Trump zaangażuje się w działalność partii. Prokuratura zajmuje się jego firmą

Źródło:
PAP

Były prezydent USA Donald Trump weźmie udział w czerwcowej konwencji Partii Republikańskiej w Greenville w Karolinie Północnej. Ma wygłosić przemówienie wspierające republikańskich kandydatów, którzy będą ubiegać się o różne urzędy w wyborach w 2022 roku. We wtorek biuro prokuratora generalnego stanu Nowy Jork poinformowało Trump Organization, firmę byłego prezydenta, że tryb dochodzenia w jej sprawie zmienił się z cywilnego na karny.

W listopadzie ubiegłego roku w Karolinie Północnej republikanie odnieśli zwycięstwo, a Trump wygrał w tym stanie z przewagą niewiele ponad 1 proc. Jego synowa, Lara Trump, jest zainteresowana kandydowaniem do Senatu USA w 2022 roku jako reprezentantka Karoliny Północnej. W grze jest też Izba Reprezentantów. "Partia stanowa ma nadzieję, że Trump pomoże republikanom odzyskać kontrolę nad Izbą Reprezentantów w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Przewodniczący GOP (w Karolinie Północnej) Michael Whatley, zagorzały zwolennik Donalda Trumpa, był jednym z 13 elektorów Karoliny Północnej głosujących na byłego prezydenta w 2020 roku i chce, by Trump odgrywał aktywną rolę w polityce Karoliny Północnej" – podała stacja ABC.

ZOBACZ ROZMOWĘ PIOTRA KRAŚKI Z SYNEM PREZYDENTA USA HUNTEREM BIDENEM W TVN24 GO

- Prezydent Trump wygrał w Karolinie Północnej w 2016 roku, a obiecując, że postawi Amerykę na pierwszym miejscu, i dotrzymując obietnicy wygrał Karolinę Północną także w 2020 roku (...) Jesteśmy zaszczyceni, że możemy powitać prezydenta Trumpa na naszej konwencji, gdy Partia Republikańska rozpoczyna kampanię mającą na celu przejęcie Kongresu i Senatu w 2022 roku – oświadczył Whatley. Jak dodał, Trump przyniósł Karolinie Północnej prawdziwe korzyści. Zaliczył do nich odbudowę armii, występując zdecydowanie przeciwko Chinom oraz ożywiając amerykańską gospodarkę.

Donald TrumpShutterstock

Sam Trump wyraził zainteresowanie ponownym ubieganiem się o urząd prezydenta w 2024 roku, ale nie ogłosił jeszcze oficjalnie decyzji w tej sprawie.

Przemówienie Trumpa będzie zamknięte dla mediów, a dziennikarze nie będą mogli oglądać go za pośrednictwem transmisji na żywo czy w inny sposób poinformowała rzeczniczka Partii Republikańskiej w Karolinie Północnej Livy Polen.

"Prowadzimy aktywne dochodzenie w sprawie karnej przeciw Trump Organization"

Biuro prokuratora generalnego stanu Nowy Jork poinformowało tymczasem we wtorek wieczorem czasu miejscowego firmę byłego prezydenta - Trump Organization - że tryb dochodzenia w jej sprawie zmienił się z cywilnego na karny.

"Poinformowaliśmy Trump Organization, że nasze postępowanie w sprawie tej organizacji nie ma już charakteru czysto cywilnego. (…) Obecnie wraz z prokuraturą na Manhattanie prowadzimy aktywne dochodzenie w sprawie karnej przeciw Trump Organization" – stwierdził w oświadczeniu Fabien Levy, rzecznik prokuratur generalnej stanu Nowy Jork Letitii James. James, także demokratka, prowadzi odrębne postępowanie karne mające ustalić, czy firma Trumpa podawała nieprawdziwe wartości nieruchomości dla zabezpieczenia pożyczek oraz uzyskania korzyści ekonomicznych i podatkowych.

Jak podkreśliła agencja Reutera, prokurator okręgowy na Manhattanie, Demokrata Cyrus Vance od ponad dwóch lat prowadzi dochodzenie w sprawie firmy Trumpa, z czasu zanim został on prezydentem. W aktach sądowych biuro Vance'a wskazało na to, że prowadzi dochodzenie w sprawie "prawdopodobnie rozległego i długotrwałego przestępczego postępowania" Trump Organization, w tym oszustw podatkowych i ubezpieczeniowych oraz fałszowania dokumentacji biznesowej.

Śledztwo Vance'a rozpoczęło się po tym, kiedy były prawnik Trumpa, Michael Cohen, zapłacił przed wyborami w 2016 roku za uciszenie dwóm kobietom, które twierdziły, że miały z kandydatem na prezydenta kontakt seksualny. Dochodzenie nabrało tempa od czasu, gdy republikanin przegrał batalię o drugą kadencję w Białym Domu z demokratą Joe Bidenem.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock