Kamala Harris, która 20 stycznia zostanie zaprzysiężona na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, w poniedziałek zrezygnuje z mandatu senatora – poinformowała w niedzielę agencja Associated Press. Miejsce Harris w wyższej izbie Kongresu USA przypadnie Alexowi Padilli, dotychczasowemu sekretarzowi stanu Kalifornii.
Po wygranych ubiegłorocznych wyborach 20 stycznia demokraci Joe Biden i Kamala Harris zaprzysiężeni zostaną na urzędy prezydenta i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Harris, była prokurator generalna Kalifornii i senator z tego stanu, będzie pierwszą kobietą w historii USA, która obejmie drugi urząd w państwie.
Harris złoży mandat, gubernator wskazał następcę
Jak podała agencja Associated Press, powołując się na źródła w otoczeniu wiceprezydent elekt, Harris w poniedziałek zrezygnuje z mandatu senatora. Nie wygłosi pożegnalnej mowy w Senacie, który ma się zebrać ponownie dopiero we wtorek.
Gubernator Kalifornii Gavin Newsom w grudniu ogłosił, że mianuje na miejsce zwolnione przez Harris obecnego sekretarza stanu Kalifornii Alexa Padillę. Będzie on pierwszym latynoskim senatorem z tego stanu.
Ostatnim senatorem, który zrezygnował z mandatu, gdyż został wiceprezydentem, był obecny prezydent elekt Joe Biden. Złożył mandat 15 stycznia 2009 roku, pięć dni przed inauguracją Baracka Obamy.
Kariera w Senacie
Harris mandat senatora objęła w 2016 roku. Była drugą Afroamerykanką w historii i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia, która została wybrana na urząd senatora.
Szybko została uznana za wschodzącą gwiazdę demokratów. Zasłynęła z ostrych przesłuchań przedstawicieli administracji Donalda Trumpa oraz osób przez niego mianowanych. Zasiadała w senackich komisjach, gdzie przesłuchiwała m.in. sędziego Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugh, który został wybrany na to stanowisko mimo zarzutów o molestowanie seksualne dwóch kobiet, a także prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa w związku z podejrzeniami o jego związki z Rosją podczas pierwszej kampanii prezydenckiej Trumpa.
CZYTAJ WIĘCEJ. "Historia Kamali Harris to historia Ameryki" >>>
Podczas swojej kadencji w Senacie USA Kamala Harris wielokrotnie podnosiła problem systemowego rasizmu, będąc adwokatką mniejszości rasowych. Po zabójstwie w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda opowiedziała się za głęboką reformą amerykańskiej policji.
W 2019 roku ogłosiła zamiar ubiegania się o najwyższy urząd w państwie. Latem poparcie dla niej zaczęło spadać. W wielu badaniach opinii publicznej notowała poparcie poniżej 5 procent. Po 11 miesiącach kampanii, w grudniu 2019 roku, z powodu niekorzystnych sondaży i braku funduszy zrezygnowała z walki o prezydenturę. W sierpniu 2020 roku Joe Biden ogłosił, że Harris u jego boku będzie ubiegała się o stanowisko wiceprezydenta.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images North America