TVN24 | Świat

"Nigdy się nie poddawaj, nigdy nie rozpaczaj, takie było przesłanie Dnia Zwycięstwa"

TVN24 | Świat

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP

Brytyjska królowa Elżbieta II wygłosiła przemówienie z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. - Wielu ludzi oddało życie w tym strasznym konflikcie. Walczyli, żebyśmy mogli w kraju i za granicą żyć w pokoju – podkreśliła.

- Wojna dotknęła wszystkich i nikt nie był odporny na jej skutki. Czy to mężczyźni i kobiety powołani do służby, rodziny oderwane od siebie, czy ludzie poproszeni o podjęcie nowych ról i umiejętności, by wesprzeć wysiłek wojenny, wszyscy mieli do odegrania swoją rolę - mówiła królowa w przemówieniu wyemitowanym 75 lat po tym, które wygłosił jej ojciec Jerzy VI. - Nigdy się nie poddawaj, nigdy nie rozpaczaj, takie było przesłanie Dnia Zwycięstwa - mówiła Elżbieta II, wspominając, jak wraz z rodzicami, młodszą siostrą Małgorzatą oraz premierem Winstonem Churchillem wyszła na balkon Pałacu Buckingham pozdrowić tłumy Brytyjczyków cieszących się z zakończenia wojny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Wciąż jesteśmy narodem, który odważni żołnierze, marynarze i lotnicy rozpoznaliby i podziwiali"

- Na początku perspektywa wydawała się ponura, koniec odległy, wynik niepewny. Ale zachowaliśmy wiarę, że sprawa jest słuszna i ta wiara, jak zauważył mój ojciec w swoim przemówieniu, poprowadziła nas do końca - mówiła monarchini, przypominając, że gdy Wielka Brytania świętowała koniec wojny w Europie, walki na Dalekim Wschodzie jeszcze trwały. - Wielu ludzi oddało życie w tym strasznym konflikcie. Walczyli, żebyśmy mogli w kraju i za granicą żyć w pokoju. Ryzykowali wszystkim, żeby nasze rodziny i okolice były bezpieczne - podkreśliła.

Królowa nawiązała do trwającej epidemii COVID-19. - Dziś może się wydawać trudne, że nie możemy uczcić tej szczególnej rocznicy tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Zamiast tego upamiętniamy ją z naszych domów i sprzed ich drzwi. Ale nasze ulice nie są puste, są wypełnione miłością i troską, jaką mamy dla siebie nawzajem - przekonywała Elżbieta II. - A kiedy patrzę na nasz kraj i widzę, co jesteśmy gotowi zrobić, aby chronić i wspierać się nawzajem, mówię z dumą, że wciąż jesteśmy narodem, który odważni żołnierze, marynarze i lotnicy rozpoznaliby i podziwiali - podkreśliła.

Na zakończenie przemówienia królowej wyemitowano utwór 103-letniej Very Lynn "We'll Meet Again", który stał się symbolem nadziei w czasach II wojny światowej. Do tego samego utworu nawiązała królowa w swoim poprzednim przemówieniu do narodu, które wygłosiła na początku kwietnia, gdy zapewniła, że mimo trudności kraj przetrwa epidemię.

Szóste orędzie Elżbiety II, drugie w tym roku

Brytyjska królowa niezwykle rzadko zwraca się bezpośrednio do narodu poza corocznym przemówieniem telewizyjnym w święta Bożego Narodzenia. Piątkowe orędzie było dopiero szóstą taką sytuacją w jej 68-letnim panowaniu - ale już drugą w ciągu ostatnich pięciu tygodni. Ponadto w tym czasie po raz pierwszy opublikowała przesłanie z okazji Wielkanocy, w którym również nawiązała do obecnej sytuacji.

Poprzednie specjalne orędzia królowa wygłosiła po rozpoczęciu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, przed pogrzebem księżnej Diany w 1997 roku, po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety, w 2002 roku oraz z okazji 60. rocznicy panowania w 2012 roku.

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP