Zasadzka i atak ukraińskich sił na rosyjską kolumnę wojskową. "Kompletny brak profesjonalizmu"

Źródło:
TVN24, Militaryland.net, PAP
Rosyjska kolumna ostrzelana przez ukraińskie wojsko. Nagranie spod Kijowa
Rosyjska kolumna ostrzelana przez ukraińskie wojsko. Nagranie spod KijowaTVN24
wideo 2/23
Rosyjska kolumna ostrzelana przez ukraińskie wojsko. Nagranie spod KijowaTVN24

W pobliżu Kijowa doszło do zasadzki i ataku ukraińskich sił na rosyjską kolumnę wojskową. Jeden z czołgów został trafiony pociskiem. Na nagraniu widać zjeżdzające z drogi rosyjskie pojazdy wojskowe oraz uciekających żołnierzy. - Ta sytuacja świadczy o kompletnym braku profesjonalizmu i indolencji wojskowej ze strony Rosjan - ocenił w TVN24 pułkownik Maciej Matysiak.

Nagranie zostało wykonane z drona. Jak podał portal Militaryland, w ataku zniszczony został co najmniej jeden rosyjski czołg T-72 oraz rosyjski kołowy wóz bojowy BTR-82A

Relacja na żywo: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Portal Militaryland udostępnił nagranie w piątek. Nie wiadomo dokładnie, kiedy zostało zarejestrowane.

"Ten strzał pada z bardzo bliskiej odległości". Analiza eksperta

Sytuację przedstawioną na nagraniu przeanalizował gość TVN24 płk Maciej Matysiak, ekspert fundacji Stratpoints i były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Jak mówił, była to zasadzka, przygotowana przez ukraińskich żołnierzy. - Ci żołnierze, wiedząc którędy (rosyjskie) kolumny będą się przemieszać, czekają przez całą noc, leżąc zamaskowani - mówił. Jak tłumaczył, "jest to taktyka, którą Ukraińcy stosują ze względu na to, że rosyjskie wojska muszą poruszać się po drogach". Zwrócił uwagę, że Ukraińcy mają "dobre rozpoznanie".

- To świadczy również o kompletnym braku profesjonalizmu i indolencji wojskowej ze strony Rosjan. Widzieliśmy, że ten strzał pada z bardzo bliskiej odległości, nie wiem, czy to jest nawet sto metrów. To świadczy o tym, że Rosjanie nie posiadają żadnego ubezpieczenia, co z punktu widzenia militarnego jest czymś niewyobrażalnym - ocenił pułkownik.

Pułkownik Matysiak analizuje nagranie z ostrzelania rosyjskiej kolumny wojskowej
Pułkownik Matysiak analizuje nagranie z ostrzelania rosyjskiej kolumny wojskowejTVN24

Do podobnej sytuacji doszło w czwartek w mieście Browary na wschodnich przedmieściach Kijowa, gdzie ukraińska armia ostrzelała kolumnę pancerną wojsk rosyjskich. Jak przekazał wywiad Ukrainy, w wyniku ataku zginął dowódca pułku czołgów Andriej Zacharow. Sam moment ostrzału również zarejestrowano na nagraniu z drona.

Według ukraińskiego sztabu wojska rosyjskie od początku inwazji straciły ponad 350 czołgów. Ukraina jest dozbrajana przez Zachód, m.in. w broń przeciwpancerną, w tym granatniki i wyrzutnie rakiet.

Rosyjska kolumna pancerna ostrzelana w miejscowości Browary [10.03.2022]
Rosyjska kolumna pancerna ostrzelana w miejscowości Browary [10.03.2022]TVN24

Ukraińska armia o zniszczeniu dwóch rosyjskich kolumn

W piątek dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało, że ostatniej doby Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły dwie duże kolumny rosyjskiego wojska oraz 10 samolotów.

Według wstępnych informacji na zniszczone kolumny składał się cały pułk rosyjskich wojsk powietrznodesantowych z pełnym wyposażeniem, w którego skład wchodziły m.in. czołgi, bojowe wozy opancerzone i wyrzutnie rakietowe "Grad" - podały Siły Powietrzne Ukrainy.

"Mamy dane o unieszkodliwieniu dziesięciu samolotów rosyjskich faszystów, którzy bombardowali pokojowe miasta Ukrainy" - podano w komunikacie. Ukraińskie siły powietrzne wskazały, że do skutecznej walki z rosyjskimi samolotami użyto m.in. amerykańskich pocisków Stinger oraz tureckich dronów Bayraktar TB-2.

Autorka/Autor:momo/dap

Źródło: TVN24, Militaryland.net, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Militaryland.net

Tagi:
Raporty: