G20

G20

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe po spotkaniu w sobotę na szczycie G20 ogłosili inicjatywy mające pogłębić więzi gospodarcze i turystyczne między ich krajami, ale przyznali, że nie osiągnęli znaczących postępów w wieloletnim sporze terytorialnym.

Donald Trump powiedział w sobotę podczas szczytu G20, że chętnie spotkałby się w ten weekend z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei. Amerykański prezydent po zakończeniu szczytu w japońskiej Osace wybiera się do Seulu.

Trwa szczyt G20 w japońskiej Osace, który dla wielu przywódców jest okazją do kuluarowych rozmów. W trójstronnym spotkaniu udział wzięli premier Japonii, premier Indii oraz prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu w trakcie powitań i pozowania do zdjęć musiał wykazać się inicjatywą i kreatywnością.

Brytyjska premier Theresa May odrzuciła sugestie prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące normalizacji stosunków Londynu z Moskwą, póki ta "nie zaprzestanie nieodpowiedzialnych i destabilizujących działań, zagrażających Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom". May odniosła się w tym kontekście między innymi do kwestii ataku na Siergieja Skripala w Salisbury, o który brytyjscy śledczy oskarżają rosyjskie służby. Kamery zarejestrowały chłodne powitanie brytyjskiej premier z rosyjskim prezydentem.

Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, spotkają się 28 czerwca w japońskiej Osace w kuluarach szczytu G20 - przekazał w środę doradca Kremla ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Putin spotka się tam też z premier Wielkiej Brytanii Theresą May.

W Hongkongu ponad 1000 osób wzięło w środę udział w marszu do konsulatów krajów należących do G20, by przed szczytem tej grupy w Osace zwrócić uwagę rządów tych państw na budzący kontrowersje projekt umożliwienia ekstradycji do Chin kontynentalnych.

Donald Trump zapowiedział co najmniej osiem bilateralnych spotkań podczas szczytu G20, który w dniach 28 i 29 czerwca odbędzie się w Osace w Japonii. Amerykański prezydent będzie rozmawiał między innymi z prezydentem Chin, prezydentem Rosji, prezydentem Turcji, z następcą saudyjskiego tronu oraz z kanclerz Niemiec.