Antonio Tajani

Antonio Tajani

Szef PE: włoski rząd wbrew naturze

Nadzieję na szybkie zakończenie pracy rządu Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd we Włoszech wyraził w piątek przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Zdaniem wiceszefa opozycyjnej partii Forza Italia gabinet Giuseppe Contego jest "wbrew naturze".

Tajani: Włoski rząd może zniszczyć kraj. Zmierzamy do katastrofy

Tworząca rząd Contego koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd nie zdaje sobie sprawy z "ogromnych szkód, jakie wyrządza we Włoszech" - powiedział w sobotę przewodniczący Parlamentu Europejskiego i wiceprzewodniczący Forza Italia Antonio Tajani. Oświadczył, że jego ugrupowanie jest gotowe do nowych wyborów.

Bono w Brukseli. Spotkał się z Tuskiem i Tajanim

- Choć ludzie w Europie obawiają się niekontrolowanej migracji z południa, Afryka jest szansą dla Europy, która się starzeje. Potrzebne jest europejsko-afrykańskie partnerstwo - podkreślał w środę w Brukseli lider zespołu U2 Bono, który spotkał się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Inauguracja unijnej prezydencji. Tusk przemawiał po bułgarsku

Władze Bułgarii oraz szefowie instytucji europejskich zainaugurowali w czwartek oficjalnie półroczne przewodnictwo tego kraju w Unii Europejskiej. Szef Komisji Europejskiej zadeklarował, że kierowana przez niego instytucja będzie popierała Bułgarię w wejściu do strefy Schengen oraz euro.

Tajani: należy zamykać europejskie meczety po modlitwie

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani powiedział w poniedziałek we Włoszech, że powinno się zamykać meczety po zakończeniu modlitwy. To nie mogą być miejsca uprawiania polityki - mówił na zjeździe katolickiego ruchu Comunione e Liberazione.

Czarnecki i Liberadzki wiceszefami Parlamentu Europejskiego

Zasiadający we frakcji socjalistów europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także reprezentant konserwatystów Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Polacy znajdą się w gronie 14 wiceprzewodniczących PE.

Nowy szef PE o Polsce: nie ma dowodów, nie ma sankcji

- Żadnych sankcji bez dowodów - powiedział nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, pytany w Strasburgu, czy poprze sankcje wobec Polski. Nie chciał komentować, czy jego wybór skomplikuje sytuację szefa RE Donalda Tuska, którego kadencja kończy się za kilka tygodni.

Antonio Tajani nowym szefem Parlamentu Europejskiego

W finałowej, czwartej rundzie wyborów na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego zwyciężył chadek Antonio Tajani, który pokonał innego Włocha - socjalistę Gianniego Pittellę. Wybory szefa PE mogą, ale nie muszą, skomplikować brukselską układankę - Tajani na czele europarlamentu może oznaczać, że utrudnione może być pozostanie na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, również chadeka. Tajani zastąpi na stanowisku niemieckiego socjalistę Martina Schulza, który kierował pracami PE przez ostatnie pięć lat.

Zaczęły się tajne głosowania. Tajani najbliżej fotela szefa PE

Kandydat Europejskiej Partii Ludowej mający też poparcie Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy - Antonio Tajani - wyraźnie wygrał pierwsze tajne głosowanie w drodze do zdobycia fotela przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - napisała agencja Reutera, publikując oficjalne wyniki głosowania w PE. Socjalista Gianni Pitella zajął drugie miejsce.

Europarlament wybierze swojego szefa. Wynik może zdecydować o losach Tuska

We wtorek Parlament Europejski wybierze swojego nowego przewodniczącego, który zastąpi ustępującego Martina Schulza. Kandydatów na to stanowisko jest siedmioro, jednak największe szanse mają dwaj Włosi: chadek Antonio Tajani i socjalista Gianni Pittella. Polski europoseł Bogusław Liberadzki może z kolei zostać drugim wiceprzewodniczącym PE z naszego kraju. [materiał programu "Polska i Świat"]