Przyczyn nie podano, rozmowy o kontroli zbrojeń przełożone. Departament Stanu USA: jednostronna decyzja Rosjan

Autor:
asty//now
Źródło:
Reuters, PAP
Ulice Moskwy
Ulice Moskwy
Reuters
ReutersUlice Moskwy

Rosja nagle i bez podania przyczyny przełożyła planowane na wtorek rozmowy Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej dotyczące inspekcji zbrojeń w ramach traktatu New START - poinformował Departament Stanu USA. Miało to być pierwsze takie spotkanie strony amerykańskiej i rosyjskiej od ponad roku, rozmowy miały odbyć się w Kairze.

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Rosji mieli się spotkać w stolicy Egiptu we wtorek 29 listopada. Rozmowy miały potrwać do 6 grudnia i dotyczyć wznowienia inspekcji w ramach traktatu o redukcji broni jądrowej New START, który został zawieszony w marcu 2020 roku z powodu pandemii COVID-19.

"Strona rosyjska poinformowała Stany Zjednoczone, że Rosja jednostronnie przełożyła spotkanie i oświadczyła, że zaproponuje nowe terminy" - przekazał w poniedziałek w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu. "Stany Zjednoczone są gotowe, by przełożyć spotkanie na najwcześniejszy możliwy termin, ponieważ wznowienie inspekcji jest priorytetem, by utrzymać traktat jako instrument stabilności" - dodał amerykański resort dyplomacji.

Widok na Kreml Shutterstock

Jak dodano, strona rosyjska przełożyła spotkanie jednostronnie, nie przedstawiła powodów odwołania spotkania, ani nie zaproponowała nowej daty. O przyczynach nie wspominał też komunikat rosyjskiego MSZ.

Agencja Reutera uzyskała potwierdzenie w rosyjskimi ministerstwie spraw zagranicznych o przełożeniu rozmów.

Rozmowy między USA i Rosją w sprawie kontroli zbrojeń

Traktat New START, który wszedł w życie w 2011 roku, ogranicza liczbę strategicznych głowic jądrowych, które mogą posiadać Stany Zjednoczone i Rosja, oraz rozmieszczenie lądowych i podwodnych rakiet i bombowców do przenoszenia tego rodzaju ładunków.

Wznowienie rozmów w ramach Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej, podczas których omawiane są szczegóły wzajemnych inspekcji wojskowych w ramach traktatu kontroli zbrojeń jądrowych New START, zostało pierwotnie zapowiedziane na początku listopada.

Według rzecznika amerykańskiego Departamentu Stanu Neda Price'a, miało ono pokazać zaangażowanie obu stron w redukcję ryzyka i utrzymanie stabilności strategicznej.

Rosja zawiesiła inspekcje. Tłumaczyła to nałożeniem sankcji

Komisja ostatni raz spotkała się w październiku 2021 roku w Genewie. W sierpniu 2022 roku Rosja nieoczekiwanie zawiesiła inspekcje swojego arsenału jądrowego, twierdząc, że powodem były nałożone na nią sankcje. Według USA restrykcje nie ograniczają możliwości prowadzenia wzajemnych kontroli.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock