G20

G20

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe po spotkaniu w sobotę na szczycie G20 ogłosili inicjatywy mające pogłębić więzi gospodarcze i turystyczne między ich krajami, ale przyznali, że nie osiągnęli znaczących postępów w wieloletnim sporze terytorialnym.

Donald Trump powiedział w sobotę podczas szczytu G20, że chętnie spotkałby się w ten weekend z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei. Amerykański prezydent po zakończeniu szczytu w japońskiej Osace wybiera się do Seulu.

Trwa szczyt G20 w japońskiej Osace, który dla wielu przywódców jest okazją do kuluarowych rozmów. W trójstronnym spotkaniu udział wzięli premier Japonii, premier Indii oraz prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu w trakcie powitań i pozowania do zdjęć musiał wykazać się inicjatywą i kreatywnością.

Brytyjska premier Theresa May odrzuciła sugestie prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące normalizacji stosunków Londynu z Moskwą, póki ta "nie zaprzestanie nieodpowiedzialnych i destabilizujących działań, zagrażających Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom". May odniosła się w tym kontekście między innymi do kwestii ataku na Siergieja Skripala w Salisbury, o który brytyjscy śledczy oskarżają rosyjskie służby. Kamery zarejestrowały chłodne powitanie brytyjskiej premier z rosyjskim prezydentem.