Obiecała natychmiastowe wycofanie wniosku o brexit, nie weszła do parlamentu


Jo Swinson, liderka Liberalnych Demokratów - trzeciego co do skali poparcia ugrupowania w Wielkiej Brytanii - straciła miejsce w parlamencie. Przegrała w okręgu Dunbartonshire East z kandydatką Szkockiej Partii Narodowej różnicą 149 głosów.

Według badań exit polls oraz częściowych wyników z okręgów, Liberalni Demokraci będą mieli w nowej Izbie Gmin 13 miejsc, czyli o jedno więcej niż zdobyli w poprzednich wyborach w czerwcu 2017 roku, ale o osiem mniej niż mieli na zakończenie kadencji.

Wynik poniżej oczekiwań

Wynik Liberalnych Demokratów jest znacznie poniżej ich oczekiwań, biorąc pod uwagę, że jako jedyna z głównych ogólnokrajowych partii opowiadali się oni za rezygnacją z brexitu, a około połowa brytyjskich wyborców jest przeciwna wyjściu z Unii Europejskiej.

Jednak, jak wskazywano już pod koniec kampanii, zapowiedź Jo Swinson, że pierwszego dnia po objęciu władzy wycofa wniosek o wyjście z Unii Europejskiej - bez przeprowadzania nowego referendum - została bardzo źle przyjęta przez wyborców, którzy potraktowali to jako kwestionowanie demokratycznie wyrażonego w referendum wyniku.

39-letnia Swinson została liderką Liberalnych Demokratów w lipcu tego roku. Szkocki okręg Dunbartonshire East reprezentowała w latach 2005-2015 i od 2017 roku.

Wybory w Wielkiej BrytaniiPAP/Reuters

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: