Niedziela jest 333. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Sztab generalny armii ukraińskiej przekazał w niedzielę wieczorem, że przeciwnik koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu, podejmuje nieskuteczne ataki na kierunkach zaporoskim, awdijewskim i łymanskim. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 22:04
Przeciwnik koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu, podejmuje nieskuteczne ataki na kierunkach zaporoskim, awdijewskim i łymanskim – powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w niedzielę wieczorem.
- 22:03
Rosjanie wywieźli całe wyposażenie ze szpitala w okupowanym Skadowsku w obwodzie chersońskim – powiadomił ukraiński portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych.
- 22:01
Odpowiednie decyzje w ramach walki z korupcją zapowiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski po doniesieniach o korupcji w ukraińskich władzach. Prezydent chciałby, by były premier Boris Johnson pomagał w pozyskiwaniu pomocy dla Ukrainy.
- 22:00
Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI.
- 20:37
Przeciwnik koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu, podejmuje nieskuteczne ataki na kierunkach zaporoskim, awdijewskim i łymanskim - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej.
Na kierunkach kupiańskim, nowopawliwskim i chersońskim siły przeciwnika są w obronie - podano w komunikacie sztabu generalnego.
W ciągu doby, jak podano w komunikacie sztabu, Rosjanie przeprowadzili pięć ataków lotniczych na pozycje sił obrony oraz jeden atak rakietowy. Jego celem był obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie zaporoskim. Oprócz tego wróg przeprowadził ponad 20 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
Rosjanie kontynuują ostrzały wzdłuż linii frontu. Z artylerii i moździerzy ostrzeliwany był również obwód sumski i charkowski.
Ukraińskie siły powietrzne w ciągu doby przeprowadziła trzy ataki na miejsca skupienia wojsk przeciwnika, a wojska rakietowe i artyleria raziły dwa miejsca skupienia wojsk oraz dwa magazyny z amunicją.
- 19:48
Rosjanie wywieźli całe wyposażenie ze szpitala w okupowanym Skadowsku w obwodzie chersońskim - powiadomił ukraiński portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych.
Według informacji zamieszczonej przez portal wyposażenie szpitala okupanci wywieźli czterema ciężarówkami wojskowymi.
"W wyniku przekształcenia szpitali cywilnych na wojskowe na terytoriach okupowanych narasta kryzys humanitarny - pisze Sprotyw. Według tej informacji jest to już kolejny szpital, z którego ukradziono i wywieziono wyposażenie.
"Rosjanie robią wszystko, by skłonić ludzi do 'ewakuacji' na terytorium Rosji" - podano.
- 19:30
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Paryżu, że nie wyklucza wysłania czołgów Leclerc na Ukrainę - podała agencja Reutera.
Francuski prezydent Emmanuel Macron gości w Paryżu kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Obydwaj przywódcy świętują rocznicę francusko-niemieckiego paktu pokojowego, podpisanego w 1963 roku przez Charles’a de Gaulle’a i Konrada Adenauera.
AMX-56 Leclerc to główny czołg bojowy armii francuskiej. Został zaprojektowany w latach 80. XX wieku, a jego masowa produkcja została uruchomiona w 1990 roku przez grupę Nexter.
W sumie wyprodukowano około 900 czołgów, z czego prawie połowa została wyeksportowana do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obecnie trwa program modernizacji czołgów. Otrzymają one zaktualizowany system kierowania ogniem oraz nową elektronikę.
- 19:18
W globalnym okręcie jest dziura, trzeba wspólnie walczyć o jego uratowanie - napisał na Twitterze doradca prezydenta Mychajło Podolak, apelując do zagranicznych partnerów o wspólne działania i zwiększenie pomocy.
"Nasi partnerzy muszą uświadomić sobie prawdę: w globalnym okręcie jest dziura i ukraińska część załogi walczy o jego przetrwanie" - napisał Podolak na Twitterze.
"Przeczekać się nie da. By ocalić okręt, wszyscy muszą działać wspólnie. A to oznacza – czołgi, rakiety, broń, pieniądze i więcej (wsparcia) dla Ukrainy" - zaznaczył.
- 18:26
Pierwszą oznaką tego, że Rosja przygotowuje się do ofensywy, jest, zgodnie z jej taktyką, kampania informacyjna. Zanim zaczną strzelać czołgi, wypuszczą trujące gazy dezinformacji - oświadczył Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony.
"Zanim zaczną strzelać czołgi, w ruch pójdą trujące gazy informacyjne, złożone z kłamstw, manipulacji, fake newsów i dezinformacji, aktywizacji agentów frontu informacyjnego" - napisał Daniłow w komentarzu opublikowanym na portalu Ukraińska Prawda.
"Gdy ktoś zacznie opowiadać o niezmierzonej ilości super przeszkolonych i uzbrojonych po zęby zmobilizowanych, najnowocześniejszym sprzęcie wojskowym, najnowszych pokoleniach rakiet, które zniszczą ośrodki decyzyjne, nowych projektach, armii dronów i o tym, że 'teraz Putin zaczyna walczyć naprawdę' i dlatego armia Ukrainy nie ma żadnych szans - wiedzcie, że to wróg działa przez swoje różne anonimowe kanały i swoich agentów wpływu" - pisze Daniłow.
Według Daniłowa władze Rosji nie zrezygnowały ze swojego celu maksimum w wojnie z Ukrainą - zniszczenia tego kraju.
"Moskwa chce do cna zniszczyć samą Ukrainę jako zjawisko historyczne - język, historię, kulturę, nosicieli ukraińskiej tożsamości. Totalne i absolutne ludobójstwo. Totalna wojna w celu zniszczenia" - uważa Daniłow.
Celem maksimum, który obecnie stawia sobie rosyjskie kierownictwo wojskowe, jest przełom na kierunkach operacyjnych na południu, w obwodzie donieckim (poprzez zajęcie go w całości), zdobycie Kijowa, który pozostaje "głównym marzeniem putinowskich fantazji", odcięcie linii zaopatrzenia ukraińskich wojsk.
- 17:16
Władimir Putin marzy o kotłach, otoczeniu, paradzie zwycięstwa i tytule generalissimusa wszech czasów, a także o własnym GUŁagu - ocenił Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony.
W komentarzu opublikowanym na łamach portalu Ukraińska Prawda Daniłow pisze, że Putin potrzebuje "ukraińskiego Stalingradu, a przynajmniej powtórzenia na ogromną skalę Debalcewe-2 (w Donbasie, gdzie w 2015 r. siły prorosyjskie i rosyjskie otoczyły broniące się wojska ukraińskie, zadając im ogromne straty i ostatecznie zmuszając do wycofania - red.)".
"By osiągnąć swoje cele Putin chce zadać Ukrainie ogromną porażkę o charakterze strategicznym i z ogromnymi stratami" - napisał Daniłow.
"Putin pragnie nokautu, ale takich Putinów było wielu w naszej historii…" - dodał autor tekstu.
"Człowiek, który żyje obrazami z przeszłości, w których lawiny bombowców minuta po minucie ścierają z powierzchni ziemi miasta i wsie, kolumny czołgów przerywają fronty i otaczają armie, a po ulicach zdobytych miast kroczą 'żelazne' szeregi błękitnookich nadludzi z 'narodu zwycięzców'" – ocenił Daniłow.
Zaznaczył, że Rosja gromadzi siły i przygotowuje się do nowej ofensywy, szukając słabych punktów Ukrainy na froncie. Jednak "ten, kto idzie z głową odwróconą do tyłu, koniecznie zderzy się ze słupem rzeczywistości".
- 17:03
Denys Kiriejew, ukraiński bankier, współpracownik wywiadu wojskowego (HUR) i uczestnik rozmów z Rosją został w marcu zabity w samochodzie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział Kiryło Budanow, szef HUR. Jego zdaniem stoją za tym osoby, które nie chciały, by Ukraina zwyciężyła w wojnie z Rosją.
Według publikacji "WSJ" sprzed kilku dni biznesmen Denys Kiriejew, człowiek posiadający szerokie kontakty w Rosji i na Ukrainie, miał zostać w marcu zabity przez funkcjonariuszy jako osoba podejrzana o zdradę. Później jednak został pochowany z honorami - jako bohater.
W przeddzień rozpoczęcia rosyjskiej szerokoskalowej inwazji Kiriejew szczegółowo poinformował ukraińskie służby o planowanym ataku - pisał "WSJ", powołując się na szefa Głównego Zarządu Wywiadu ministerstwa obrony (HUR) Kyryły Budanowa.
Budanow, który w niedzielę skomentował sprawę w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Radia Swoboda, oświadczył, że Kiriejew, mający na jego polecenie wypełnić podczas kolejnej rundy rozmów z Rosją zadanie "grania na zwłokę", został wezwany do SBU i zabity w samochodzie tej służby.
- Około 200 metrów przed siedzibą SBU z naprzeciwka wyjechał busik, wyskoczyli z niego funkcjonariusze Alfy (oddziałów specjalnych - red.) z krzykiem: to SBU! (…) Potem zaprowadzili go do busa, który skierował się nie do SBU, a kilka ulic dalej. (…) Jego ciało wypadło z samochodu - powiedział Budanow.
Budanow zapewnił w wywiadzie, że Kiriejew na pewno nie był zdrajcą, był etatowym współpracownikiem HUR. On sam znał biznesmena od 2009 r.
Szef HUR ocenił również, że za zabójstwem Kiriejewa w marcu ub. roku stał krąg osób, które były zainteresowane tym, "by Ukraina nie wygrała".
Po publikacji "WSJ" doradca prezydenta Mychajło Podolak oświadczył, że do zabicia Kiriejewa doszło z powodu braku koordynacji pomiędzy HUR i SBU.
W lipcu 2022 roku prezydent Zełenski zwolnił ówczesnego szefa tych służb Iwana Bakanowa i usunął ze stanowisk lub oskarżył dziesiątki generałów SBU o rzekome ułatwienie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wszczęto ponad 650 spraw o zdradę popełnioną przez przedstawicieli władz. W sprawie zabójstwa Kiriejewa toczy się śledztwo.
- 15:36
Nowy minister obrony Boris Pistorius chce przygotować dostawę niemieckich czołgów dla Ukrainy - informuje dpa. - Aby być dobrze przygotowanym do ewentualnych decyzji, poleciłem w piątek swojemu resortowi, aby sprawdził wszystko, abyśmy w razie czego niepotrzebnie nie tracili czasu - powiedział Pistorius, poproszony o komentarz przez "Bild am Sonntag". - Prowadzimy bardzo ścisły dialog w tej sprawie z naszymi międzynarodowymi partnerami, przede wszystkim z USA - dodał minister.
Koalicjanci z Zielonych i FDP wzywają kanclerza Olafa Scholza (SPD) do dostarczenia czołgów Ukrainie. Przewodnicząca komisji obrony w niemieckim Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann stwierdziła w sobotę w "Tagesschau24", że zakłada, iż ministerstwo obrony ma wiedzę, ile czołgów Leopard 2 posiadają Niemcy.
- Tu chodzi nie tylko o to, ile z nich jest sprawnych, ale które można natychmiast przetransportować. To także kwestia logistyki - dodała Strack-Zimmermann, informując, że kwestia ta powinna zostać omówiona w poniedziałek pomiędzy Pistoriusem, generalnym inspektorem Bundeswehry a przemysłem, aby decyzja mogła zostać podjęta tak szybko, jak to możliwe.
- 15:30
Sztab generalny ukraińskiej armii przedstawił informacje na temat rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji. Z danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 120 tys. żołnierzy (+600 ostatniej doby), 3145 czołgów (+5), 2144 systemy artyleryjskie (+9) oraz 287 samolotów.
- 15:08
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że spotkał się z byłym premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem podczas jego wizyty w Kijowie. Zełenski nazwał Johnsona "prawdziwym przyjacielem Ukrainy".
"Witam w Kijowie prawdziwego przyjaciela Ukrainy Borisa Johnsona. Dziękuję za poparcie, Borisie!" - napisał Zełenski na serwisie Telegram.
- 14:13
Życie we frontowym mieście Bachmut
- 14:08
Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przebywa z wizytą na Ukrainie, w trakcie której odwiedził Buczę pod Kijowem - podał portal Ukraińska Prawda. To pierwsza wizyta Johnsona na Ukrainie od czasu, gdy odszedł ze stanowiska szefa rządu.
Ukraińska Prawda podała na serwisie Telegram, że Johnson odwiedził Buczę i Borodziankę w obwodzie kijowskim i opublikowała zdjęcia autorstwa korespondentów agencji Reutera.
Bucza i Borodzianka to miejscowości pod Kijowem, które w pierwszych miesiącach inwazji rosyjskiej stały się symbolem zbrodni na ludności cywilnej, których dopuszczali się wojskowi Rosji.
- 13:56
Węgry bronią swoich interesów, rosyjski gaz jest potrzebny naszemu krajowi - oświadczył węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica". Podkreślił, że władze w Budapeszcie proszą, by "brano pod uwagę narodową specyfikę".
Szijjarto na uwagę, że jego kraj jest uważany za "konia trojańskiego Rosji", odparł: "My bronimy naszego narodowego interesu. Możemy patrzeć na nasze problemy tylko naszymi oczami, a zatem nie oczami Rosjan ani Amerykanów. Dlatego nie interesuje nas, co myślą Rosjanie o naszej polityce".
"Nie interesuje nas, czy jest pozytywna czy nie dla nich, bo my nie mamy żadnego rosyjskiego odcienia w naszej polityce, tak, jak nie mamy amerykańskiego, brazylijskiego czy niemieckiego. Nasza polityka jest węgierska. A jeśli coś jest w naszym narodowym interesie, my to robimy. Jeśli coś nie jest w naszym narodowym interesie, nie robimy tego, niezależnie od tego, co ktoś o tym myśli" - stwierdził szef dyplomacji.
Dodał następnie: "Nie szantażowaliśmy Europy w żadnej kwestii".
Na uwagę, że Budapeszt blokował pakiety sankcji UE przeciwko Rosji, Szijjarto odpowiedział: "Oczywiście. Bo w polityce liczy się geografia i rzeczywistość. Kiedy jest się na obszarze bez dostępu do morza, jeśli nie otrzymuje się gazu i ropy z Rosji, nie można ich dostarczyć swojemu krajowi".
"Zatem konieczne jest zachowanie kontaktu z Rosją i zagwarantowanie w UE zwolnienia z niektórych sankcji. Położenie setek kilometrów gazociągów nie dzieje się z dnia na dzień. Oczywiście sytuacja może się zmienić za dwa czy trzy lata, ale my musimy ogrzać mieszkania dzisiaj. Dlatego prosimy zawsze, by brano pod uwagę narodową specyfikę" - powiedział szef MSZ Węgier.
Zaznaczył zarazem: "Jesteśmy absolutnie po stronie Ukrainy, gdy chodzi o integralność terytorialną i suwerenność. I potępiamy wojnę. Ale my chcemy jak najszybciej pokoju. Wiemy wszyscy, że po to, by zaprowadzić pokój, konieczne jest to, by Amerykanie i Rosjanie rozmawiali ze sobą. Wzywamy obie strony do zawarcia pokoju".
"My - dodał Szijjarto - jesteśmy małym krajem, ale są politycy potężniejszych państw - Francuzi, Amerykanie, Niemcy, którzy powinni mieć zadanie stworzenia warunków tak, jak w (porozumieniu - red.) z Mińska". Jak zauważył, wtedy możliwe było zawarcie porozumienia. - 13:52
Wielka Brytania nadal popiera międzynarodowe porozumienie, którego efektem byłoby przekazanie Ukrainie czołgów niemieckiej produkcji - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.
- Oczywiście chciałbym, aby Ukraińcy byli wyposażeni w takie rzeczy jak Leopard 2, jak również systemy artyleryjskie, które zostały dostarczone przez nas i przez innych. Będę nadal prowadził rozmowy z naszymi sojusznikami z NATO i przyjaciółmi, aby ułatwić przekazanie Ukrainie najlepszego sprzętu wojskowego, który pomógłby im bronić się przed tą brutalną inwazją - powiedział Cleverly w rozmowie ze stacją Sky News.
Zapytany, czy Niemcy robią wystarczająco dużo, aby pomóc Ukrainie, Cleverly powiedział, że chciałby widzieć, że "każdy robi tak dużo, ile może, ale każdy kraj będzie wspierał Ukrainę w sposób, który jest dla niego najbardziej odpowiedni".
O to samo szef brytyjskiej dyplomacji był później pytany w rozmowie z BBC News. - Nie chciałbym niczego bardziej niż zobaczyć Ukraińców wyposażonych w najnowocześniejsze czołgi - odparł. - 13:43
Papież Franciszek ponownie wezwał wiernych, by nie zapominali o cierpiącym narodzie udręczonej Ukrainy. Zwracając się do 15 tysięcy wiernych zebranych w południe na placu Świętego Piotra papież nawiązał do trwającego tygodnia modlitw o jedność chrześcijan i dodał: - W dniach, gdy modlimy się szczególnie o pełną jedność wszystkich chrześcijan, nie zapominajmy proszę o tym, by wzywać pokój dla udręczonej Ukrainy.
- Niech Pan Bóg pocieszy i wspiera ten naród, który bardzo cierpi, cierpi bardzo - dodał Franciszek.
- 13:23
- Będziemy nadal udzielać Ukrainie, tak długo, jak będzie to konieczne, wszelkiej potrzebnej jej pomocy – powiedział niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas uroczystości na paryskiej Sorbonie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatu Elizejskiego. - Razem, jako Europejczycy, w obronie naszego europejskiego projektu pokojowego – dodał.
- Przyszłość, podobnie jak przeszłość, zależy od współpracy naszych dwóch krajów, jako lokomotywy zjednoczonej Europy – zadeklarował kanclerz Niemiec, określając "francusko-niemiecki mechanizm" jako "maszynę kompromisu", "pozwalającą przekształcać kontrowersje i rozbieżne interesy w zbieżne działania".
Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził "niezachwiane wsparcie" obu krajów dla narodu ukraińskiego "we wszystkich dziedzinach". - Po 24 lutego nasz sojusz nie uchylał się od swoich obowiązków – mówił.
- 12:56
Generał dodał, że najskuteczniejsze jest tworzenie osobnych oddziałów wyposażonych w nowoczesne uzbrojenie, wyszkolenie żołnierzy, a następnie integrowanie tych oddziałów do istniejących już grup w siłach zbrojnych. "Nasze dalsze działania zależą od zdolności bojowej (nowych jednostek), tak więc, wsparcie Zachodu jest bardzo ważne" - powiedział Najew.
- 12:50
W Siłach Zbrojnych Ukrainy tworzone są nowe jednostki w związku z oczekiwaniem na przekazanie Ukrainie czołgów zachodnich - powiedział w niedzielę dowódca Połączonych Sił Zbrojnych gen. Serhij Najew.
"Potrzebujemy dużej liczby czołgów zachodnich. Są one o wiele lepsze od modeli wschodnich i mogą pomóc nam w postępach na polu walki. Tworzymy nowe jednostki wojskowe" - powiedział.
- 12:09
Rośnie presja na Niemcy w sprawie zgody na dostarczenie czołgów Leopard 2 na Ukrainę - pisze w niedzielę belgijski dziennik "Het Nieuwsblad". Zdaniem gazety szczególnie mocno na to naciskają Polska i kraje bałtyckie. "Berlin ciągle obawia się urazić Rosję" – ocenia z kolei profesor Dirk Rochtus, ekspert ds. międzynarodowych.
- 11:44
Włochy udzieliły Ukrainie pomocy wojskowej o wartości około miliarda euro i przygotowują szósty pakiet pomocowy, w którym będą systemy obrony przeciwlotniczej - powiedział szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" w niedzielę.
- 11:29
Mężczyzna idzie ulicą w odbitej wsi Drobyszewo w obwodzie donieckim w Ukrainie
- 11:12
Jak poinformował w niedzielę portal Suspilne, resort obrony Ukrainy oświadczył, że publikacjom na temat kontraktów na dostawy żywności dla wojska po zawyżonych cenach towarzyszą "przejawy umyślnych manipulacji" i doniesienia te "wprowadzają w błąd".
Tym niemniej - dodało ministerstwo - w resorcie rozpoczęto kontrolę wewnętrzną dotyczącą procedur zakupu żywności. Ministerstwo zapowiedziało, że około 23 stycznia na posiedzeniu komisji parlamentu ds. bezpieczeństwa i obrony przedstawi dokładniejsze dane o sytuacji związanej z zakupami dla wojska.
Portal ZN.UA podał w sobotę, że ministerstwo obrony zawarło kontrakt na dostawy żywności i usługi żywienia zbiorowego, w którym koszty produktów przekraczają detaliczne ceny żywności nawet trzykrotnie. Umowa dotyczyła dostaw w 2023 roku dla jednostek stacjonujących daleko od linii frontu.
- 10:48
Finlandia zamroziła aktywa rosyjskie o wartości 187 milionów euro w ramach sankcji nałożonych na Rosję za napaść na Ukrainę. Wśród tego majątku są m.in. jachty, nieruchomości i samoloty - podała w niedzielę niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta.Jewropa".
Gazeta powołuje się na dane ogłoszone przez MSZ Finlandii, które oświadczyło, że chodzi o "bardzo rozmaite mienie, przedstawiające wartość".
- 9:16
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie podkreśla, że mimo kosztów, jakie ponoszą Ukraińcy broniąc Bachmutu, wysiłek ten jest "strategicznie rozsądny". Samo miasto "nie jest znaczące pod względem operacyjnym czy strategicznym", ale gdyby Rosjanie zajęli je szybko, mogliby myśleć o rozszerzeniu swoich operacji. "Siły ukraińskie już wcześniej stosowały podobny model wyniszczania" - zauważa ISW przypominając, że Rosjanie tracili miesiącami ludzi i sprzęt oblegając Siewierodonieck czy Lisiczańsk.
"Siły ukraińskie skutecznie przykuły w Bachmucie oddziały rosyjskie i sprzęt, a także ogólną koncentrację operacyjną, hamując w ten sposób możliwości Rosji do prowadzenia ofensywy w innych miejscach" - podkreślają analitycy.
Niemniej - dodają - "Zachód przyczynił się do tego, że Ukraina nie może wykorzystać" tego zastopowania Rosjan w Bachmucie, "spowalniając lub wstrzymując systemy uzbrojenia i dostawy kluczowe dla operacji kontrofensywnych na szeroką skalę". - 8:17
W codziennym raporcie brytyjskiego wywiadu wskazano, że 17 stycznia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ogłosił plany poważnych zmian w strukturze sił zbrojnych, które mają być wprowadzone w życie w latach 2023-2026, a obejmować mają zwiększenie liczebności wojska do 1,5 mln - co stanowiłoby wzrost o 11 procent w stosunku do zapowiadanego wcześniej zwiększenia do 1,35 mln.
Szojgu zapowiedział również przywrócenie okręgów wojskowych moskiewskiego i leningradzkiego, co stanowi częściowy powrót do organizacji sił w zachodniej Rosji z czasów sowieckich, a nowy korpus wojskowy ma powstać w Karelii, w pobliżu granicy z Finlandią.
"Plany Szojgu sygnalizują, że rosyjskie kierownictwo z dużym prawdopodobieństwem ocenia, iż zwiększone konwencjonalne zagrożenie militarne będzie trwało jeszcze przez wiele lat poza obecną wojną na Ukrainie. Rosja będzie miała jednak najprawdopodobniej problemy z obsadzeniem i wyposażeniem planowanej rozbudowy" - napisano. - 7:05
Zdaniem historyka, ze względu na to, że obecnie strony konfliktu wkraczają w znacznie cięższy sezon walk, ich wynik będzie w dużej mierze zależał od morale i determinacji.
- Podczas gdy wojska rosyjskie przeklinają swoje niedobory i brak gorącego jedzenia, ukraińscy żołnierze korzystają teraz z dostaw ocieplanych kombinezonów kamuflujących, namiotów wyposażonych w piecyki i śpiworów dostarczonych przez Kanadę i kraje nordyckie - opisał badacz.
- Putin popełnił prawdopodobnie też inny błąd poprzez koncentrowanie pocisków wystrzeliwanych głównie przeciw ukraińskiej sieci energetycznej i jej ludności cywilnej. Zniosą oni największe cierpienia i istnieje mała szansa, że się załamią" - podsumował brytyjski historyk na łamach "Foreign Affairs", wskazując, że "generał mróz" będzie faworyzował tym razem Ukrainę. - 7:02
Przez wieki fenomen zimowej wojny często działał na korzyść Rosji, ponieważ kolejne, potężne, wrogie wojska ulegały w obliczu nieodpowiedniego wyposażenia, wadliwych linii zaopatrzeniowych i słabego przygotowania w mroźnych miesiącach. Teraz, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę wkracza w najcięższe miesiące w roku, wiele wskazuje na to, że tym razem to Rosja, a nie jej przeciwnik, może ponieść najgorsze konsekwencje chłodu - ocenił brytyjski historyk Antony Beevor na łamach "Foreign Affairs".
Badacz przywołał przykłady porażek obcych wojsk, atakujących Rosję, na które wpływ miał "generał mróz" - powszechnie przyjęte określenie strategii spalonej ziemi zastosowanej przez rosyjskich dowódców dwukrotnie w historii: podczas inwazji wojsk napoleońskich na Rosję w 1812 roku i żołnierzy Hitlera w 1941 roku na terytorium ZSRR.
- 6:15
Wojna w Ukrainie. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin. 22 stycznia 2023
- 3:40
Nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius planuje wkrótce odwiedzić Ukrainę. Zapowiedział to w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Bild am Sonntag". - To, co jest pewne, to fakt, że szybko udam się na Ukrainę. Prawdopodobnie nawet w ciągu najbliższych czterech tygodni - poinformował Pistorius.
- 3:37
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że strona rosyjska kontynuuje działania ofensywne w pobliżu Bachmutu, w obwodzie donieckim, i w obwodzie zaporoskim, angażując dodatkowe siły powietrzne. Jak przekazano w sobotę wieczorem, w ciągu ostatnich 24 godzin w obwodzie zaporoskim ponad 25 miejscowości znalazło się pod ostrzałem artyleryjskim.
Szef wojskowej administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch podał, że w sobotę Rosja przeprowadziła jeden nalot i nasiliła ostrzał artyleryjski, a w wyniku rosyjskiego ataku zginął jeden cywil.
- 3:35
Pokonanie rosyjskich sił przez Ukrainę może doprowadzić do wycofania się Rosji z Naddniestrza, separatystycznego terytorium w granicach Mołdawii - powiedział minister spraw zagranicznych tego kraju Nicu Popescu na antenie kiszyniowskiego radia Vocea Basarabiei. - Oczekujemy na zwycięstwo Ukrainy, dzięki któremu w nowych warunkach moglibyśmy prowadzić nasze działania na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu - dodał.
Autorka/Autor:mb
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: OLEG PETRASYUK/PAP/EPA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu