Zełenski: Ukraińcy i Polacy powinni się porozumiewać, by Moskwa nie mogła wywoływać konfliktów

Źródło:
PAP
Medyka. Protest na granicy. Rolnicy i postulatach i ogólnopolskim proteście w Warszawie
Medyka. Protest na granicy. Rolnicy i postulatach i ogólnopolskim proteście w Warszawie TVN24
wideo 2/5
Medyka. Protest na granicy. Rolnicy i postulatach i ogólnopolskim proteście w Warszawie TVN24

Powinniśmy zawsze się ze sobą porozumiewać - Ukraińcy i Polacy - aby nasz wspólny wróg w Moskwie nie mógł wywoływać konfliktów na naszym pograniczu - powiedział w czwartek w wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawiązując do sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartkowym wystąpieniu wideo odniósł się do sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy i napięć związanych z transportem do Polski produktów z Ukrainy. - To, co wydarzyło się i co dzieje się nadal w stosunku do naszych obywateli i do ładunków ukraińskich, uważamy za jawne naruszenie zasad solidarności. Ukraińskie zboże na asfalcie - to nie tylko parę dramatycznych kadrów, to dowód na to, jak niebezpieczne mogą stawać się emocje - powiedział.

Czytaj również: Rolnicy blokują dojazd do przejścia granicznego w Medyce i zapowiadają: będzie coraz gorzej

Zaapelował: - Bez względu na wszystko powinniśmy bronić dobrego sąsiedztwa i solidarności, które zmieniają historię całej Europy na lepsze.

- Powinniśmy razem z Polską określić nasz wspólny stosunek do importu zboża rosyjskiego i innych towarów z Rosji na terytorium krajów europejskich, tak aby obronić nasze społeczeństwa, a w szczególności rolników - ukraińskich i polskich - dodał prezydent Ukrainy.

Zełenski: powinniśmy zawsze się ze sobą porozumiewać - Ukraińcy i Polacy

- Powinniśmy zawsze się ze sobą porozumiewać - Ukraińcy i Polacy - aby nasz wspólny wróg w Moskwie nie mógł wywoływać konfliktów na naszym pograniczu (wymierzonych - red.) w gospodarkę, granice i suwerenność każdego z naszych krajów - powiedział Zełenski.

Wspomniał, że polecił szefowi rządu Ukrainy Denysowi Szmyhalowi, by pilnie przeprowadził rozmowy z polskim premierem Donaldem Tuskiem. Szmyhal poinformował wcześniej w czwartek, że taka rozmowa się odbyła, a głównym tematem była sytuacja na granicy.

W minioną niedzielę uczestnicy protestu rolniczego w okolicach przejścia granicznego w Dorohusku wysypali część zboża z trzech ciężarówek jadących z Ukrainy. Incydent został skrytykowany przez władze Ukrainy.

Autorka/Autor:ks/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua