Eksperci FDA poparli zatwierdzenie szczepionki Pfizera dla dzieci od pięciu lat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Amerykańska ekspercka komisja doradzająca Agencji Żywności i Leków (FDA) poparła we wtorek wprowadzenie do obiegu szczepionki Pfizera na koronawirusa dla dzieci w wieku 5-11 lat. Ostateczną decyzję agencja podejmie w przyszłym tygodniu.

Za zatwierdzeniem preparatu, którego dawka jest mniejsza niż ta oferowana osobom powyżej 12. roku życia, zagłosowało 17 z 18 ekspertów komisji doradzającej Agencji Żywności i Leków (FDA) biorących udział w dyskusji komisji ds. szczepionek i powiązanych produktów biologicznych. Jeden wstrzymał się od głosu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

FDA popiera zatwierdzenie szczepionki Pfizera dla dzieci w wieku 5-11 lat

Opinia komisji nie jest wiążąca dla agencji, choć zwykle ostateczna decyzja jest zbieżna z ich zdaniem. Zostanie podjęta w czasie posiedzenia 2-3 listopada.

Mimo wystawienia pozytywnej opinii, część ekspertów sugerowała, że nie wszystkie dzieci potrzebują szczepionki lub dwóch jej dawek, wskazując przede wszystkim na te, które przechodziły już COVID-19. Zalecali też monitorowanie przypadków skutków ubocznych, zwłaszcza zapalenia mięśnia sercowego, które choć zdarza się rzadko, to dotyczy głównie ludzi młodych. W badaniach klinicznych Pfizera firma wykazała, że jej preparat jest w około 91 proc. skuteczny w zapobieganiu infekcji u dzieci.

Amerykanie podzieleni w sprawie szczepienia dzieci

Biały Dom już w ubiegłym tygodniu nakreślił plan dystrybucji szczepionki dla dzieci, zapowiadając, że będzie oferowana m.in. w przyszkolnych poradniach, aptekach i u pediatrów. Według opublikowanego we wrześniu sondażu Ipsos, zaszczepienie swoich dzieci planuje 44 proc. Amerykanów, zaś 42 proc. nie chce tego robić. W przypadku dzieci powyżej 12. roku życia szczepienie lub chęć zaszczepienia zadeklarowało 57 proc. rodziców.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości