Władimir Putin zawiesił uczestnictwo Rosji w traktacie New START

Autor:
mm
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl
Nowa rakieta RS-26 ma być mniejsza od wielkich pocisków Topol i Jars
Nowa rakieta RS-26 ma być mniejsza od wielkich pocisków Topol i JarsMO Rosji
wideo 2/6
MO RosjiNowa rakieta RS-26 ma być mniejsza od wielkich pocisków Topol i Jars

Rosja zawiesza swoje uczestnictwo w traktacie o redukcji broni jądrowej New START - we wtorek poinformował Władimir Putin. Ten dwustronny traktat pomiędzy USA i Rosją dotyczy ograniczenia arsenału strategicznej broni jądrowej każdej ze stron. - To niefortunne i nieodpowiedzialne - ocenił sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Władimir Putin we wtorek mówił o "niedopuszczalnych" dążeniach Waszyngtonu do przeprowadzania inspekcji rosyjskiego arsenału nuklearnego. - W tej sytuacji jestem zmuszony dziś do ogłoszenia, że Rosja zawiesza swoje uczestnictwo w traktacie dotyczącym ofensywnych zbrojeń agresywnych - powiedział podczas swojego wystąpienia przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu.

Wcześniej podczas swojego wystąpienia rosyjski przywódca oskarżył Zachód m.in. o domniemane bezpośrednie zaangażowanie w próby atakowania jego strategicznych baz lotniczych. Zaplanowane wcześniej wystąpienie Władimira Putina miało miejsce dzień po niespodziewanej wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie.

ZOBACZ TEŻ: Tajna podróż Joe Bidena do Kijowa. Zmieniony samolot, biały SUV i "Doomsday plane"

USA: to niefortunne i nieodpowiedzialne

- Ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina wycofania się przez jego kraj z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych START jest niefortunne i nieodpowiedzialne - ocenił sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa obecnie w Grecji. - USA będą uważnie przyglądać się faktycznym poczynaniom Rosji - podkreślił Blinken. - Oczywiście będziemy się upewniać, że w każdym przypadku jesteśmy odpowiednio przygotowani do zapewniania bezpieczeństwa własnego kraju oraz naszych sojuszników - dodał.

Traktat New Start

Rosyjsko-amerykański traktat New START, który wszedł w życie w 2011 roku, ogranicza liczbę strategicznych głowic jądrowych, które mogą posiadać Stany Zjednoczone i Rosja, oraz rozmieszczenie lądowych i podwodnych rakiet i bombowców do przenoszenia tego rodzaju ładunków. Ogranicza on do 1550 liczbę głowic rozmieszczonych w każdym z krajów oraz do 700 liczbę rozmieszczonych rakiet i bombowców. Jednocześnie każda ze stron została upoważniona do przeprowadzenia u drugiego z partnerów do 18 inspekcji rocznie, by wzajemnie kontrolować ograniczenia.

Broń jądrowa na świeciePAP / Reuters - Maciej Zieliński

W sierpniu 2022 roku Rosja nieoczekiwanie zawiesiła przewidziane traktatem inspekcje swojego arsenału jądrowego, twierdząc, że powodem były nałożone na nią sankcje. Według USA restrykcje nie ograniczają możliwości prowadzenia wzajemnych kontroli. Z kolei w lutym 2023 roku Departament Stanu USA oznajmił, że Rosja narusza traktat Nowy START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego. "Rosja nie wywiązała się z obowiązku ułatwienia amerykańskich działań inspekcyjnych" - powiadomiono wówczas w raporcie Departamentu Stanu dotyczącym realizacji traktatu Nowy START. "W oparciu o informacje dostępne na dzień 31 grudnia 2022 roku, Stany Zjednoczone nie mogą poświadczyć, że Federacja Rosyjska przestrzega warunków traktatu" - podkreślono. Równolegle NATO w odrębnym oświadczeniu stwierdziło, że "wzywa Rosję do wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu poprzez ułatwienie inspekcji Nowego START na terytorium Rosji".

Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck
Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck Ministerstwo Obrony Rosji

ZOBACZ TEŻ: Przyczyn nie podano, rozmowy o kontroli zbrojeń przełożone. Departament Stanu USA: jednostronna decyzja Rosjan

Autor:mm

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości