Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 446 dni. Ukraińskie siły podały, że odbiły kilkanaście rosyjskich pozycji na przedmieściach Bachmutu na wschodzie Ukrainy. W niemieckim Akwizgranie prezydent Wołodymyr Zełeński został uhonorowany nagrodą Karola Wielkiego. Następnie poleciał do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> O odbiciu w niedzielę ponad 10 rosyjskich pozycji na północnych i południowych przedmieściach Bachmutu poinformowała Hanna Malar, ukraińska wiceminister obrony. - Sytuacja w samym mieście jest "bardzo gorąca". Wzięto do niewoli żołnierzy przeciwnika - dodała.

> Kilkanaście kilometrów od frontu i niedaleko Bachmutu, w miejscowości Konstantynówka, rosyjskie rakiety zniszczyły stację benzynową i budynek mieszkalny. Zginęły trzy osoby, w tym dziecko.

Rosjanie ostrzeliwali Konstantynówkę. Relacja reportera "Faktów" TVN
Rosjanie ostrzeliwali Konstantynówkę. Relacja reportera "Faktów" TVNPaweł Szot/Fakty TVN

> Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak przekazał, że w obwodzie chersońskim na południu kraju zginęło pięć osób, gdy na terenie gospodarstwa rolnego eksplodowała mina pozostawiona przez armię rosyjską. Do tragedii, w której zginęło pięciu cywilów, doszło we wsi Myrolubiwka. Najmłodszy z zabitych miał 27 lat, najstarszy - 68.

> W obwodzie zaporoskim w miejscowości Prymorske jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych wskutek rosyjskiego ostrzału. Informację podał w niedzielę szef władz tego regionu na południu Ukrainy Jurij Małaszko.

> Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat przekazał, że z sobotnimi katastrofami rosyjskich samolotów i śmigłowców w obwodzie briańskim, graniczącym z Ukrainą, ma związek obrona przeciwlotnicza Rosji.

> Prezydent Ukrainy odwiedzający niemiecki Akwizgran został uhonorowany nagrodą Karola Wielkiego za zasługi dla jedności europejskiej. - To jeden z najwspanialszych przywódców XXI wieku - mówił podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. W uroczystości udział wzięli także między innymi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Z tym drugim Zełeński spotkał się potem w Berlinie. Następnie udał się do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Autorka/Autor:lukl//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: