Tegoroczna Wielkanoc jest inna niż zwykle. W związku z pandemią większość kościołów na świecie pozostaje zamknięta. Pusty jest także Watykan. Papież Franciszek zerwał z wielowiekową tradycją - prowadzona przez niego msza święta odbyła się bez wiernych i była transmitowana w internecie. Na podobne rozwiązanie zdecydowało się wiele parafii w różnych krajach. Wierni z całego globu uczestniczyli w świątecznych liturgiach przed telewizorami, radiem oraz online.
RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS-NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek odprawił transmitowaną na cały świat mszę świętą w pustej bazylice Świętego Piotra. W liturgii z powodu pandemii nie uczestniczyli wierni. Była tam z papieżem tylko asysta liturgiczna i mała grupa osób. Po wygłoszeniu orędzia i złożeniu życzeń świątecznych Franciszek udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.
Katolicy ze wszystkich kontynentów mogli połączyć się w modlitwie z papieżem oraz swoimi parafiami za pośrednictwem telewizji, radia oraz internetu. Obrazy rodzin wspólnie klęczących przed ekranami, nielicznych wiernych modlących się przed zamkniętymi drzwiami kościołów oraz kapłanów odprawiających nabożeństwa w pustych świątyniach staną się symbolem tegorocznej Wielkanocy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Msza wielkanocna, jakiej nie było w Watykanie >>>
Koronawirus na świecie
Do niedzieli na świecie odnotowano blisko 1,8 miliona infekcji koronawirusem, a ponad 100 tysięcy zakażonych zmarło.
Źródło: tvn24.pl