Huti i przedstawiciele jemeńskich władz rozmawiają o jeńcach


W stolicy Jordanii Ammanie rozpoczęło się w środę spotkanie stron konfliktu w Jemenie, poświęcone uwolnieniu tysięcy jeńców. Spotkanie to odbywa się w ramach zabiegów ONZ o doprowadzenie do pokoju w Jemenie - podały oenzetowskie źródła.

Delegaci ruchu Huti wspieranego przez szyicki Iran i jemeńskiego rządu popieranego przez ultrakonserwatywną, wahabicką Arabię Saudyjską, przybyli do Ammanu, by przedyskutować wdrożenie osiągniętego w grudniu w Szwecji porozumienia, które pozwoli na połączenie tysięcy rodzin.

Kraje Zachodu, z których część dostarcza broni i dzieli się usługami wywiadowczymi z koalicją pod wodzą Saudyjczyków popierającą rząd Jemenu, naciskały na obie strony konfliktu, aby uzgodniły działania wiodące do szerzej pojętego rozejmu i procesu politycznego, który mógłby wreszcie zakończyć wojnę. Zginęło w niej już od 2015 r. prawie 10 tysięcy ofiar.

Jemen pogrążony w chaosie

Wymiana więźniów to jeden z tych kroków. Obie strony wymieniły listy około 15 tys. więźniów do wymiany uzgodnionej na początku rozmów w Szwecji. Więźniowie mają zostać dostarczeni do portów lotniczych w Sanie, stolicy kraju kontrolowanej przez Hutich, i w leżącym na południu Sajunie, pozostającym w rękach rządu.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.

Międzynarodowa koalicja (Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie) pod wodzą Rijadu od trzech lat walczy w Jemenie z ruchem Huti, który kontroluje stolicę Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: