Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.
"Obecnie w Korei Południowej mieszka ponad 51,6 mln osób, a w stolicy ok. 9,3 mln" - przypomniał w środę dziennik "The Korea Herald".
Nawet najbardziej optymistyczny scenariusz badaczy zakłada, że w ciągu stulecia populacja skurczy się do 15,7 mln, czyli do mniej niż jednej trzeciej obecnej wielkości. Ze średniego scenariusza wynika, że liczba ludności spadnie do 11,1 mln.
Autorzy raportu podkreślili również, że tempo kurczenia się liczby ludności gwałtownie przyspiesza. W pierwszym pięćdziesięcioleciu populacja kraju miałaby zmniejszyć się o 30 proc., a w następnym półwieczu - o ponad połowę.
Analitycy zaznaczyli, że innym efektem zmian demograficznych będzie zwiększanie się odsetka osób najstarszych. Najbardziej pesymistyczna prognoza zakłada, że za 75 lat na każde 100 osób w wieku produkcyjnym (od 15 do 64 lat) będzie przypadać 140 osób w wieku powyżej 65 lat. Obecnie 100 osób w wieku produkcyjnym utrzymuje około 30 seniorów.
Chcą stabilności ekonomicznej
Korean Peninsula Population Institute przedstawił również analizę nastrojów społecznych opartą na około 60 tysiącach wpisów z aplikacji społecznościowej Blind, skupiając się na przemyśleniach osób w wieku od 20 do 40 lat na temat małżeństwa i posiadania dzieci. Z badania wynika, że decyzje dotyczące małżeństwa i rodzicielstwa coraz częściej zależą od warunków ekonomicznych, a nie od osobistych preferencji.
Instytut zaproponował różne działania, aby przeciwdziałać niekorzystnym trendom demograficznym - od wsparcia finansowego dla rodziców, przez promowanie faktycznej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, podniesienie wieku emerytalnego i promowanie ciągłego zatrudnienia, po zwiększenie liczby imigrantów.
Analitycy zauważyli ponadto, że konieczna jest przebudowa gospodarki tak, by zmniejszyć jej uzależnienie od wzrostu demograficznego.
Korea Południowa ma jeden z najniższych wskaźników urodzeń na świecie i najszybciej starzejące się społeczeństwo.
Konserwatywne relacje w Korei
Przed rokiem badania opinii publicznej ujawniły, że 43 proc. obywateli Korei Południowej w wieku 20-49 lat nie planuje dzieci. Wśród kobiet odsetek ten był wyższy i wynosił blisko 53 proc. Kobiety jeszcze częściej niż mężczyźni były też niechętne zawarciu małżeństwa. Wśród mężczyzn niechęć do formalnego związku zadeklarowało 21,5 proc., wśród kobiet - 34,6 proc.
W Korei Południowej utrzymują się konserwatywne relacje społeczne, w efekcie czego kobiety są uważane za odpowiedzialne za obowiązki domowe oraz wychowywanie dzieci. Kultura pracy zakłada nie tylko spędzanie długich godzin w biurze, ale także częste wspólne spędzanie czasu przez pracowników po godzinach.
Dodatkowo różnica między płacami mężczyzn i kobiet zatrudnionych na takich samych stanowiskach należy do najwyższych wśród 38 państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock