Rząd Giorgii Meloni zaprzysiężony. Lista nowych ministrów

Autor:
akr,
momo
Źródło:
PAP, Reuters

W Pałacu Prezydenckim w Rzymie odbyło się w sobotę zaprzysiężenie rządu Giorgii Meloni, która dzień wcześniej otrzymała od prezydenta Sergio Mattarellego misję utworzenia nowego rządu. Jest ona pierwszą w historii Włoch kobietą premierem. Jej gabinet powstał w niecały miesiąc od wyborów parlamentarnych, wygranych przez blok centroprawicy na czele z ugrupowaniem Meloni - Bracia Włosi.

Giorgia Meloni, stojąca na czele partii Bracia Włosi, powołuje rząd wraz z sojusznikami z bloku centroprawicy, którzy wygrali wrześniowe wybory parlamentarne. Są to Liga i Forza Italia. Zaprzysiężenie rządu odbyło się w sobotę o godzinie 10. Meloni została pierwszą kobietą premierem w historii Włoch.

Na niedzielę zapowiedziano uroczystość przekazania steru rządów Giorgii Meloni przez dotychczasowego premiera Mario Draghiego. To ceremonia symboliczna, w trakcie której były premier oddaje dzwonek swojemu następcy. Odbędzie się też pierwsze posiedzenie rządu.

Głosowania nad wotum zaufania dla rządu odbędą się w obu izbach parlamentu w następnym tygodniu.

Ministrowie w rządzie Meloni

Skład gabinetu powstawał nie bez tarć wewnątrz zwycięskiej koalicji, media donosiły między innymi o krytycznej wobec Meloni notatce byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Meloni przybyła po południu w piątek do Pałacu Prezydenckiego z przygotowaną listą ministrów swego przyszłego rządu. Skład ogłosiła po spotkaniu z głową państwa Sergio Mattarellą, który wcześniej oficjalnie powierzył jej misję powołania gabinetu.

W sumie dziewięć ministerstw przypadło w udziale politykom z partii Bracia Włosi, a po pięć otrzymały Liga i Forza Italia. Razem z premier Meloni w Radzie Ministrów jest sześć kobiet.

Wicepremierem i ministrem infrastruktury będzie lider Ligi Matteo Salvini. Do rządu powraca po trzech latach. Wcześniej przez rok był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych.

Drugim wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych zostanie Antonio Tajani z Forza Italia, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Resortem obrony będzie kierować Guido Crosetto, jeden z założycieli Braci Włoch.

Giancarlo Giorgetti (Liga) będzie ministrem gospodarki. Na stanowisko ministra spraw wewnętrznych zaproponowany został Matteo Piantedosi (bezpartyjny), dotychczasowy prefekt Rzymu.

W skład rządu centroprawicy wejdą także: eurodeputowany Raffaele Fitto jako minister spraw europejskich, lekarz i rektor rzymskiej uczelni Tor Vegata - Orazio Schillaci jako minister zdrowia.

Ministerstwem do spraw rodziny, przyrostu naturalnego i równych szans pokieruje Eugenia Maria Roccella. Ministrem ds. polityki regionalnej będzie Roberto Calderoli z Ligi, a ministrem sprawiedliwości - były sędzia śledczy i prokurator Carlo Nordio.

Powstanie też nowe ministerstwo do spraw firm, na czele którego stanie Adolfo Urso, były wiceminister do spraw gospodarczych. Nowym resortem do spraw środowiska i bezpieczeństwa energetycznego pokieruje Paolo Zangrillo, parlamentarzysta i menadżer.

Daniela Santanche będzie ministrem do spraw turystyki, a Francesco Lollobrigida - ministrem rolnictwa i suwerenności żywnościowej.

Była przewodnicząca Senatu Elisabetta Casellati będzie ministrem do spraw reform.

Resortem kultury pokieruje dziennikarz Gennaro Sangiuliano, oświaty - Giuseppe Valditara, polityk i wykładowca uniwersytecki.

Powstanie też ministerstwo do spraw morza i południa kraju z Nello Musumecim na czele - to były szef władz regionu Sycylia.

Miesiąc po wyborach

Prezydent Sergio Mattarella odnotował, że rząd powstał w niespełna miesiąc od wyborów. - Konieczne było szybkie działanie, także biorąc pod uwagę warunki wewnętrzne i zagraniczne, które wymagają istnienia rządu w pełni swych uprawnień - wyjaśnił szef państwa.

Kim jest Giorgia Meloni

Giorgia Meloni urodziła się 15 stycznia 1977 roku w Rzymie. W wieku 29 lat została wybrana do Izby Deputowanych z listy prawicowego Sojuszu Narodowego, a w latach 2006-2008 była wiceprzewodniczącą niższej izby parlamentu.

W 2008 roku, mając 31 lat, została ministrem do spraw młodzieży w rządzie Silvio Berlusconiego. Była najmłodszym ministrem w historii republiki. Funkcję tę pełniła do upadku gabinetu w 2011 roku.

Odeszła z bloku centroprawicy pod wodzą Berlusconiego i w 2012 roku założyła nową partię. Od 2014 roku nosi ona nazwę Fratelli d'Italia (Bracia Włosi), nawiązującą do pierwszych słów włoskiego hymnu. Od początku swej działalności formacja ta była w opozycji do kolejnych rządów.

Kierowane przez Meloni ugrupowanie uważane jest za spadkobiercę Sojuszu Narodowego, powstałego z przekształcenia neofaszystowskiego Włoskiego Ruchu Społecznego (MSI), założonego w 1946 roku. W wyborach parlamentarnych 25 września tego roku jej partia zdobyła najwięcej głosów - 26 procent.

"Włochy z podniesioną głową są pełnoprawną częścią Europy i Sojuszu"

Od 2020 roku polityk ta jest przewodniczącą Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W Parlamencie Europejskim jej ugrupowanie jest w jednej frakcji z Prawem i Sprawiedliwością.

Przyszła premier określana jest jako obrończyni wartości narodowych, konserwatywnych i chrześcijańskich. Przed kilkoma dniami w komunikacie przekazała: "W jednej sprawie byłam, jestem i będę stanowcza. Zamierzam kierować rządem, który będzie miał jasną i jednoznaczną politykę zagraniczną. Włochy z podniesioną głową są pełnoprawną częścią Europy i Sojuszu Północnoatlantyckiego". Zaznaczyła, że będzie to "punkt odniesienia" dla jej gabinetu.

"Włochy z nami u władzy nie będą nigdy słabym ogniwem Zachodu, niewiarygodnym krajem" - dodała. Oznajmiła też, że Włochy "podniosą swoją wiarygodność i w ten sposób będą bronić swoich interesów". "Pierwszą regułą rządu politycznego, który ma mocny mandat Włochów, jest przestrzeganie programu, na jaki głosowali obywatele" - oświadczyła.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr, momo

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości