Viktor Orban: na początku wiosennej sesji parlamentu możemy ratyfikować przystąpienie Szwecji do NATO

Źródło:
PAP, Reuters
Viktor Orban: na początku wiosennej sesji parlamentu możemy ratyfikować przystąpienie Szwecji do NATO
Viktor Orban: na początku wiosennej sesji parlamentu możemy ratyfikować przystąpienie Szwecji do NATO
wideo 2/3
Viktor Orban: na początku wiosennej sesji parlamentu możemy ratyfikować przystąpienie Szwecji do NATO

Nasz spór ze Szwecją wkrótce zostanie rozstrzygnięty - oznajmił premier Węgier Viktor Orban. Na sobotniej konferencji dodał, że parlament mógłby na wiosennej sesji ratyfikować przystąpienie Szwecji do NATO. Sesja ta rozpoczyna się jeszcze w lutym.

Polityk Fideszu powiedział w sobotę na corocznej konferencji prasowej w Budapeszcie, że "nasz spór ze Szwecją wkrótce zostanie rozstrzygnięty". - Idziemy w tym kierunku, że na początku wiosennej sesji parlamentu możemy ratyfikować przystąpienie Szwecji do NATO - oznajmił premier Węgier.

Wiosenna sesja plenarna węgierskiego parlamentu rozpoczyna się 26 lutego.

Budynek parlamentu w Budapeszcie Shutterstock

Viktor Orban przekazał, że on i szwedzki premier Ulf Kristersson podjęli kroki "w celu odbudowania zaufania" między obydwoma krajami. Nie sprecyzował, jakie to były kroki.

Tylko Węgry nie głosowały jeszcze nad akcesją

Przedstawiciele rządu Viktora Orbana wielokrotnie podkreślali, że Węgry nie będą ostatnim członkiem Sojuszu, który wyrazi zgodę na dołączenie Szwecji do NATO. Jednak tak się właśnie stało po tym, gdy parlament Turcji w drugiej połowie stycznia ratyfikował akcesję Szwecji, a prezydent tego państwa Recep Tayyip Erdogan podpisał się pod tą decyzją.

Na początku lutego rządząca koalicja Fidesz-KDNP zbojkotowała nadzwyczajne posiedzenie parlamentu w sprawie akcesji, które zostało zwołane na wniosek opozycji. Posłowie nie pojawili się na sali i nie zebrano kworum, potrzebnego do przeprowadzenia głosowania.

W parlamencie pojawili się tego samego dnia za to ambasadorowie kilku państw Sojuszu, w tym ambasador USA David Pressman, by wywrzeć presję na Budapeszt.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Dziś mieli okazję to zrobić". "Presja" nie pomogła

Rząd węgierski domagał się wcześniej, aby przed głosowaniem do Budapesztu przybył premier Szwecji Ulf Kristersson. Orban wysłał mu zaproszenie w drugiej połowie stycznia. Kristersson stwierdził, że jest gotów na wizytę, ale dopiero po tym, gdy węgierski parlament zagłosuje za przystąpieniem jego kraju do NATO.

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock