Przełomowa operacja w USA. Lekarze przeszczepili pacjentowi całe oko

Źródło:
Reuters

Zespół chirurgów z kliniki przy New York University dokonał pierwszego w historii udanego przeszczepu oka u człowieka. Jak informuje Reuters operację uznano za przełomową, choć pacjent, 46-letni weteran, nie widzi przez przeszczepione oko.

Operację przeprowadzono w klinice NYU Langone Health sześć miesięcy temu, podczas częściowej transplantacji twarzy, jednak dopiero w czwartek zaprezentowano jej wyniki. Biorcą jest Aaron James, 46-letni weteran wojskowy z Arkansas. Mężczyzna został porażony w pracy prądem wysokiego napięcia. W wyniku wypadku ucierpiała lewa strona jego twarzy, w tym nos, usta i lewe oko.

Operacja trwała 21 godzin. Według cytowanego przez Reutera zespołu chirurgicznego pół roku po niej przeszczepione oko wykazuje "oznaki zdrowia", jego naczynia krwionośne funkcjonują dobrze, "obiecująco" wygląda też siatkówka. - Sam fakt, że przeszczepiliśmy oko, jest ogromnym krokiem naprzód. Czymś, o czym myślano od wieków, ale nigdy tego nie zrealizowano – mówi dr Eduardo Rodriguez, który kierował zespołem chirurgów. A Reuters przypomina, że dotąd udawało się jedynie przeszczepiać rogówkę.

ZOBACZ TEŻ: Genetycznie zmodyfikowana nerka świni od ponad miesiąca działa w ciele człowieka

Przeszczep oka. Czy pacjent odzyska wzrok?

Przeszczepione Jamesowi oko nie komunikuje się z mózgiem poprzez nerw. Mimo to lekarze są zadowoleni, a dr Rodriguez zauważa, że przeszczep żywej gałki ocznej otwiera wiele nowych możliwości, nawet jeśli w tym przypadku wzrok nie zostanie przywrócony.

Sam pacjent, który zachował wzrok w prawym oku, zdawał sobie sprawę, że w przeszczepionym oku może nie odzyskać wzroku. - Lekarze nie spodziewali się, że to zadziała i mówili mi to od samego początku - mówi James cytowany przez agencję. - Powiedziałem im, że nawet jeśli nie będę widział, przynajmniej nauczą się czegoś, co pomoże kolejnym osobom - dodał.

Czy jest szansa, że James może jeszcze odzyskać wzrok w przeszczepionym oku? - Cokolwiek będzie się działo w przyszłości, będzie monitorowane - zapewnia dr Rodriguez. - Nikt nie może obecnie zapewnić, że będzie widzieć. Ale jednocześnie nie może też twierdzić, że nie będzie – mówi chirurg podkreślając, że na tym etapie są bardzo zadowoleni z wyniku.

ZOBACZ TEŻ: "Medyczny cud" w Nowym Jorku. "Czułem, że wszyscy muszą o tym wiedzieć"

Autorka/Autor:am

Źródło: Reuters