Prezydent Ukrainy po wizytach w europejskich stolicach: udało się przybliżyć nasze zwycięstwo

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 446 dni. Wizyty we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, które złożyłem w ostatnich dniach, przybliżyły nasze zwycięstwo - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wideo nagranym w pociągu powrotnym do Kijowa. Nagranie opublikowano w mediach społecznościowych. Francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że jego kraj jest gotowy szkolić ukraińskich pilotów myśliwców. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:22

  Mer Kijowa Kliczko poinformował, że w nocy w Kijowie słychać było eksplozje - podał portal The Kyiv Independent. Kliczko, przekazał, że odłamki pocisku spadły na teren zoo w kijowskiej dzielnicy Szewczenki. Do akcji wysłano służby ratunkowe.

  Mer Kijowa dodał, że na skutek uderzenia odłamków uszkodzony został budynek, a w dzielnicy Sołomianskiej zapaliło się kilka samochodów. Według wstępnych informacji trzy osoby zostały ranne.

  Szef Administracji Wojskowej Miasta Kijowa Serhij Popko powiedział, że odłamki pocisków spadły również w dzielnicach Obołoński i Darnyckiej, gdzie według Kliczki uszkodzone zostały dwa samochody.

 • 2:31

  Systemy obrony powietrznej odpierały w nocy we wtorek rosyjskie ataki powietrzne na Kijów i inne miejsca na Ukrainie - przekazał na Telegramie Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Alarm przeciwlotniczy obowiązuje we wszystkich obwodach Ukrainy.

  Urzędnicy administracji wojskowej Kijowa przekazali również na Telegramie, że systemy obrony powietrznej odpierają ataki na stolicę.

  Świadkowie, na których powołuje się Reuters, potwierdzili kilka eksplozji w Kijowie, które brzmiały jak systemy obrony powietrznej niszczące obiekty.

  Z kolei dziennikarze portalu The Kyiv Independent przekazali, że co najmniej dziesięć głośnych eksplozji było słyszalnych w nocy w stolicy kraju.

 • 1:03

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 22:37

  Rosyjskie siły dosłownie wykradają dzieci z miejsc zamieszkania i nauki na okupowanych ukraińskich terytoriach - poinformowała przedstawicielka administracji prezydenta Ukrainy Daria Zariwna. Według ukraińskich danych siłą wywieziono z Ukrainy do Rosji około 20 tys. dzieci. "Choć liczba takich zbrodni może być znacznie wyższa i może wynosić ponad 100 tys." - napisała w Telegramie Zariwna.

 • 22:34

  Prezes Sądu Najwyższego Ukrainy Wsewołod Kniaziew został w poniedziałek zatrzymany podczas przyjmowania nielegalnej korzyści majątkowej w wysokości 3 milionów dolarów - poinformował portal Ukrainska Prawda za źródłami w ukraińskich organach ścigania. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) powiadomiło w godzinach wieczornych na Telegramie, że wraz ze Specjalną Prokuraturą Antykorupcyjną (SAP) ujawniło "mechanizmy korupcyjne" funkcjonujące w Sądzie Najwyższym, polegające na "pobieraniu nienależnych świadczeń (pieniężnych) przez sędziów i kierownictwo" tej instytucji.

 • 20:54

  Jesteśmy gotowi szkolić ukraińskich pilotów myśliwców we Francji – powiedział w poniedziałek prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla telewizji TF1. - Nie mamy tabu w tej kwestii. Szkolenia mogą ruszyć już teraz – stwierdził Macron, pytany o szkolenie pilotów ukraińskich na francuskich myśliwcach.

  Prezydent wykluczył jednak dostarczanie samolotów na Ukrainę. - Nie prowadzimy wojny z Rosją, pomagamy Ukrainie stawić opór rosyjskiemu napastnikowi. Co oznacza, że nie dostarczamy broni, która pozwoliłaby przedostać się na rosyjską ziemię lub zaatakować Rosję. Nie osłabiamy też zdolności Francji do samoobrony - stwierdził Macron.

 • 20:49

  Wizyty we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, które złożyłem w ostatnich dniach, przybliżyły nasze zwycięstwo - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wideo nagranym w pociągu powrotnym do Kijowa. Nagranie opublikowano w mediach społecznościowych.

  - Trzy długie dni: nasi wojskowi, nasze państwo staje się silniejsze. Jestem (tego) pewien. Znacznie silniejsze - powiedział ukraiński przywódca.

  - Na wszystkich spotkaniach omawialiśmy naszą formułę pokojową i teraz partnerzy są bardziej gotowi, by iść według ukraińskiej formuły. Jest więcej wsparcia dla naszego wstąpienia do UE, więcej zrozumienia, że wstąpienie Ukrainy do NATO nastąpi, że jest ono nieuniknione - podkreślił Zełenski.

  - Tak więc główne rezultaty tych dni: nowa broń dla Ukrainy, szacunek dla Ukraińców, udało się przybliżyć nasze zwycięstwo - podsumował Zełenski.

 • 19:22

  Musimy wciąż wywierać presję na Rosję, aby zaprzestała agresji. Kiedy nie ma agresji, nie ma wojny – mówił ambasador Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w trakcie spotkania o sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Zapewniał, że Polska będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

 • 18:40

  Poniedziałkowy zamach bombowy, w wyniku którego ciężko ranny został Ihor Kornet, szef MSW samozwańczej, kontrolowanej przez Rosję Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), to operacja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - ujawnił portal Ukrainska Prawda, powołując się na swoich informatorów w strukturach siłowych w Kijowie.

  W godzinach popołudniowych doszło do eksplozji w salonie fryzjerskim w okupowanym Ługańsku. Władze samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej z nadania Moskwy potwierdziły, że Kornet jest reanimowany w szpitalu. Łącznie w wyniku eksplozji ucierpiało siedem osób - powiadomił serwis.

  Do 2014 roku, czyli początku inspirowanej przez Kreml rebelii w Donbasie na wschodzie Ukrainy, Kornet pracował jako oficer śledczy w ukraińskiej policji. Po przejściu na stronę wroga objął funkcję ministra spraw wewnętrznych ŁRL. Współpracownik Kremla jest objęty sankcjami m.in. Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Szwajcarii i Japonii.

 • 18:07

  Na anektowanym Krymie rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa i MSW przeprowadzają naloty na dworce autobusowe i stacje kolejowe. Rosyjskie siły wzmacniają w ten sposób kontrolę nad mieszkańcami półwyspu - pisze w poniedziałek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W pierwszej kolejności kontroli ze strony FSB i MSW Rosji podlegają Tatarzy krymscy - informuje sztab w wieczornym komunikacie.

  Sztab podaje też, że na zajętym przez rosyjskie wojsko terytorium obwodu zaporoskiego osobom, które zgodziły się na współpracę z okupantami, polecono, by zrzekły się w formie pisemnej ukraińskiego obywatelstwa i przyjęli obywatelstwo Rosji. Tym, którzy odmawiają, grozi się zwolnieniem z pracy i innymi formami prześladowania.

 • 18:03

  Rosyjskie wojska przechodzą do obrony właściwie na całej linii frontu, ponieważ nie mają wystarczających sił i środków, w tym rezerw, by powtórzyć na Ukrainie duże operacje ofensywne - oznajmił w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez amerykańską telewizję CNN i ukraiński 24. Kanał.

  Jusow zauważył, że w zasadzie jedynym miejscem, w którym siły rosyjskie wciąż próbują atakować jest Bachmut w obwodzie donieckim, szturmowany przez najeźdźców od sierpnia 2022 roku.

  W ocenie przedstawiciela HUR przejście rosyjskich wojsk do działań obronnych to "ważny czynnik". "I ten czynnik z pewnością bierze pod uwagę nasze dowództwo, przygotowując się do wyzwolenia okupowanych terytoriów" - zapewnił Jusow na antenie ukraińskiej telewizji.

 • 16:55

  Władze Rosji nie pozwalają państwowym urzędnikom, zwłaszcza tym wysokiego szczebla, odchodzić z zajmowanych stanowisk; prośby o rozwiązanie umów o pracę są traktowane jak zdrada, a nieposłusznym osobom grozi się postępowaniem karnym - ujawnił w poniedziałek niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.

  Wiadomo o co najmniej dwóch przypadkach gubernatorów, którzy od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, próbowali złożyć dymisję. Administracja prezydenta odmówiła tym urzędnikom i niedwuznacznie dała im do zrozumienia, że narażają się na postępowanie karne - powiadomił opozycyjny serwis, powołując się na własne źródła m.in. w administracji Władimira Putina i Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB).

 • 15:53

  W niedzielę i poniedziałek w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło czworo mieszkańców obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy. Śmierć poniosły dwie osoby w miejscowości Staryca i kolejne dwie w Dworicznej - poinformował w komunikatach na Telegramie szef władz Charkowszczyzny Ołeh Syniehubow.

 • 14:13

  Oczekuję, że sojusznicy dojdą do porozumienia w sprawie wieloletniego programu, mającego na celu pomoc Ukrainie w osiągnięciu standardów wojskowych NATO - powiedział w zdalnej wypowiedzi dla uczestników konferencji Szczyt Demokracji w Kopenhadze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  Szef NATO wyraził nadzieję, że sojusznicy "będą pracować nad tym, jak pomóc Ukrainie w przejściu ze standardów ery sowieckiej, doktryn i sprzętu, do standardów, doktryn i sprzętu NATO oraz osiągnięciu całkowitej interoperacyjności z NATO". Do porozumienia w tej sprawie może dojść podczas nadchodzącego szczytu organizacji, który odbędzie się w Wilnie w lipcu br.

  - Dokonanie tego pomoże także Ukrainie w uczynieniu kroku w stronę członkostwa w NATO - dodał Stoltenberg. Kijów, otrzymujący zaawansowaną broń z Zachodu, który wspiera jej walkę z Rosją, dąży obecnie do ewentualnego członkostwa w NATO w przyszłości.

 • 13:37

  - Rosjanie na pierwszy ogień wysyłają poborowych, licząc na to, że napierająca masa osłabi naszą linię. Za nimi idą zawodowi żołnierze, ale jest ich zdecydowanie za mało, by zadać nam znaczący cios - mówi PAP.PL oficer prasowy elitarnej ukraińskiej jednostki wojskowej 3027 Andrzej Koreń.

  - Regularne oddziały armii rosyjskiej to amatorzy. Przypomnę, że "druga armia świata" składa się w 90 procent z poborowych, więc jakość ich działania jest bardzo wątpliwa. Na front trafiają właściwie świeżo zmobilizowani ludzie, którzy nie mają pojęcia ani dlaczego tam są, ani co robią - mówi Koreń.

  Przypomina, że na początku inwazji na pełną skalę Rosjanie wysyłali na Ukrainę oddziały zawodowych żołnierzy. - Po ponad roku wojny widać, że niewiele z nich zostało - dodaje.

  Wyjaśnia, że taktyka armii rosyjskiej nie należy do skomplikowanych. Jak mówi, na pierwszy ogień Rosjanie "wypychają" poborowych. - Wysyłają ich na pewną śmierć licząc na to, że napierająca masa osłabi naszą linię. Za nimi idą zawodowi żołnierze, ale jest ich zdecydowanie za mało, by zadać nam znaczący cios - podkreśla.

 • 12:55

  Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz przekazał PAP, że podczas sobotniego spotkania z papieżem prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił Franciszka do swojego kraju. Zaproszenie to zostało ponowione. Z kolei w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" dyplomata zapewnił, że nie ma kryzysu między Kijowem a Watykanem.

  Po rozmowie z papieżem prezydent Zełenski oświadczył w telewizji RAI, że szanuje go, ale Kijów nie potrzebuje mediatorów, zaś plan pokojowy musi być ukraiński. Ambasador Jurasz powiedział włoskiej gazecie, że rozmowa papieża z prezydentem Ukrainy była "szczera i owocna".

  Jak stwierdził, "fałszywe wrażenie" jakoby audiencja ta nie poszła dobrze, "wynika z tego, że przed spotkaniem dwie strony nie wyjaśniły swoich warunków wstępnych".

  - Ale faktycznie jednak było ono bogate dla obu stron - dodał Jurasz.

 • 12:48

 • 12:41

  Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak: rozmawiamy z międzynarodowymi partnerami na temat dalszego wsparcia dla Ukrainy

 • 12:38

  Zełenski: myślę, że w najbliższym czasie usłyszycie o ważnych decyzjach, ale musimy nad nimi jeszcze chwilę popracować

 • 12:37

  Wołodymyr Zełenski w Wielkiej Brytanii: rozmawialiśmy z premierem Rishim Sunakiem na temat myśliwców. Chcemy stworzyć koalicję na rzecz dostaw myśliwców dla Ukrainy

 • 12:21

  Państwa G7 na organizowanym w tym tygodniu szczycie w Japonii zamierzają nałożyć nowe sankcje na Rosję w związku z jej inwazję na Ukrainę, w tym na rosyjską energię i eksport do Rosji - poinformowały agencję Reutera źródła w tej grupie, mające wiedzę o planowanych dyskusjach.

  Nowe środki, które mają zostać ogłoszone w dniach 19-21 maja w trakcie spotkania przywódców państw G7 w Hiroszimie, będą ukierunkowane na uchylanie się od sankcji przez Rosję przy wykorzystaniu pomocy z krajów trzecich, takich jak kraje Azji Środkowej i Kaukazu, i będą miały na celu ograniczenie przyszłej produkcji energii przez Rosję oraz wymiany handlowej, która wspiera rosyjską armię.

  Przedstawiciele władz amerykańskich powiedzieli agencji Reutera w niedzielę, że członkowie G7 powinni zgodzić się dostosować swoje podejście do sankcji tak, aby przynajmniej w przypadku niektórych kategorii towarów cały eksport do Rosji był automatycznie zakazany, chyba że znajdują się one na liście zatwierdzonych towarów. Obecnie grupa zezwala na sprzedaż do Rosji wszystkich produktów, chyba że są one uwzględnione na czarnej liście sankcyjnej, co stanowi odwrotność proponowanego przez USA rozwiązania.

 • 11:35

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem.

 • 11:16

  Cztery osoby zginęły w rosyjskim ataku na Awdijiwkę, w obwodzie donieckim - poinformował Pawło Kyryłenko, szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej. Agresorzy mieli trafić w budynek szpitala.

 • 11:07

 • 10:26

  Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo podczas Szczytu Demokracji w Kopenhadze wystosował apel do NATO o podjęcie na lipcowym szczycie "pozytywnej decyzji politycznej" w sprawie dążenia Kijowa do członkostwa w Sojuszu - podaje agencja Reuters.

 • 10:22

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uzyskał od sojuszników nowe dostawy broni w czasie swojego tour po Europie, ale na tym etapie nie otrzyma samolotów bojowych – piszą francuskie dzienniki.

  "Prezydent Zełenski przed przystąpieniem do kontrofensywy mającej na celu odzyskanie jak największej części terytoriów okupowanych przez Rosję zapewnił sobie poparcie europejskich sojuszników i nowe dostawy broni, ale na tym etapie nie udało mu się przekonać Francji czy Niemiec do zaopatrzenia go w samoloty" - pisze dziennik "Le Monde".

  Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Thomas Gassilloud stwierdził w poniedziałek w stacji France Info, że dostawa samolotów bojowych na Ukrainę nie była "priorytetem" i nie odpowiadała "najpilniejszym potrzebom" Ukrainy.

  "Poza kwestiami wojskowymi wizyta Zełenskiego miała również na celu przygotowanie szeregu wydarzeń międzynarodowych: szczytu G7 w dniach 19-21 maja w Hiroszimie (Japonia), szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej 1 czerwca w Kiszyniowie (Mołdawia), Rady Europejskiej w czerwcu (29 i 30) w Brukseli oraz szczytu NATO w Wilnie w dniach 11 i 12 lipca - wskazuje dziennik "Le Figaro".

 • 9:36

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał w poniedziałek rano z niezapowiadaną wcześniej wizytą do Wielkiej Brytanii. Jak przekazał brytyjski rząd, podczas niej premier Rishi Sunak ogłosi przekazanie Ukrainie m.in. dronów o zasięgu ponad 200 km.

  W komunikacie wydanym przez brytyjski rząd wskazano, że Zełenski poinformuje Sunaka o swoich rozmowach, które w miniony weekend odbył w Niemczech i we Francji, a obaj przedyskutują też nadchodzące międzynarodowe szczyty - Rady Europy w Islandii oraz G7 w Japonii. Podczas obu Sunak ma naciskać na trwałe międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy, zarówno w zakresie pomocy wojskowej, jak i długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa.

  Zapowiedziano, że Sunak potwierdzi dostarczanie przez Wielką Brytanię kolejnych setek pocisków obrony powietrznej oraz kolejnych bezzałogowych systemów powietrznych, w tym setek nowych dronów bojowych dalekiego zasięgu (ponad 200 km). Wszystkie one zostaną dostarczone w ciągu najbliższych miesięcy, gdy - jak się oczekuje - Ukraina ma podjąć kontrofensywę przeciw rosyjskiej napaści. Sunak i Zełenski mają także omówić, jakiego wsparcia potrzebuje Ukraina od społeczności międzynarodowej, zarówno w zakresie sprzętu wojskowego potrzebnego natychmiast, jak i długoterminowej obrony.

  Wielka Brytania ogłosiła również, że tego lata rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów, "w parze z brytyjskimi wysiłkami na rzecz współpracy z innymi krajami w zakresie dostarczania Ukrainie odrzutowców F16".

 • 8:57

  Ukraińskie wojska przesuwają się do przodu na kierunku bachmuckim, co jest pierwszym sukcesem działań kontrofensywnych w trakcie operacji obrony Bachmutu – oświadczył dowódca ukraińskich Sił Lądowych generał Ołeksandr Syrski.

  "Przesuwanie się naszych wojsk na kierunku bachmuckim to pierwszy sukces działań kontrofensywnych podczas operacji obrony Bachmutu" - powiedział, cytowany na profilu resortu obrony na portalu Telegram.

  Wojskowy ocenił, że sytuacja wokół Bachmutu pokazała, że siły ukraińskie potrafią iść w kierunku pozycji przeciwnika "nawet w tak niezwykle trudnych warunkach".

  "Walczymy mniejszymi zasobami, niż posiada wróg. Jednocześnie udaje się nam rujnować jego plany. Wszystko to dzięki naszym żołnierzom, którzy walczą z agresorem, pokonując najwyższą granicę ludzkich możliwości"- podkreślił.

  Zastrzegł jednocześnie, że sukcesy pod Bachmutem są "jedynie częściowe". "Obrona Bachmutu trwa. Wszystkie decyzje konieczne dla obrony, zostały podjęte. Wszystkie możliwe scenariusze rozwoju sytuacji opracowaliśmy z dowódcami bezpośrednio w miejscu działań bojowych" - powiedział Syrski.

  Na temat sytuacji w Bachmucie wypowiedziała się też w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Oceniła, że choć jest ona bardzo trudna, siły ukraińskie przez kilka dni przesuwały się do przodu.

  "Rosjanie nie zmieniają swoich celów. Ściągają w okolice Bachmutu swoje oddziały dywersyjno-szturmowe. Trwają ciężkie walki. Trwa obrona Bachmutu" - napisała w komunikatorze Telegram.

  O ukraińskim kontrataku w Bachmucie donosił także Instytut Badań nad Wojną.

 • 8:52

 • 8:38

  Ukraiński sztab opublikował informacje dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z przedstawionych danych wynika, że od 24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska straciła m.in. ponad 199 tys. żołnierzy (+580 ostatniej doby), 3759 czołgów (+3) oraz 308 samolotów.

 • 8:32

 • 8:19

  W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 23,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 26,8 tys. - podała Straż Graniczna. Od agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. roku odprawiono 11 mln 869 tys. wjazdów do Polski i 10 mln 71 tys. wyjazdów na Ukrainę.

  "W dn. 14.05 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 23,2 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,869 mln os. W dn.14.05 z Polski do Ukrainy odprawiono 26,8 tys. osób. Od 24.02.2022 - 10,071 mln os." - poinformowała w poniedziałek na Twitterze SG.

 • 8:15

  Armia Norwegii przeszkoli w br. około 3200 żołnierzy ukraińskich, zarówno w swym kraju, jak i za granicą - podał ukraiński sztab generalny, opisując wizytę norweskiego ministra obrony Bjoerna Arilda Grama na poligonie, gdzie szkolą się Ukraińcy.

  Minister obrony odwiedza grupę ponad 100 żołnierzy ukraińskich na jednym za poligonów Norwegii - wynika z komunikatu sztabu ukraińskiego.

  - Wsparliśmy Ukrainę materialnie i w zakresie szkoleń i będziemy ją wspierać, jak długo będzie to potrzebne - oznajmił Bjoern Arild Gram.

  Armia ukraińska wyjaśnia, że jej żołnierze szkoleni są przez instruktorów norweskiej gwardii narodowej (Heimevernet). Czterotygodniowe szkolenie trwa od końca kwietnia br. i jest pierwszym z kilku kursów. Obejmuje zagadnienia z zakresu przygotowania ogniowego, dowodzenia i pierwszej pomocy - wyjaśnił sztab generalny.

  W lutym br. parlament Norwegii przyjął pięcioletni pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy, walczącej z agresją rosyjską, o wartości 75 mld koron (6,7 mld euro). Fundusze pochodzące m.in. ze sprzedaży norweskiej ropy i gazu w zależności od potrzeb mają być przeznaczane na ukraińskie wojsko, w tym zakup broni, oraz pomoc ludności cywilnej i odbudowę zniszczonego kraju.

 • 7:36

  Rosja kontynuuje starania mające na celu uzupełnienie strat w sile żywej przy pomocy więźniów - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Działanie to zapobiec ma ogłoszeniu w Rosji szerszej moblizacji - ocenia think tank.

 • 7:10

  Ukraińskie wojsko poinformowało także, że w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, Rosjanie zatrzymują mężczyzn, którzy wcześniej zrezygnowali z obywatelstwa ukraińskiego i kierują na ćwiczenia wojskowe, jeśli ci odmówią dania łapówki za rezygnację z mobilizacji,

  "W miejscowościach obwodu chersońskiego odnotowywane są fakty przymusowego zatrzymania mężczyzn, którzy wcześniej zrezygnowali z obywatelstwa ukraińskiego na rzecz rosyjskiego. Po zatrzymaniu (...) okupanci żądają od takich obywateli nieadekwatnej korzyści finansowej za zwolnienie z mobilizacji" - głosi komunikat. "Osoby, które odmawiają zapłacenia łapówki, albo też nie mają niezbędnej kwoty, wysyłane są przez okupantów do obozów polowych" - relacjonuje sztab.

  W tych obozach - jak głosi komunikat - mężczyźni przechodzą przyspieszone przeszkolenie wojskowe, a następnie wysyłani są do miejscowości graniczących z linią frontu.

 • 6:52

  Ukraiński sztab poinformował w raporcie operacyjnym, że Rosjanie ostatniej nocy zaatakowali Ukrainę przy użyciu irańskich dronów shaded. Trwa szacowanie skutków ataku.

  Strona ukraińska przekazała także, że w ciągu ostatniej doby przeciwnik skupiał swoje wysiłki na kierunkach miejscowości: Awdijiwka, Bachmut, Limańsk i Marjinka, na których doszło do 46 ataków wroga. W epicentrum walk pozostawać mają Bachmut i Marjinka.

 • 6:32

 • 6:01

 • 5:42

  Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych wskutek rosyjskiego ostrzału miejscowości Prymorske w obwodzie zaporoskim - poinformował szef władz tego regionu na południu Ukrainy Jurij Małaszko.

  Wśród rannych jest siedmioletnie dziecko. Ofiara śmiertelna to 24-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu. W ciężkim stanie jest 30-latek, który został poszkodowany w wyniku bezpośredniego trafienia rosyjskiego wojska w budynek.

 • 5:06

  Działania prowadzone przez Siły Zbrojne Ukrainy w Bachmucie to preludium do kontrofensywy, to drzwi, które otwierają przed Ukrainą możliwość rozpoczęcia pomyślnego kontrataku - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodmyra Zełenskiego.

  - Ukraina przejęła inicjatywę. To nie oznacza, że Bachmut będzie wyzwolony jutro, ale zacięte walki będą trwać i zdolności bojowe Rosji będą dalej niszczone - podkreślił Podolak w rozmowie z niemiecką gazetą "Bild".

 • 5:00

  Po trzygodzinnej kolacji w Pałacu Elizejskim Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski ogłosili w nocy, że Francja wyszkoli i wyposaży kilka ukraińskich batalionów w "dziesiątki" pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowało Polsce za wspieranie jej armii w wojnie z Rosją, a przede wszystkim za dostawy armatohaubic Krab, które nazwano "koszmarem" dla rosyjskich okupantów oraz "bronią zwycięstwa".

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP