego, o czym świadczy stwierdzenie: "Mogę użyć całej broni w moim arsenal".

 • 20:43

  Pochodząca z zaanektowanego Krymu senator Olga Kowitidi zaproponowała, by do armii wcielać osoby ze skoliozą i płaskostopiem, bo Rosja potrzebuje "dużych rezerw młodych ludzi" - podał dziennik "Kommiersant".

  Kowitidi uważa, że wiele schorzeń, uznawanych za takie, które stoją na przeszkodzie do uznania danej osoby za zdolną do służby wojskowej, należy wyłączyć z kryteriów medycznych - napisał.

 • 20:37

  NATO w wydanym oświadczeniu przekazało, że nie uzna tak zwanych referendów w Donbasie oraz w okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji.

  Sojusz wezwał wszystkie państwa do odrzucenia działań Rosji, które określił jako "rażące próby podboju terytorialnego na Ukrainie".

  "Referenda w regionach Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia na Ukrainie nie mają legitymacji i będą rażącym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych" – napisano w oświadczeniu. "Sojusznicy w NATO nie uznają nielegalnej i bezprawnej aneksji. Te ziemie to Ukraina" – dodano.

 • 20:35

  Niektórzy uwolnieni z rosyjskiej niewoli jeńcy ukraińscy byli brutalnie torturowani - powiedział generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy.

  - Odsetek takich osób jest wysoki - dodał. Część uwolnionych przebywa w szpitalu.

  Jeńcy byli przetrzymywani zarówno na terytorium ukraińskim tymczasowo okupowanym przez siły rosyjskie, jak i w Rosji.

  Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w rezultacie wymiany jeńców uzgodnionej za pośrednictwem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 ukraińskich obrońców.

 • 20:30

  Wzywam dziś Rosję: To jest wojna, której nie wygracie. Więc zakończcie tę wojnę i cierpienia w Ukrainie. Przestańcie wysyłać więcej swoich młodych obywateli na śmierć. Powstrzymajcie swoje fikcyjne referenda, powstrzymajcie tę okropną wojnę, która powoduje głód na całym świecie - apelowała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat rosyjskiej agresji.

  Minister spraw zagranicznych Niemiec wyznała, że jest przerażona okrucieństwami dokonywanymi przez Rosjan, deportacjami setek tysięcy Ukraińców oraz używania gwałtów jako metody prowadzenia wojny.

 • 19:55

  Polska opowiada się za pełnym pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności i zapłacenia przez nią odszkodowania za zniszczenia spowodowane jej agresją na Ukrainę - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

  Dodał też, że świat powinien poważnie rozważyć zgłoszoną w środę przez prezydenta Ukrainy propozycję stworzenia specjalnego trybunału międzynarodowego do osądzenia rosyjskich zbrodni popełnionych przeciwko Ukrainie oraz mechanizmu do wypłacenia odszkodowań za poniesione straty.

 • 19:10

  Rosja powinna wiedzieć jedną rzecz: nigdy nie będzie w stanie zabić nas wszystkich- powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas debaty na Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

  Jak dodał, podczas gdy tysiące Ukraińców wróciło z zagranicy, by bronić kraju, tysiące Rosjan ucieka przed mobilizacją.

  - Dziś każdy Ukrainiec jest z bronią gotowy bronić Ukrainy i zasad Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział.

 • 18:29

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken zabrał głos podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy. - Nie możemy i nie pozwolimy na to, by pogwałcenie suwerenności Ukrainy uszło Putinowi na sucho - powiedział. Stwierdził też, że doniesienia z Ukrainy świadczą o systematycznym popełnianiu zbrodni przez Rosjan.

 • 17:59

  - Byłem na Ukrainie trzykrotnie i widziałem ogromną skalę destrukcji i cierpień. To wzmacnia moją determinację i moje przekonanie, że istnieją powody, by sądzić, że popełnione zostały zbrodnie będące pod jurysdykcją trybunału - powiedział główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy.

  - Jeśli mogę być bezpośredni: kiedy pojechałem do Buczy i poszedłem za kościół św. Andrzeja, ciała, które widziałem, nie były fałszywe - powiedział Khan, czyniąc aluzję do rosyjskiej dezinformacji na temat zbrodni w Buczy.

  Zapowiedział, że w najbliższych dniach zespół śledczych MTK odwiedzi wschód Ukrainy, by badać doniesienia o tamtejszych zbrodniach. - Echa Norymbergi powinny dziś zostać usłyszane - dodał.

 • 17:33

  Niderlandy nadal będą wspierać Ukrainę bronią - zapowiedział w czwartek w parlamencie premier Mark Rutte. Szef rządu mówił także, iż skutki sankcji wobec Rosji mogą być "bardzo dotkliwe" dla holenderskich gospodarstw, jednak nie można poddać się "gazowemu szantażowi Putina".

  Rutte przemawiał po południu przed izbą niższą parlamentu (Tweede kamer), gdzie podkreślał wagę dalszego wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją. - Konieczność pomocy jest i pozostaje wysoka – stwierdził.

  Według szefa rządu dzięki sukcesom Ukrainy na froncie wojna weszła w nową fazę i teraz trzeba skoncentrować się na dostawie amunicji. - Putinowi nie wolno wygrać tej wojny – oświadczył Rutte i wskazał, że inaczej rosyjski prezydent nie zatrzyma się na Ukrainie, co "będzie miało poważne konsekwencje dla NATO".

  - Nie pozwolimy mu niszczyć tego, co zbudowaliśmy w Europie po II wojnie światowej – powiedział posłom premier.

 • 17:11

  "Obecne zachowanie Putina przypomina mi Hitlera, który w ostatnich dniach III Rzeszy szkolił chłopców i starców dla Wehrmachtu. Ironia losu: Putin robi to, co robili naziści" - powiedział w czwartek dziennikowi "Bild" były dowódca armii amerykańskiej w Europie generał Ben Hodges.

  Zapytany, czy uważa, że po częściowej mobilizacji wojska rosyjskie mogą jeszcze odwrócić losy wojny w Ukrainie Hodges odpowiedział, że "bez potężnego wsparcia artyleryjskiego, ci nowi żołnierze będą jedynie mięsem armatnim, siedzącym w zimnych, mokrych okopach tej zimy, podczas gdy siły ukraińskie będą posuwać się naprzód".

  Hodges nie wykluczył, że może dojść do użycia broni jądrowej, jednak ocenił, że "broń jądrowa jest najbardziej przydatna, gdy się jej nie używa". "Ze względu na jej potencjał odstraszający" - wyjaśnił.

  Zdaniem generała, Putin jest "zimny jak lód", ale "nie jest szalony: doskonale wie, że USA nie uniknęłyby wtedy pełnego zaangażowania w tę wojnę". "Zresztą: rosyjscy generałowie też wiedzą, że po Putinie będzie przyszłość" – dodał.

 • 16:52

  Po ogłoszeniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina częściowej mobilizacji, nocą ze środy na czwartek podpalono wojskowe komisje uzupełnień w Petersburgu, Niżnym Nowogrodzie i w obwodzie orenburskim - przekazał portal Mediazona.

  Butelkę z łatwopalną cieczą rzucono też w komisję w jednej z wsi w Kraju Zabajkalskim na granicy z Mongolią. Portal Meduza napisał, że nocą również rzucono koktajl Mołotowa w budynek administracji w Togliatti.

  Jak dodała Mediazona, po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę w Rosji regularnie dochodzi do podpaleń komisji uzupełnień.

 • 16:37

  Niezależny portal Meduza opublikował w czwartek zdjęcia przedstawiające biuletyny, które mają być wykorzystywane podczas tak zwanych referendów na kontrolowanych przez Rosję częściach ukraińskiego terytorium.

  "Referenda" w dwóch samozwańczych republikach oraz okupowanych częściach obwodu zaporoskiego i chersońskiego mają odbywać się w dniach 23-27 września.

  W biuletynach zawarto pytanie: "czy jest pan/pani za wejściem Donieckiej Republiki Ludowej w skład Federacji Rosyjskiej na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?". Analogiczne pytanie dotyczy tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej.

  Kolejny biuletyn, którego zdjęcie opublikowano, zawiera pytanie: "czy jest pan/pani za wyjściem obwodu zaporoskiego ze składu Ukrainy, utworzeniem przez obwód zaporoski własnego państwa i jego wejściem w skład Federacji Rosyjskiej na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?".

  Медуза — LIVE

  Как выглядят бюллетени для голосования на «референдумах» в самопровозглашенных ЛНР и ДНР, а также в оккупированной части Запорожской области ДАННОЕ СООБЩЕНИЕ (МАТЕРИАЛ) СОЗДАНО И (ИЛИ) РАСПРОСТРАНЕНО ИНОСТРАННЫМ СРЕДСТВОМ МАССОВОЙ ИНФОРМАЦИИ, ВЫПОЛНЯЮЩИМ ФУНКЦИИ ИНОСТРАННОГО АГЕНТА, И (ИЛИ) РОССИЙСКИМ ЮРИДИЧЕСКИМ ЛИЦОМ, ВЫПОЛНЯЮЩИМ ФУНКЦИИ ИНОСТРАННОГО АГЕНТА Представитель оккупационной администрации Запорожской области Владимир Рогов подчеркивал, что на референдум вынесен вопрос о вхождении в состав РФ всей территории региона — в действующих административных границах. При этом российские войска контролируют регион не полностью. В частности, областной центр — город Запорожье — остается под контролем Украины. «Референдумы» на оккупированных территориях ЛНР, ДНР, а также Запорожской и Херсонской областей должны пройти с 23 по 27 сентября.

 • 16:32

  - Wojna na Ukrainie ma nieograniczony potencjał, by wywołać cierpienie na całym świecie - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, otwierając czwartkową debatę Rady Bezpieczeństwa z udziałem m.in. szefa MSZ Zbigniewa Raua, sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.

  Jak dodał, "wojna nuklearna, kiedyś nie do pomyślenia, stała się dziś przedmiotem debaty".

  Guterres potępił rosyjskie "tak zwane referenda" zapowiedziane w samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej oraz plany aneksji okupowanych części obwodu zaporoskiego i chersońskiego. Stwierdził też, że winnym śmierci większości cywilów na Ukrainie są Rosjanie bombardujący miasta. Wezwał również do porządnego zbadania doniesień o zbrodniach wojennych i "zakończenia bezkarności".

 • 16:12

  - Wielki dla nas dzień, udało się wywalczyć wymianę jeńców, do której doszło wczoraj – mówiła na antenie TVN24 pochodząca z Ukrainy dziennikarka Alina Marakczuk.

  Jak przyznała, "myśmy się nie spodziewali, że uda się, szczególnie żołnierzy z pułku Azow, wydostawać z rosyjskiej niewoli". - To jest duży sukces dyplomatyczny, również Turcji, ale przede wszystkim strony ukraińskiej – oceniła.

  Podkreśliła też, że "to największa wymiana jeńców od 24 lutego".

 • 16:02

  - Nie możemy nie doceniać wroga - powiedział w czwartek przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w parlamencie Fedir Wenisławski na briefingu zorganizowanym przez agencję Ukrinform. - Ich wywiad ma niestety wielu agentów, dzięki którym częściowo wiedzą o krokach naszych sił zbrojnych, które będą podejmowane w najbliższej przyszłości - dodał.

 • 15:54

 • 15:39

  Na rosyjskich lotniskach prowadzone są dodatkowe kontrole wylatujących mężczyzn, pyta się ich między innymi o to, kiedy kupili bilet i czy służyli w armii - napisało w czwartek Radio Swoboda.

  Doniesienia o dodatkowych kontrolach docierają z wielu rosyjskich lotnisk. W środę w Rosji ogłoszono częściową mobilizację na wojnę z Ukrainą i wiele osób próbuje jej uniknąć, uciekając z kraju.

  W mediach społecznościowych pojawiają się informacje na temat tego, że na lotnisku Pułkowo w Petersburgu i na lotniskach w Moskwie sprawdzani są prawie wszyscy młodzi mężczyźni. Inni piszą, że kontrole są wybiórcze - przekazało Radio Swoboda.

  Podczas kontroli paszportowej pasażerowie pytani są o to, kiedy kupili bilet, czy mają bilet powrotny, czy służyli w armii i czy mają specjalność wojskową. Świadkowie twierdzą, że kontrola może trwać ok. 15-20 minut. Nie ma informacji o tym, by kogoś po kontroli nie przepuszczono na lot.

  Rosyjskie linie lotnicze Aerofłot ogłosiły w czwartek, że zwrócą pieniądze za bilety osobom, które zostały zmobilizowane i dokonały zakupu do 21 września włącznie. W czwartek strona internetowa rosyjskiego przewoźnika nie działa. Po wejściu na stronę czytamy, że właściciel zasobu czasowo ograniczył do niego dostęp.

 • 15:35

  Po ogłoszeniu częściowej mobilizacji w Rosji sytuacja na granicy rosyjsko-łotewskiej jest stabilna - zapewnia w czwartek łotewska straż graniczna. Na Łotwie obowiązują ograniczenia wjazdowe dla obywateli rosyjskich.

  Ivars Ruskulis, wiceszef łotewskiej straży granicznej, poinformował, że od poniedziałku, kiedy w kraju zaczęły obowiązywać restrykcje dotyczące obywateli rosyjskich z krótkoterminowymi wizami Schengen, wjazdu na Łotwę odmówiono 15 obywatelom Rosji – podał portal LSM.

  Przedstawiciel straży zapewnił, że nie było dotychczas prób nielegalnego przekroczenia granicy rosyjsko-łotewskiej. Istnieje jednak ryzyko wzrostu liczby osób ubiegających się o azyl. Z uwagi na mobilizację może też dochodzić do przypadków nielegalnego przekraczania granicy - ostrzegł.

  Ruskulis poinformował, że w tym tygodniu na Łotwie 12 obywateli Rosji zwróciło się o azyl. Zaznaczył, że osoby, które uciekają jedynie z powodu ogłoszonej częściowej mobilizacji, nie otrzymają azylu na Łotwie.

 • 15:27

 • 15:20

  Zapytany o treść tego punktu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że "nie może jej ujawnić", jednak uściślił, że dotyczy on liczby osób, które mają być zmobilizowane. Przytoczył także słowa ministra obrony Siergieja Szojgu, który powiedział, że ma to być 300 tys. osób.

 • 15:19

  Utajniony punkt 7 dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina pozwala ministerstwu obrony na mobilizację miliona osób - podał w czwartek niezależny portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na źródło w administracji prezydenta. Oficjalnie władze mówią o 300 tys. osób.

  Media niezależne już w środę zwróciły uwagę, że opublikowany skan dekretu prezydenta w sprawie "częściowej mobilizacji" na wojnę z Ukrainą zawiera nieujawniony fragment.

  "W opublikowanej na stronie internetowej Kremla treści dekretu punkt 7. został pominięty, a w wersji przedstawionej na państwowym portalu prawnym [odpowiednik Dziennika Ustaw – przyp. red.] jest ukryty i oznaczony jako 'do użytku służbowego'"– podkreślił portal Meduza.

  Rozmówca Nowej Gaziety przekazał, że początkowo omawiano pomysł oznaczenia jako "do użytku służbowego" całej treści dokumentu. Opowiadali się za tym przedstawiciele resortu obrony. Jednak utajniono jedynie punkt 7 dotyczący liczby osób, które powinny zostać zmobilizowane. "Liczbę kilka razy zmieniano i w końcu stanęło na milionie" - twierdzi źródło.

 • 15:06

  Ukraińskich wojskowych Kijów wyciągnął z niewoli, oddając Moskwie skompromitowanego oligarchę Wiktora Medwedczuka – kuma Putina, chociaż Kreml długo robił wrażenie, że wcale mu na nim nie zależy.

  - Początkowo Medwedczuk miał zostać wymieniony na 50 Ukraińców, ale po negocjacjach, udało się podnieść liczbę uwolnionych do 200, którzy już wrócili do kraju - powiedział Zełenski.

  Medwedczuk to aresztowany w kwietniu podczas próby ucieczki do Rosji ukraiński polityk, lobbysta interesów Rosji w Kijowie. Polityk od maja 2021 r. przebywał w areszcie domowym, oskarżony o zdradę stanu. Oprócz Medwedczuka Rosji przekazano także 55 jej żołnierzy.

 • 15:01

  Nie wszyscy są jednak w kraju. Pięciu dowódców z Azowstalu – dowódcy pułku Azow Denys Prokopenko i Światosław Pałamar, dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynski oraz Denys Szłeha i Ołeh Chomenko – do końca wojny mają pozostać w Turcji. To część ustaleń z Rosją, w których ważną rolę miał odegrać turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

  W negocjacjach uczestniczyły również władze Arabii Saudyjskiej. Udało się uwolnić 10 obcokrajowców, którzy walczyli po stronie Ukrainy, w tym trzech, których samozwańcze donbaskie republiki miały skazać na śmierć.

  Władze Ukrainy opublikowały już pełną listę wyzwolonych wojskowych. Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił, że wśród wymienionych jeńców jest "108 żołnierzy pułku Azow i w sumie 188 bohaterskich obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu, a także: żołnierze Gwardii Narodowej, armii, marynarki wojennej, straży granicznej, policjanci, członkowie obrony terytorialnej, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i inni". Ośmiu z nich zostało rannych podczas rosyjskiego ataku terrorystycznego na obóz jeniecki w Ołeniwce.

 • 14:53

  Wśród 215 ukraińskich wojskowych, których Ukrainie udało się wymienić na 55 żołnierzy rosyjskich i kuma Putina, Wiktora Medwedczuka, znaleźli się obrońcy Mariupola, w tym znana sanitariuszka "Ptaszka" Kateryna Poliszczuk i lekarka Mariana Mamonowa, która jest w zaawansowanej ciąży.

  "Przybliżyliśmy się dzisiaj o jeden krok do naszego celu, ale nie zatrzymujemy się ani na chwilę, dopóki nie zostaną uwolnieni wszyscy bohaterowie" – napisali w oświadczeniu członkowie Stowarzyszenia Rodzin Obrońców Azowstalu.

  Niektórzy bliscy, jak wynika z tego oświadczenia, byli obecni podczas wymiany. Wojskowi w pierwszej kolejności mają otrzymać pomoc medyczną w Ukrainie.

 • 14:35

  O odpowiedzialności karnej za udział w działaniach zbrojnych na terytorium innego państwa przypomniały w komunikatach ambasady Uzbekistanu i Kirgistanu w Moskwie. To reakcja na ogłoszenie mobilizacji w Rosji i werbowanie imigrantów na wojnę z Ukrainą.

  "Ambasada Kirgistanu w Rosji przestrzega swoich obywateli, czasowo przebywających na terytorium Rosji, przed udziałem w konfliktach zbrojnych lub działaniach wojennych na terytorium innych państw, za które przewidziana jest odpowiedzialność karna" – powiadomiła kirgiska placówka. W Kirgistanie za takie działania przewidziana jest kara do 10 lat więzienia połączona z konfiskatą majątku.

  Podobne oświadczenie wydała tego dnia ambasada Uzbekistanu. Tam, jak napisano, za najemnictwo także grozi kara do 10 lat więzienia. W komunikacie zapewniono, że do odpowiedzialności zostaną pociągnięci "wszyscy bez wyjątku", a także zaapelowano o "nieuleganie prowokacjom".

  O odpowiedzialności karnej za walkę na terytorium innego państwa uprzedziła swoich obywateli w czwartek ambasada Tadżykistanu w Moskwie. Również kodeks karny Kazachstanu przewiduje za wskazane działania karę więzienia od pięciu do dziewięciu lat.

  Jedną z zachęt do walki po stronie Rosji jest uproszczenie procedury otrzymania obywatelstwa tego kraju dla obcokrajowców. Można o nie wnioskować już po roku służby w rosyjskiej armii.

 • 14:23

  Po ogłoszeniu częściowej mobilizacji przez Władimira Putina w wielu miastach Rosji odbyły się demonstracje sprzeciwu. Interweniowała policja, w całym kraju zatrzymano ponad 1300 osób. Jak podała pozarządowa organizacja OWD-Info, uczestnikom protestów wręczano wezwania do wojska. Część potencjalnych "poborowych" próbuje wyjechać z kraju, by nie odbierać wezwania mobilizacyjnego - doniosły opozycyjne rosyjskie media.

 • 13:21

  Unia Europejska solidaryzuje się z obywatelami Rosji, którzy uciekają ze swojego kraju w obawie przed wcieleniem do wojska i wysłaniem na wojnę na Ukrainę - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.

  - Po ogłoszeniu przez Putina tak zwanej częściowej mobilizacji w wielu miastach Rosji odbyły się protesty. Ponad 1300 osób zostało zatrzymanych. Pokazuje to, że Rosjanie głosują nogami przeciwko reżimowi Putina i przeciwko jego działaniom, zwłaszcza tym dotyczącym jego wojny - ocenił Stano.

  - Śledzimy też doniesienia o wielu Rosjanach, którzy opuszczają kraj - wsiadają w samochód, czy pociąg i wyjeżdżają. Wsiadają na pokład samolotu do Turcji, do Serbii, do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z tym mamy do czynienia. Rosjanie głosują przeciwko polityce Putina - dodał przedstawiciel KE.

 • 13:12

 • 12:38

  Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił rosyjską częściową mobilizację jako niepokojący sygnał dalszej eskalacji wojny na Ukrainie. - Wszystko to sugeruje podjęcie środków w celu dalszej eskalacji sytuacji, nie są to dobre oznaki co do dalszego przebiegu tej wojny - powiedział Steinmeier.

 • 12:22

  Trwający szczyt ONZ będzie dla Rosji okazją do walki informacyjnej. Obecny na szczycie szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow jest ważnym funkcjonariuszem rosyjskiego kłamstwa - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

 • 12:16

  Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Die Zeit" zaapelował do Niemiec o dostarczenie Ukrainie czołgów, potrzebnych do odzyskania zajętego przez Rosję terytorium, w tym Krymu.

  Stwierdził również, że rolę mediatora w ewentualnych przyszłych negocjacjach pokojowych mogłaby pełnić była kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 • 12:14

  Wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą nie jest już lokalnym konfliktem. Sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję zmieniły go w globalną wojnę gospodarczą - oświadczył premier Węgier Viktor Orban podczas wyjazdowego posiedzenia koalicyjnych partii Fidesz-KDNP w Balatonalmadi w zachodniej części kraju.

 • 11:42

  Putin powinien wiedzieć, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nie wolno jej prowadzić. Wielokrotnie komunikowaliśmy to Moskwie. Każde użycie broni jądrowej miałoby bezprecedensowe konsekwencje - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg niemieckiej telewizji ARD.

 • 10:40

  Rosyjscy oficerowie i żołnierze rezerwy, którzy nie otrzymali jeszcze wezwania mobilizacyjnego, mają zakaz opuszczania stałego miejsca zamieszkania bez zgody władz wojskowych – poinformowała na swoim portalu ukraińska redakcja Radia Swoboda.

 • 10:23

  Ogłaszając mobilizację, Rosja pokazuje swoją słabość i sieje strach w swoim społeczeństwie. W Ukrainie zginęły już tysiące rosyjskich żołnierzy, a przez tę decyzję zginą kolejne tysiące - oświadczył prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS.

 • 10:18

 • 10:10

  Rosja, jej przywódcy polityczni i wszyscy zaangażowani w organizację "referendów" na okupowanych obszarach Ukrainy, a także w inne naruszenia prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego w Ukrainie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, a dodatkowe sankcje wobec Rosji zostaną przyjęte tak szybko, jak to będzie możliwe, we współpracy z naszymi partnerami – napisał w oświadczeniu szef dyplomacji UE Josep Borrell.

 • 9:48

  Węgry potępiają agresję Rosji na Ukrainę i wzywają Narody Zjednoczone do uznania pokoju za najwyższy priorytet – powiedziała prezydent Węgier Katalin Novak podczas przemówienia na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ZO ONZ).

 • 8:50

 • 8:40

  Ogłoszona w Rosji "częściowa mobilizacja" jest faktycznym przyznaniem, że wyczerpały się zapasy ochotników do walki w Ukrainie, ale stworzone w jej efekcie oddziały nie będą skuteczne w walce przez wiele miesięcy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W środę rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił "częściową mobilizację" w celu wsparcia operacji na Ukrainie, a minister obrony Siegiej Szojgu potwierdził później, że będzie to oznaczało mobilizację 300 tys. rezerwistów.

  "Rosja prawdopodobnie będzie zmagać się z logistycznymi i administracyjnymi wyzwaniami związanymi nawet z zebraniem 300 tys. (żołnierzy). Prawdopodobnie będzie próbowała utworzyć nowe formacje z wielu z nich, które prawdopodobnie nie będą skuteczne w walce przez wiele miesięcy. Nawet ta ograniczona mobilizacja będzie prawdopodobnie bardzo niepopularna wśród części rosyjskiego społeczeństwa. Putin akceptuje znaczne ryzyko polityczne w nadziei na wygenerowanie bardzo potrzebnej siły bojowej. Posunięcie to jest w istocie przyznaniem, że Rosja wyczerpała zapasy chętnych ochotników do walki na Ukrainie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 8:39

  Wojska rosyjskie zaatakowały Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy dziewięcioma rakietami. Jedna z nich trafiła w budynek hotelu, pod gruzami znajdują się ludzie – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  "Rosyjskie potwory uderzyły rakietą w hotel w parku centralnym. Są duże zniszczenia, pod gruzami są ludzie. Ratownicy usuwają gruzy, by wydobyć ludzi" – napisał w Telegramie.

  Pociski trafiły m.in. w stację energetyczną, pozbawiając część miejscowości elektryczności oraz w wieżę telewizyjną.

 • 8:29

  W prawie rosyjskim nie ma czegoś takiego jak częściowa mobilizacja, de facto dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której prezydent Rosji Władimir Putin może mobilizować niemal wszystkich poborowych - mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef KPRM Michał Dworczyk.

 • 7:42

 • 7:38

  Ogłoszenie "częściowej mobilizacji" w Rosji jest odzwierciedleniem wielu rosyjskich problemów w trakcie inwazji na Ukrainę – ocenił amerykański ośrodek analityczny ISW. W najbliższych miesiącach nie zmieni sytuacji na froncie i nie jest jasne, czy może na nią wpłynąć w 2023 r. - dodano.

 • 7:29

  Władimir Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację i zaciąg 300 tys. ludzi. "To słowo 'częściowa' ma złagodzić negatywny efekt. Każdy ma odetchnąć z ulgą i liczyć, że zabiorą kogoś innego" – powiedział PAP przebywający na emigracji rosyjski politolog Iwan Prieobrażeński.

 • 6:51

  Decyzja Putina o mobilizacji to bezpośrednie następstwo porażek Rosji w konflikcie z Ukrainą. Ukraińska kontrofensywa spowodowała załamanie się kremlowskiej narracji o sukcesie specjalnej operacji wojskowej - ocenił w rozmowie z PAP kierownik zespołu rosyjskiego OSW Marek Menkiszak.

 • 6:40

 • 6:28

  Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zgodzili się podczas nieformalnego spotkania w Nowym Jorku na wprowadzenie nowych sankcji wymierzonych w Rosję - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

  Rozmawiając z dziennikarzami, Borrell powiedział, że 27 państw podjęło polityczną decyzję o zastosowaniu nowych sankcji sektorowych i indywidualnych. Ministrowie zgodzili się również na dalsze dostarczanie większej ilości broni na Ukrainę. Nowe sankcje będą odpowiedzią na ogłoszenie przez Władimira Putina mobilizacji i pseudoreferendów na terenach okupowanych.

 • 4:51

  Szef MSZ Zbigniew Rau w Nowym Jorku weźmie udział w nadzwyczajnym spotkaniu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych; posiedzenie będzie poświęcone ostatniemu wystąpieniu prezydenta Władimira Putina - zapowiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

 • 4:51

  Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss w przemówieniu na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w środę ostrzegła innych przywódców demokratycznego świata przed samozadowoleniem, gdy chodzi o obronę wartości i zachowanie porządku światowego, który nagradza wolność.

  Podkreśliła zagrożenie ze strony państw autorytarnych, działających na rzecz osłabienia bezpieczeństwa i stabilności na całym świecie. Wskazała, że ta nowa era zwiększonej rywalizacji będzie wymagała od podobnie myślących demokracji walki w obronie wspólnych ideałów.

 • 4:51

  Premier Kanady Justin Trudeau potępił w środę ogłoszoną w Rosji częściową mobilizację i groźby użycia broni nuklearnej ze strony prezydenta Rosji.

  "Mobilizacja i nuklearne groźby Putina oznaczają nieodpowiedzialną i niebezpieczną eskalację jego nielegalnej wojny. Kanada potępia te działania i pozostaje zjednoczona z Ukrainą i partnerami przeciwko tej niesprowokowanej i niczym nieusprawiedliwionej agresji" - napisał na Twitterze Trudeau, który brał udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 • 4:51

  Ukraiński przywódca podziękował krajom, które zgodziły się w głosowaniu na to, by przemawiał w Zgromadzeniu wirtualnie, zaznaczając, że świat jest po stronie Ukrainy.

  - Tylko siedem krajów głosowało przeciwko: Białoruś, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Nikaragua, Rosja i Syria. Siódemka, która bała się tego wystąpienia wideo - powiedział Wołodymyr Zełenski. Jego wystąpienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

 • 4:51

 • 4:49

  Wysyłamy Rosji bardzo jasne sygnały na temat konsekwencji, z jakimi będzie wiązać się eskalacja konfliktu na Ukrainie - powiedział wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Jak dodał, nowa zagrywka Rosji ws. mobilizacji i aneksji okupowanych terytoriów nie odniesie sukcesu.

  Jak powiedział urzędnik w rozmowie z dziennikarzami w Nowym Jorku, choć nuklearne groźby Władimira Putina zawarte w jego środowym orędziu nie są niczym nowym, teraz są oparte o "legalistyczne" argumenty związane z nadchodzącymi pseudoreferendami i aneksją okupowanych terytoriów Ukrainy. Według oficjela, po aneksji Rosja zamierza ogłosić, że jakiekolwiek próby Ukrainy, by odzyskać terytoria będą widziane jako atak na samą Rosję, co pozwoli jej na użycie "wszystkich opcji".

 • 4:49

  Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w rezultacie wymiany jeńców uzgodnionej za pośrednictwem prezydenta Turcji udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 ukraińskich obrońców, w tym dziesięciu cudzoziemców. - Naszych bohaterów wymieniliśmy na Wiktora Medwedczuka, lidera prorosyjskiej frakcji w Radzie Najwyższej i 55 rosyjskich jeńców - powiedział Jermak.

 • 4:49

  Zełenski zaprezentował pięciopunktową "formułę dla pokoju", która jego zdaniem miałaby zaprowadzić pokój na Ukrainie i odstraszyć przyszłych agresorów przed podobnymi działaniami. Jak stwierdził, jego pierwszym i najważniejszym punktem jest kara za zbrodnię. Zapowiedział, że Ukraina zgłosi na forum ONZ propozycję stworzenia specjalnego trybunału, który osądzi rosyjskie zbrodnie i ząsądzi zadośćuczynienie dla Ukrainy.

  Pozostałe punkty to ochrona życia, przywrócenie bezpieczeństwa (m.in. żywnościowego) i integralności terytorialnej, gwarancje bezpieczeństwa i determinacja do samoobrony.

  Zełenski odrzucił też idee tymczasowego wstrzymania walk, argumentując, że Rosja wykorzysta tę przerwę do przeczekania zimy i przygotowania mobilizacji wojskowej oraz kolejnej ofensywy przeciwko Ukrainie.

 • 4:49

  - Rosja powinna zostać uznana za sponsora terroryzmu we wszystkich krajach, na wszystkich poziomach - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 4:48

  Ukraina padła ofiarą zbrodni i żądamy za nią kary. Powinniśmy stworzyć specjalny trybunał, by ukarać Rosję za jej zbrodnie, wkrótce zgłosimy projekt w tej sprawie. Nie możemy zgodzić się na tymczasowe wstrzymanie wojny, Rosja wykorzysta ją do przygotowań do kolejnego ataku – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 • 4:48

  Blisko 300 tysięcy osób podpisało petycję przeciwko częściowej mobilizacji, ogłoszonej przez Władimira Putina.

  "Prezydent Władimir Putin nie ma żadnych podstaw prawnych, a także wyważonych i uzasadnionych powodów do jej ogłoszenia" - napisali autorzy petycji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp, tas/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/zelenskiy.official

Tagi:
Raporty: