Może zostać pierwszą kobietą w Białym Domu. Jest oświadczenie Harris

Źródło:
CNN, The Economic Times, tvn24.pl, PAP
Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans
Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szansJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/23
Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom?Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by zjednoczyć Partię Demokratyczną i nasz kraj, by pokonać Donalda Trumpa - oświadczyła w niedzielę wiceprezydent USA Kamala Harris, której kandydaturę poparł Joe Biden. Harris, która jest drugą osobą w Stanach Zjednoczonych, ma szansę zastąpić Joe Bidena w Białym Domu.

Po ogłoszeniu rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję prezydenta USA, Joe Biden oświadczył, że popiera kandydaturę swojej wiceprezydentki Kamali Harris w listopadowych wyborach. "Dzisiaj chcę zaoferować moje pełne wsparcie i poparcie dla Kamali, która zostanie kandydatką naszej partii" - napisał Joe Biden na platformie X.

"Jestem zaszczycona, że otrzymałam poparcie prezydenta i mam zamiar zapracować na tę nominację i wygrać ją" - oznajmiła Kamala Harris w mediach społecznościowych. Zapewniła, że zrobi wszystko, co w jej mocy, by zjednoczyć Partię Demokratyczną i Stany Zjednoczone, by pokonać Donalda Trumpa

Pochwaliła też decyzję Bidena o rezygnacji z ubiegania się o reelekcję, nazywając ten krok "bezinteresownym i patriotycznym czynem". Dodała, że Biden stawia Amerykanów i kraj "ponad wszystko".

Kim jest Kamala Harris

Kamala Harris pochodzi z rodziny imigrantów. Jej matka Shyamala Gopalan Harris przybyła z Indii. Jest specjalistką od raka piersi. Ojciec, Donald Harris, urodzony na Jamajce został profesorem ekonomii m.in. na prestiżowym uniwersytecie Stanforda. Oboje byli aktywistami Ruchu Praw Obywatelskich. Kamala studiowała prawo w Hastings College of the Law, a wcześniej na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie. Była to uczelnia przekonująca, "że możemy być kimkolwiek chcemy, jesteśmy młodzi, utalentowani i czarnoskórzy, i nie powinniśmy pozwolić, aby cokolwiek stanęło nam na drodze do sukcesu" - zaznaczyła w jednej ze swych wypowiedzi. Jako główny powód podjęcia się kariery w organach ścigania wskazywała na "obecność przy stole, przy którym podejmowane są decyzje". Twierdziła też, że "świat potrzebuje więcej prokuratorów, którzy są świadomi społecznie".

Kamala HarrisEPA

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Swoją prokuratorską karierę Harris rozpoczęła w 1990 roku jako zastępczyni prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda, gdzie pracowała przez osiem lat. Początkowo specjalizowała się w sprawach dotyczących napastowania seksualnego dzieci. Od 2004 roku pełniła funkcję prokurator okręgowej San Francisco, aż do 2011 roku, kiedy otrzymała stanowisko prokuratora generalnego stanu Kalifornia. Urząd ten pełniła do 2017 roku.

W tamtym czasie ściśle współpracowała z Beau Bidenem, zmarłym na raka mózgu synem Joe Bidena, który był wówczas prokuratorem generalnym w stanie Delaware. "Patrzyłem, jak rozprawiają się z wielkimi bankami, wspierają ludzi pracy i chronią kobiety i dzieci przed wykorzystywaniem. Byłem wtedy dumny i teraz jestem dumny, że mam ją (Harris - red.) jako partnerkę w tej kampanii" - pisał Biden.

Harris nazywała siebie "postępową panią prokurator". Przekonywała, że można być twardym wobec przestępców, jednocześnie stawiając czoła głębokim nierównościom rasowym w wymiarze sprawiedliwości oraz systemie więziennictwa. Jak mówiła, została prokuratorem, bo wierzyła, że najlepiej zmienić system od wewnątrz. Ta myśl stała się głównym mottem jej kampanii prezydenckiej: wyborcy mogą zaufać, że zreformuje wymiar sprawiedliwości, bo zna go na wylot.

Harris zawsze podkreślała, że jest przeciwniczką kary śmierci, jednak jako prokurator generalna Kalifornii zobowiązała się jej bronić. W 2014 roku złożyła apelację przeciwko decyzji sędziego federalnego, który uznał karę śmierci za niekonstytucyjną.

Joe BidenGetty Images North America

Kadencja Kamali Harris w Senacie

W 2016 roku otrzymała mandat senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Była pierwszą czarnoskórą kobietą w Senacie USA od ponad dekady, a także drugą Afroamerykanką w historii i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia, która została wybrana na urząd senatora.

Szybko została uznana za wschodzącą gwiazdę demokratów. Zasłynęła z ostrych przesłuchań przedstawicieli administracji Donalda Trumpa oraz osób przez niego mianowanych. Zasiadała w senackich komisjach, gdzie przesłuchiwała m.in. sędziego Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugh, który został wybrany na to stanowisko mimo zarzutów o molestowanie seksualne dwóch kobiet, a także prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa, w związku z podejrzeniami o jego związki z Rosją podczas kampanii prezydenckiej Trumpa.

W ostatnich latach Kamala Harris "skręciła mocniej na lewo" - ocenia "The Economic Times". Przejawem tego było m.in. początkowe poparcie dla ustawy "Medicare for All" (z ang. opieka zdrowotna dla wszystkich), autorstwa progresywnego senatora Berniego Sandersa. Harris poparła także propozycję podniesienia płacy minimalnej na poziomie federalnym do 15 dolarów za godzinę.

Podczas swojej kadencji w Senacie USA wielokrotnie podnosiła problem systemowego rasizmu, będąc adwokatką mniejszości rasowych. Po zabójstwie w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda opowiedziała się za głęboką reformą amerykańskiej policji.

Zasiadała w kilku kluczowych senackich komisjach, w tym Komisji Wywiadu oraz Komisji Sądownictwa.

Kamala Harris była kandydatką na prezydenta

Na początku 2019 roku Harris ogłosiła, że zamierza ubiegać się o najwyższy urząd w państwie.

Gdy ogłaszała swój start w prawyborach demokratów - co uczyniła dokładnie 15 stycznia, w 90. rocznicę urodzin Martina Luthera Kinga - przedstawiała się jako kandydatka, która będzie pisać historię. Przypomniała wówczas postać Shirley Chisholm, pierwszej czarnoskórej kobiety wybranej do Kongresu USA, która bez powodzenia ubiegała się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 1972 roku.

Początkowo Harris była uznawana za jedną z faworytek do uzyskania nominacji demokratów. Po czerwcowej debacie poparcie dla niej przekroczyło 10 procent. 55-letnia senator prezentowała się jako kandydatka, która potrafi zmobilizować młody elektorat partii, głównie progresywny, przy jednoczesnym odwoływaniu się do bardziej umiarkowanych wyborców.

Była wyrazistą kandydatką, nie tylko z uwagi na swoją płeć oraz pochodzenie, ale także swoje polityczne postulaty. Opowiadała się m.in. za wprowadzeniem wymagania uzyskania zgody władz federalnych na ograniczanie dostępu do aborcji przez poszczególne stany. Wielokrotnie podnosiła też problem dyskryminacji rasowej w USA. W trakcie debat przed prawyborami ostro krytykowała Joe Bidena, z jednej strony za nieudolność, z drugiej za rasizm. Zarzuciła mu m.in., że wiele lat temu, kiedy zasiadał w Senacie USA, sprzeciwiał się dowożeniu uczniów z domów do szkół autobusami, mimo że miało to położyć kres segregacji rasowej.

Latem poparcie dla niej zaczęło spadać. W wielu badaniach opinii publicznej z listopada notowała poparcie poniżej 5 procent. Po 11 miesiącach kampanii, z powodu niekorzystnych sondaży i braku funduszy, zrezygnowała z walki o prezydenturę USA. Jak mówiła, była to "jedna z najtrudniejszych decyzji w jej życiu".

- Chcę wyrazić się jasno: ponieważ nie ubiegam się już o prezydenturę, zrobię wszystko co w mojej mocy, by pokonać Donalda Trumpa i walczyć o przyszłość naszego kraju - zapowiedziała wówczas Harris. W marcu "z wielkim entuzjazmem" przekazała swoje poparcie Joe Bidenowi.

"Jest mądra, twarda, ma doświadczenie"

- Kamala, jak wszyscy państwo wiedzą, jest mądra, twarda, ma doświadczenie. Jest też sprawdzoną bojowniczką o ducha tego kraju, o klasę średnią. (…) Kamala wie, jak rządzić i wie, jak sprostać trudnym wyzwaniom - przekonywał Biden przed poprzednimi wyborami, w których ogłosił ją kandydatką na wiceprezydentkę.

Polityk z uznaniem mówił o doświadczeniu zawodowym kandydatki. Przypomniał o jej profesjonalizmie, gdy pełniła urząd prokuratora i umiejętnościach zademonstrowanych podczas wnikliwych przesłuchań w Senacie kandydatów wyznaczonych przez prezydenta Trumpa na ważne urzędy w administracji USA. - Historia Kamali Harris to historia Ameryki - powiedział, nawiązując do jej pochodzenia z rodziny imigrantów.

Autorka/Autor:momo/ks

Źródło: CNN, The Economic Times, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium