Unia Europejska przyjęła nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi

Autor:
ToL
Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła nowy pakiet sankcji wymierzonych w rosyjskich oligarchów - poinformowali francuscy urzędnicy. Restrykcje mają objąć również sektor morski oraz trzy białoruskie banki.

Pakiet został przyjęty w środę przez ambasadorów państw członkowskich przy UE.

Jakie sankcje?

W ramach nowych sankcji trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie i członkowie ich rodzin. Sankcje obejmą ponadto zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.

O sankcjach poinformowała w serii tweetów Francja, która z początkiem roku objęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w środę, że najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji obejmuje 160 osób, w tym oligarchów i członków wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Rady Federacji.

"Wzmacniamy pakiet sankcji w odpowiedzi na militarną agresję Rosji na Ukrainę" - napisała von der Leyen, dodając, że sankcje obejmują 160 osób (oligarchów, członków Rady Federacji), białoruski sektor bankowy, eksport technologii nawigacji morskiej do Rosji oraz kryptoaktywa.

Według źródeł PAP sankcje powinny zostać formalnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE jeszcze w środę.

Dodatkowe sankcje mają zostać omówione przez przywódców 27 państw członkowskich UE podczas unijnego szczytu w podparyskim Wersalu, zaplanowanego na czwartek i piątek - poinformował Reuters.

Rosyjskie banki a system SWIFT

W nowym pakiecie nie ma jednak kolejnych rosyjskich banków, które miałyby zostać odłączone od systemu SWIFT, mimo że wcześniej o takiej możliwości mówili przedstawiciele instytucji unijnych. Pragnący zachować anonimowość unijni urzędnicy wskazywali w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, że część rosyjskich banków nie została objęta sankcją wykluczenia z systemu SWIFT z uwagi na to, że odpowiadają za realizację transakcji dotyczących dostaw energii do UE. Chodziło m.in. o Sbierbank i Gazprombank.

2 marca w Unii Europejskiej weszły w życie sankcje wykluczające z systemu SWIFT niektóre rosyjskie banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB. UE postanowiła też zakazać inwestowania, udziału lub innego wkładu w przyszłe projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

Zakaz dotyczy ponadto "sprzedawania, dostarczania, przekazywania lub eksportowania banknotów denominowanych w euro do Rosji lub jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji, w tym rządu i Centralnego Banku Rosji, lub do użytku w Rosji".

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości