Apel papieża Franciszka po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Źródło:
PAP
Plac świętego Piotra w Watykanie
Plac świętego Piotra w Watykanie
Reuters Archive
Plac świętego Piotra w WatykanieReuters Archive

Czas na współczucie, czas na solidarność, pomóżmy Turcji i Syrii - zaapelował papież Franciszek we wpisie zamieszczonym na jego profilu na Twitterze. Papież wezwał również do powstrzymania się od nienawiści i wojen. "Budujmy pokój i braterstwo na świecie" - dodał.

Na profilu Pontifex, redagowanym w dziewięciu językach, w tym po polsku, Watykan opublikował w czwartek następujące słowa Franciszka: "Czas na współczucie, czas na solidarność. Dość nienawiści, dość wojen i podziałów prowadzących do samozniszczenia".

"Pogrążeni w bólu, połączmy siły i pomóżmy tym, którzy cierpią w Turcji i Syrii, budujmy pokój i braterstwo na świecie" - dodał papież.

Papież modli się za ludność Turcji i Syrii

W środę papież, zwracając się do wiernych w Auli Pawła VI w Watykanie, powiedział: - Kieruję swoje myśli do ludności Turcji i Syrii, ciężko dotkniętą przez trzęsienie ziemi, które spowodowało tysiące ofiar i rannych.

- Ze wzruszeniem modlę się za nich i wyrażam moją bliskość z tymi narodami, z rodzinami ofiar i wszystkimi, którzy cierpią z powodu tego niszczycielskiego kataklizmu - dodał.

Papież FranciszekPAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

- Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy i zachęcam wszystkich do solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi przez długą wojnę. Módlmy się razem o to, aby nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prosimy Matkę Bożą, by ich chroniła - mówił Franciszek.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię, znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras. Niecałe 12 godzin później, kilkadziesiąt kilometrów na północ, miało miejsce drugie trzęsienie o magnitudzie 7,7. Obu zjawiskom towarzyszyła seria ponad 100 wstrząsów wtórnych.

Dotknięty trzęsieniem ziemi rejon południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii jest aktywny sejsmicznie i często dochodzi w nim do wstrząsów. Jednak to ostatnie jest najpotężniejszym tego typu kataklizmem w tym regionie w ostatnim czasie.

Najtragiczniejsze w historii pomiarów sejsmicznych trzęsienie ziemi odnotowano w 1976 roku w chińskiej prowincji Tangshan. Oficjalne dane władz mówiły o 250 tysiącach ofiar. Prawdopodobnie były mocno zaniżone, bo niektóre źródła podawały liczbę nawet 650 tysięcy zabitych. Trzęsienie ziemi w Tangshan miało - według oficjalnych danych - magnitudę 7,5, choć inne pomiary wskazywały nawet na magnitudę 8,2. Z kolei magnitudę wynoszącą 9,5 miało najsilniejsze w historii odnotowane pomiarami trzęsienie, w 1960 roku, w Chile. Zginęło wtedy ponad 1650 osób.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Tagi:
Raporty: