Watykan potajemnie ukarał biskupa Belo w zw. z oskarżeniami o wykorzystywanie seksualne nieletnich

Autor:
asty/kab
Źródło:
Reuters
Carlos Ximenes Belo podczas wizyty we Włoszech. Wideo archiwalne
Carlos Ximenes Belo podczas wizyty we Włoszech. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveCarlos Ximenes Belo podczas wizyty we Włoszech. Wideo archiwalne

W czwartek Watykan przyznał, że - odpowiadając na zarzuty wykorzystywania seksualnego chłopców - dwa lata temu potajemnie ukarał biskupa Timoru Wschodniego i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Carlosa Ximenesa Belo.

Potwierdzenie Watykanu nadeszło w odpowiedzi na pytania dziennikarzy po artykule, który pojawił się w holenderskim "De Groene Amsterdammer". W swoim raporcie magazyn przedstawił historie dwóch mężczyzn, którzy powiedzieli, że Belo zgwałcił ich, gdy mieli 14 i 15 lat.

W publikacji przekazano, że Belo miał wykorzystywać seksualnie innych chłopców w Timorze Wschodnim. Do niektórych zdarzeń miało dojść w rezydencji biskupa w stolicy Dili. Dziennikarze powiedzieli, że mają dowody na to, że Belo również wykorzystywał seksualnie chłopców w latach 90., kiedy był księdzem.

Oświadczenie Watykanu w sprawie Carlosa Ximenesa Belo

W swoim oświadczeniu rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział, że watykańskie biuro doktrynalne, które zajmuje się sprawami wykorzystywania seksualnego, po raz pierwszy zaangażowało się w sprawę w 2019 roku "w świetle oskarżeń, jakie otrzymało w związku ze sprawowaniem urzędu biskupa".

W 2020 roku - jak przekazał rzecznik - Watykan nałożył na Belo "ograniczenia dyscyplinarne", w tym "ograniczenia jego przemieszczania się i wykonywania posługi, zakaz dobrowolnych kontaktów z nieletnimi i udzielania wywiadów".

Bruni powiedział, że w 2021 roku środki zostały "zmodyfikowane i wzmocnione", ale nie podał szczegółów. Rzecznik Watykanu dodał, że biskup za każdym razem "formalnie akceptował" ograniczenia.

Belo i jego działania w Timorze Wschodnim

74-letni Belo otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1996 roku wraz z obecnym prezydentem Timoru Wschodniego Jose Ramosem-Hortą za pracę na rzecz zakończenia konfliktu w kraju.

Norweski komitet noblowski - wyróżniając go - argumentował, że Belo "pomógł rzucić światło na masakrę Timoru Wschodniego", której dopuściło się indonezyjskie wojsko w 1991 roku.

W 2002 roku Belo, powołując się na względy zdrowotne, złożył rezygnację z funkcji administratora apostolskiego diecezji Dili. Po ustąpieniu pracował jako misjonarz w Mozambiku, a później osiadł w Portugalii, gdzie nadal mieszka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości