"Dziś mieli okazję to zrobić". "Presja" nie pomogła

Źródło:
PAP, Reuters, 24.hu

Ambasadorowie państw NATO w Budapeszcie, w tym polski ambasador Sebastian Kęciek, pojawili się w poniedziałek w węgierskim parlamencie, wywierając presję na rząd Viktora Orbana w sprawie akcesji Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego – piszą media na Węgrzech. Na sesji, którą obserwowali dyplomaci, nie udało się zagłosować nad wnioskiem, ponieważ posłowie rządzącej koalicji Fidesz-KDNP zbojkotowali posiedzenie. Nie pojawili się w izbie, przez co nie zebrano kworum.

Ambasadorowie państw Sojuszu Północnoatlantyckiego obserwowali poniedziałkowe nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Węgier, zwołane przez opozycję i zbojkotowane przez rządzące partie Fidesz i KDNP. Wobec braku posłów koalicji na sali nie zebrano kworum potrzebnego do przeprowadzenia głosowania.

Kilkunastu dyplomatów w parlamencie. USA są "rozczarowane" działaniami rządzących

Na galerii w sali posiedzeń parlamentu pojawiło się 16 ambasadorów z państw NATO, m.in. z Polski, USA, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Norwegii, Rumunii i Słowacji.

Ambasador USA David Pressman podkreślił po posiedzeniu, że premier Węgier Viktor Orban obiecał wezwać parlament do głosowania w sprawie Szwecji przy pierwszej nadarzającej się okazji. - Dziś mieli okazję to zrobić – powiedział Pressman.

- Dla USA jest niezwykle ważne, aby węgierski parlament ostatecznie zatwierdził przystąpienie Szwecji do NATO - powiedział.

Zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel powiedział później dziennikarzom, że Stany Zjednoczone są "rozczarowane" tym, że Fidesz zablokował możliwość głosowania nad akcesją.

Węgry są jedynym państwem NATO, które nie przyjęły ratyfikacji

Portal 24.hu komentuje, że "ambasadorowie swoją obecnością wywierają presję na parlament" i tym samym Viktora Orbana, aby sfinalizować proces przystąpienia Szwecji do Sojuszu.

Z kolei prorządowy dziennik "Magyar Nemzet" pisze o "większej presji ze strony USA niż kiedykolwiek wcześniej", a obecność Pressmana w parlamencie porównuje do kontroli z czasów okupacji sowieckiej na Węgrzech.

Po dopełnieniu w drugiej połowie stycznia wszystkich formalności przez Turcję Węgry są ostatnim państwem NATO, które wstrzymuje akcesję nordyckiego kraju. "Ratyfikacja przystąpienia Szwecji do NATO może nastąpić na początku zwykłej sesji parlamentarnej, ale będzie to wymagało spotkania obu premierów w Budapeszcie" – napisał w poniedziałek na Facebooku Mate Kocsis, lider frakcji parlamentarnej Fideszu.

Orban zaprosił 23 stycznia szefa szwedzkiego rządu Ulfa Kristerssona do Budapesztu w celu "wzmocnienia stosunków dwustronnych między Węgrami i Szwecją poprzez pogłębienie wzajemnego zaufania". Tymczasem Kristersson stwierdził, że jest gotów odwiedzić Budapeszt, ale dopiero po tym, jak węgierski parlament zagłosuje za przystąpieniem jego kraju do NATO.

Na głosowanie w tej kwestii trzeba będzie poczekać przynajmniej do końca lutego, kiedy rozpoczyna się wiosenna sesja parlamentu.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: PAP, Reuters, 24.hu