"Wspomniałem o kwestii smoleńskiej". Waszczykowski po spotkaniu z Tillersonem

Waszczykowski: powiedziałem, że interesuje nas wszelka pomoc w sprawie Smoleńska
Waszczykowski: powiedziałem, że interesuje nas wszelka pomoc w sprawie Smoleńska
TVN24 BiS
TVN24 BiSWaszczykowski spotkał się w Waszyngtonie z Tillersonem

Mam nadzieję, że sekretarz stanu USA Rex Tillerson będzie mógł nam pomóc w sprawie katastrofy smoleńskiej - stwierdził w środę w Waszyngtonie szef MSZ Witold Waszczykowski. Oświadczył, że temat katastrofy podniósł w rozmowie z Tillersonem po raz pierwszy.

W środę pierwszą oficjalną wizytę dwustronną w Waszyngtonie od czasu objęcia prezydentury Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa rozpoczął szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

Spotkał się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

- Oczywiście wspomniałem o kwestii smoleńskiej, ponieważ od 7 lat nie jesteśmy w stanie opisać, wykryć i zidentyfikować jednoznacznie przyczyn tej katastrofy - powiedział Waszczykowski, relacjonując spotkanie z szefem amerykańskiej dyplomacji.

Waszczykowski zaznaczył w rozmowie z Tillersonem, że stronę polską interesuje "wszelka pomoc": techniczna, pomoc w śledztwie, pomoc "polityczna w przypadku presji wywieranej na Rosję" oraz pomoc prawna.

Szef MSZ zapowiedział, że "jeżeli nie będzie współpracy ze strony rosyjskiej", to Polska nie wyklucza złożenia skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

- Pan sekretarz odpowiedział, że z tego, co wie, wiele [dokumentów - red.] już zostało przekazanych przez poprzednią administrację. Natomiast mam nadzieję, że spojrzy jeszcze świeżym okiem na tę sytuację i będzie mógł nam pomóc - oświadczył.

"Kwestia Smoleńska została podniesiona" po raz pierwszy

Waszczykowski powiedział, że poprzednia administracja nie była tak chętna do współpracy, bo "prezydent Obama przez wiele lat miał głównie w głowie tak zwany reset z Rosją".

- W związku z tym wszelkie próby twardszego kursu wobec Rosji przeszkadzały mu w tym resecie - stwierdził. - I tym tłumaczę to, że nie było takiego wsparcia ze strony amerykańskiej.

Waszczykowski powiedział, że już kilkukrotnie spotkał się z Tillersonem, ale "kwestia Smoleńska została podniesiona dopiero dzisiaj".

Tillerson "ma okazję odwiedzić Polskę przy różnych wydarzeniach"

Waszczykowski powiedział, że z Tillersonem rozmawiał także m.in. o bezpieczeństwie i współpracy gospodarczej, podkreślając - jak stwierdził - kwestię bezpieczeństwa energetycznego.

Oprócz tego rozmawiali o sprawach bilateralnych, między innymi wizycie Tillersona w Polsce i spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

Waszczykowski wskazał sekretarzowi stanu, że "ma okazję odwiedzić Polskę przy różnych wydarzeniach", między innymi spotkania Trójkąta Flanki Wschodniej (spotkanie Rumunia, Polska, Turcja), spotkania Grupy Wyszehradzkiej z państwami bałtyckimi i nordyckimi, czy spotkania tzw. bukaresztańskiej dziewiątki.

Z kolei Duda i Trump - jak przekonywał Waszczykowski - mogą spotkać się w Brukseli albo przy okazji Forum Wrocławskiego, które odbywa się równolegle do spotkania G20 w Hamburgu.

Rozmowa o wizach

Waszczykowski powiedział Tillersonowi, że do rozwijania współpracy gospodarczej "przydałoby się wprowadzenie programu Visa Waiver Program", czyli bezwizowego wjazdu do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres 90 dni. Sekretarz stanu odpowiedział, że "z tego co wie, Polska przekracza standardy odmów wizowych".

- Jak rozumiem będziemy pracować na tym, bo ta kwestia powinna być po obu stronach wyjaśniona. Przecież tych odmów udzielają konsulowie amerykańcy, więc nie jest prawdą, że tylko Kongres amerykański może to zmienić, bo również administracja ma wpływ, jak wygląda poziom odmów - ocenił.

Autor: pk/sk / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / MSZ

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości