Ministerstwo sprawiedliwości Włoch poinformowało w środę, że rząd Mario Draghiego wydał zgodę na przeprowadzenie reform w systemie sądowniczym. Zmiany te mają uwolnić wypłatę funduszy w ramach włoskiej Krajowego Planu Odbudowy.
Włoskie władze wydały ostateczną zgodę dla głębokich reform wymiaru sprawiedliwości, potrzebnych do utrzymania przepływu funduszy z Unii Europejskiej – poinformowało w środę włoskie ministerstwo sprawiedliwości. Głównym celem zmian jest przyspieszenie postępowań sądowych – przekazała agencja Reutera.
Komisja Europejska uzależniła wypłatę części z 200 miliardów euro w ramach włoskiego Krajowego Planu Odbudowy od skrócenia długości procesów w sprawach karnych o 25 procent w ciągu pięciu lat i o 40 procent w sprawach cywilnych.
Reforma musiała wejść w życie do końca tego roku, aby możliwe było uwolnienie unijnych pieniędzy. Sprawa reformy wymiaru sprawiedliwości, jak wskazuje agencja Reutera, mogła być dalej prowadzona przez Draghiego do czasu powołania nowego rządu.
Skrajna prawica wygrywa wybory we Włoszech
W niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech ponad 43 proc. głosów otrzymał blok centroprawicowy składający się z partii Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni (około 26 proc.), Ligi Matteo Salviniego (8,9 proc.) i Forza Italia Silvio Berlusconiego (ponad 8 proc.).
Inauguracja prac nowego parlamentu Włoch odbędzie się zapewne 13 października. Rząd ma powstać do listopada. Od poniedziałku, 10 października, wstęp do obu izb, na razie w kwestiach formalnych, będą mieli nowo wybrani parlamentarzyści, by się zarejestrować.
Zgodnie z konstytucją Izba Deputowanych i Senat muszą zebrać się nie później niż 20. dnia po wyborach. Właśnie ta data wskazywana jest przez media jako pewny dzień inauguracji prac nowego parlamentu.
To będzie pierwszy parlament Włoch, w którym na mocy zmian w konstytucji, zaproponowanych przez antysystemowe ugrupowanie Ruch Pięciu Gwiazd, zredukowano dwa lata temu liczbę zasiadających w nim osób. W Izbie Deputowanych zmniejszyła się ona z 630 do 400, a w Senacie z 400 do 200.
Źródło: Reuters, PAP