Katalin Novak wybrana prezydentką Węgier

Źródło:
PAP

44-letnia Katalin Novak została wybrana w czwartek przez węgierski parlament na stanowisko prezydenta kraju. Ekonomistka i prawniczka była kandydatką rządzącej na Węgrzech konserwatywnej partii Fidesz.

Była minister bez teki do spraw rodzin uzyskała 137 głosów w 199-osobowym parlamencie. Głosowanie wymagało większości dwóch trzecich głosów. Na kandydata zjednoczonej opozycji ekonomistę Petera Ronę oddano 51 głosów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Katalin Novak obejmie stanowisko prezydenta 10 maja. Novak, która do zjazdu Fideszu w listopadzie była też wiceprzewodniczącą tej partii, ma 44 lata i jest matką trojga dzieci. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Ekonomiczno-Administracyjnym w Budapeszcie, studiowała też prawo na Uniwersytecie w Segedynie i Uniwersytecie Paryskim. Była stypendystką Instytutu Nauk Politycznych na wydziale stosunków międzynarodowych. Zna biegle angielski, francuski i niemiecki, posługuje się też hiszpańskim.

Katalin Novakirena iris szewczyk/Shutterstock

Odejdzie Janos Ader

Stanowisko prezydenta Węgier zajmuje od 2012 roku Janos Ader, który był współzałożycielem Fideszu. Ader ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie i był pracownikiem Węgierskiej Akademii Nauk. W latach 1998-2002 był wiceprzewodniczącym węgierskiego parlamentu, a od roku 2002 do 2003 - prezesem Fideszu. W roku 2009 uzyskał mandat eurodeputowanego.

Na Węgrzech prezydent jest wybierany na 5-letnią kadencję przez parlament i pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: irena iris szewczyk/Shutterstock