Boris Johnson podpisał kontrakt z wydawnictwem HarperCollins na napisanie autobiografii opisującej jego dni na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii - w poniedziałek poinformował brytyjski "Independent". Spekuluje się, że publikacja ma pomóc politykowi w powrocie na stanowisko premiera podczas kolejnych wyborów.
Biografia Johnsona ma być "inna niż wszystkie", zapewniła dyrektorka wydawnicza HarperCollins Arabella Pike. - Z niecierpliwością czekam na współpracę z Borisem Johnsonem, gdy będzie spisywał swoją relację ze sprawowania urzędu podczas jednych z najbardziej doniosłych wydarzeń, jakich Wielka Brytania doświadczyła w ostatnim czasie - dodała.
Biografia Borisa Johnsona
Choć wydawnictwo nie podało jeszcze szczegółów dotyczących książki, od czasu ogłoszenia podpisania umowy w mediach pojawiło się wiele spekulacji na ich temat. Szczególnie komentowane jest domniemane honorarium byłego premiera. Według różnych szacunków Johnson ma za napisanie biografii otrzymać wynagrodzenie w wysokości od 1 do 6 milionów funtów.
Swoje biografie pisało wielu wcześniejszych brytyjskich premierów. Według "Independent" David Cameron oraz Margaret Thatcher za wydanie biografii w tym samym wydawnictwie mieli otrzymać odpowiednio 1,5 i 3,5 milionów funtów. Z kolei honorarium Tony'ego Blaira, który podpisał umowę z wydawnictwem Random House, miało opiewać na 4,6 milionów funtów. - Ludzie płacą ogromne sumy pieniędzy za tego typu książki - ocenia cytowany przez BBC Andrew Gimson, autor wydanej w 2006 roku biografii Johnsona zatytułowanej "Boris: The Rise of Boris Johnson".
Przypuszcza się, że za napisanie najnowszej biografii byłego premiera odpowiedzialny będzie sam Boris Johnson. Zanim poświęcił się on polityce był bowiem dziennikarzem piszącym dla dziennika "Daily Telegraph" i tygodnika "The Spectator". Wydał również kilka innych książek, w tym pozycję o analogiach między Unią Europejską a Imperium Rzymskim zatytułowaną "The Dream of Rome", powieść "Seventy-Two Virgins" oraz "The Churchill Factor" będącą biografią Winstona Churchilla.
Spekuluje się również, że opowiedziana z punktu widzenia Johnsona historia jego urzędowania ma pomóc politykowi w powrocie na stanowisko podczas kolejnych wyborów. Zdaniem Andrew Gimsona pozycja ta ma odegrać "ważne zadanie w ratowaniu jego reputacji". "Musi przekazać tym ludziom (wyborcom - red.), że jest wart kolejnej szansy" - dodaje dziennikarz i autor książek biograficznych.
ZOBACZ TEŻ: Kto naprawdę napisał autobiografię księcia Harry'ego? Jej autor miał zarobić milion dolarów
Nowy premier Wielkiej Brytanii
Boris Johnson objął urząd premiera w lipcu 2019 roku. Zastąpił na tym stanowisku Theresę May obiecując doprowadzenie brexitu do końca, co finalnie udało mu się zrobić. Okres jego urzędowania przypadł także na czas pandemii COVID-19. Upadek polityka rozpoczęły wyciekające do mediów informacje na temat imprez organizowanych w trakcie obowiązywania pandemicznych obostrzeń na Downing Street 10. Doniesienia te zaowocowały serią rezygnacji złożonych przez członków rządu Johnsona w lipcu 2022 roku.
W efekcie premier we wrześniu 2022 roku sam ogłosił rezygnację. Nową przewodniczącą partii konserwatywnej została wówczas Liz Truss, która po 45 dniach sprawowania urzędu podała się dymisji. Już wtedy, w październiku 2022 roku, pojawiły się pierwsze doniesienia o rzekomo planowanym przez Johnsona powrocie. Ostatecznie przywódcą torysów, a tym samym nowym premierem, został Rishi Sunak.
Źródło: BBC, Independent, PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/BorisJohnson